Evin içinde çamaşır kurutmayın

Hanede kurutulan çamçok fazlan hanedeki nem nispetini yüzde 30 artırdığını söyleyen Göğüs Illetleri ve Tüberküloz Bilirkişisi Dr. Nihal Başay ...


Hanede kurutulan çamçok fazlan hanedeki nem nispetini yüzde 30 artırdığını söyleyen Göğüs Illetleri ve Tüberküloz Bilirkişisi Dr. Nihal Başay, kış aylarında kalorifer üzerinde ya da konutun içinde çamaşır kurutmanın,cilt effüs yolları hastalıklarına neden olabileceğini söyleyerek, vatandaşları bu bahiste dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Küfler, akciğerde iltihaba neden oluyor

Başay, çamçok fazla hanenin içinde kurutmanın, içerideki nemi yüzde 30 arttırdığı kaydederek şöyle konuştu: “Odadaki nemin fazlalaşması da astım ve kronik akciğer hastalarını tesirler. Çamaşırlar odada kurutulduğu devir ölçüsüz noktada nem gelişiyor. Nemin gelişmesiyle birlikte ‘küf’ denilen mantarlar ortaya çıkar. Bunların yaydığı sporlar ise, başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına neden olur. Hastanın var olan akciğer marazını berbat mealde tesirler. Akciğer marazı olmasa bile küfün ortamda bulunması enfeksiyonlara yer hazırlar, kişinin bağışıklık sistemini düşürür. Bu da tekrar enfeksiyonlara ve vesair marazların ortaya çıkmasına neden olur. Küfün şiddetli ortamda bulunması ağır pnömonilere (akciğerin iltihabı) neden olan ‘aspergillus’ denilen bir mantarın oluşmasına yol açar. Bu mantar da akciğerlerde pnömoni oluşmasına neden olabilir. ‘Aspergillus’ küften oluşan bir cins mantar illetidir. Akciğerde ağır zatürrelere neden olabilir. Bu da hastanede yatarak, tedavi gerektirebilecek noktada kahır yaratabilir.”

Az kullanılan odada kurutulmalı

Dr. Başay, kış aylarında kimsenin çamçok fazlanı dışarıya asmak istemediğini söyleyerek, şu anki teknolojide kurutma makineleri ya da çok yüksek devirlerde kurutan çamaşır makinelerinin mevcut olduğunu kaydetti. Bu formülleri tatbikin dışında kesinlikle çamçok fazla dışarı ya da pencere pervazlarına asmanın önerilen sistemler arasında olduğunu vurgulayan Dr. Başay, “Kişi şayet çamçok fazla meskenin içerisine asacaksa, yattığı odada bulunmaması gerekiyor. Zira küf duvarlara yapışıyor ve sıhhatimize zarar verdiği üzere devranla meskene de zarar veriyor. Duvarlarda renk değişimine ve makûs kokuya da neden olabiliyor. Çamaşırları illa hanede kurutacaksak, mümkün olduğu kadar az kullanılan odada kapıyı saklı vaziyette çamaşırları kurutmak ve daha sonra odayı havalandırmak uygun bir metot olabilir” dedi.

Kokulu deterjanlardan uzak durun

Bilhassa astım ve kronik bronşit hastalarının, kokulu deterjanları kullanmamaları tarafında ihtarda bulunan Dr. Başay, “Yaydıkları keskin koku sebebiyle hastalara zarar veriyor. Mümkünse kokusuz deterjan kullanmak ve çamaşırları çok âlâ durulamak gayrı bir sistemdir. Bu tıp hastalara ortaya çıkacak öksürük, ateş, solunum darlığı,cilt

effüs derdi ve hırıltılıcilt effüs üzere şikâyetler ortaya çıkarsa, kesinlikle Göğüs Marazları Polikliniği’ne başvurmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/evin-icinde-camasir-kurutmayin.html

Çamaşır,sebep,Akciğer,Koku,Küf,Nem


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evin içinde çamaşır kurutmayınBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin