Saraçoğlu kestanenin faydalarını anlattı! Kaç aylık bebek kestane yiyebilir? Kestane bebekte gaz yapar mı?


Kış aylarının olmazsa olmazı olan kestaneler hem sağlıklı hem lezzet verici olması sebebiyle herkes tarafından sevilerek yenen bir yiyecektir ...


Kış aylarının olmazsa olmazı olan kestaneler hem sağlıklı hem lezzet verici olması sebebiyle herkes tarafından sevilerek yenen bir yiyecektir. Kestanenin saymakla bitmeyen bu yararlarından bebeklerinin de yararlanmasını isteyen anaların bebeklerde kestane tüketiminde dikkat edecekleri kimi noktalar mevcut. Bebeklere kestane ne vakit verilir? 1 yaşından küçük bebeklerde kestane hangi sıhhat meselelerini gösterir? Bebeklere kestaneli muhallebi nasıl yapılır? Kestane bebeklerde alerji ya da gaz yapar mı? Bebeklere kestane naturel çiçek Doğal çiçek balııııı verilebilir mi? Saraçoğlu’ndan kestanenin saymakla bitmeyen yararları…

Tadını damakta bırakan enfes lezzetlerden biri olan kestane, neredeyse herkesin en sevdiği yiyeceklerin başında gelir. Konutta tavada ya da ocakta pratiklıkla pişirilebildiği üzere dışarıda hazır olarak da satılan kestaneler, yanlışsız ve münasip tüketimi ile sıhhate yarar sgöz yaşı dökmek (ağlamak)tadır. Damak zevkine nazaran velev çiğ velev kavrulmuş olarak tüketilen kestane ziyade ölçüde yenildiği vakit bağırsaklarda birtakım sıhhat meselelerine yol açabiliyor.

Kabızlığı tetikleyerek rahatsızlık verici bir duruma sebep olabilen kestane kış mevsiminde epeyce sık tüketilen yiyecekler arasında mahal alabiliyor. Yaz aylarına nazaran daha yavaş çalışmaya başlayan metabolizma, ziyade ölçüde yenen kestaneyi sindirmede ıstırap oluşturabilir ve pratik yoldan kilo alımına yol açabilmektedir.

Bu nedenle bilirkişiler, günlük en çokça 100 gram kadar kestane yenebileceğini söylüyor. Evet biz yetişkinlerin severek tükettiği kestane bebeklere ve evlatlara yedirilebilir mi? Bebeklerde kestane tüketimi nasıl olmalı? Hanede en sağlıklı kestane nasıl pişirilir? Kestanenin yararları neler? İşte kestane tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

KESTANE BEBEKLERDE ALERJİ eder MI? BEBEKLERDE KESTANE GAZ eder MI?

Yetişkinlik periyodunda bile vakit devir kabızlığa neden olan kestane, alerjik besin kümesi içerisinde taraf alır. 1 yaşından sonra tabip onayı ile bebeğe verilebilecek olan kestane tüketiminin dışında bir de ismini sıklıkla duyduğumuz kestane naturel çiçek Doğal çiçek balııııı var. 1 yaşından küçük bebeklerde olağan naturel çiçek Doğal çiçek balıııı bile tüketilmemesi gerekirken kestane naturel çiçek Doğal çiçek balııııını da elbette vermemek gerekir. 1 yaşından sonra suda kaynatılarak verilebilir.

Kestane tüketimi kimi bebeklerde gaz, ishal ve mide meselelerine yol açabilir, bu manada dikkatli olmakta yarar vardır.

KESTANE VE KESTANE Doğal çiçek balııI BEBEKLERE VERİLEBİLİR Mİ? KAÇ AYLIK BEBEK KESTANE YİYEBİLİR?

Yararlarını saymakla bitiremediğimiz kestane tüketiminde dikkat edilmesi gereken en değerli nokta çokça tüketildiğinde birtakım sıhhat sıkıntıları da peşinden getirebileceğidir. Kâfi ölçüde tüketildiğinde yararı dokunan kestane yetişkinlerin haricinde bebeklere ve evlatlara verildiği zaman ishal ya da gaz meseleleri görülebiliyor. Bu nedenle eksperler kestanenin alerjik besinler kümesinde olduğunu belirterek, 1 yaşından küçük bebeklere kestanenin ve kestane naturel çiçek Doğal çiçek balııııının yedirilmemesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yararlarından yararlanabilmek için 1 yaşının doldurulması gerektiğini savunan bilirkişiler, kestaneyi suya atıp kaynattıktan sonra blenderdan geçirerek ya da çatalla ezerek bebeklere yedirilebileceğini vurguluyor.

BEBEKLER İÇİN KONUTTA KESTANELİ MUHALLEBİ NASIL YAPILIR?

+1 YAŞ SONRASI İÇİN KESTANELİ MUHALLEBİ TANIMI:

GEREÇLER:

200 gr. kestane
500 ml süt (yarım litre ya da 2 su bardağı)
500 ml.su (yarım litre ya da 2 su bardağı)
2 çorba kaşığı pekmez
2 çorba kaşığı un (yulaf, pirinç veaynısı(bezneri). unlar olabilir)

ÜZERİNE:

Ceviz

YAPILIŞI:

Kestaneleri şıkça ayıkladıktan sonra soyulmuş kestaneleri su ve sütün içinde haşlayın. Kestanelerin piştiğinden emin olduktan sonra biraz ılık su ile karıştırarak pürüzsüz kıvam elde edin ve un ek edin. Karıştırmaya devam edip muhallebi kıvamı elde ettikten sonra ocaktan alıp pekmez koyup blenderdan geçirin. adele(kas)elere alıp soğumasını bekledikten sonra  dövülmüş ceviz ekleyip muhallebiyi hazır edin.

KESTANENİN YARARLARI NELER? KESTANE sebep TÜKETİLMELİ?

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kış aylarında severek yenen kestanede günlük tüketim ölçüsünü aşmamak kaydı ile yemenin sıhhat açısından olumlu tesirleri olduğunu açıkladı. Damakta bıraktığı nefis tadıyla gönüllerde taht kuran kestanenin yaygın olarak bilinen yararları şu formdadır:

– B1, B2 ve C vitamini bakımından nispeten güçlü olan kestane besleyici bedellere sahiptir.

– Gerilimli durumlarda tüketildiğinde olumlu bir ruh hali verir, sakinleştirir.

– Kansızlığa yeterli gelerek kandaki dolaşımın fazlalaşmasına yardımcı olur.

– Felç geçirme riskini oldukça nispette azaltır.

– Oluşabilecek mide sorunlarının önüne geçmede tesirlidir.

– Vücudumuzdaki al kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n çoğalmasını sağlar.

– Kolesterol seviyesini istikrarda fiyat.

HANEDE KESTANE NASIL YAPILIR? SAĞLIKLI KESTANE TANIMI:

AT KESTANESİ NE İŞE YARAR? AT KESTANESİNİN YARARLARI:

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
1
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Saraçoğlu kestanenin faydalarını anlattı! Kaç aylık bebek kestane yiyebilir? Kestane bebekte gaz yapar mı?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin