Kışın kilo almayı engelleyen 6 etkili öneri

Kışın kuşkusuz en çok dert yanılan ve konuşulan hususlardan biri kilo alımı. Birden fazla kişi yaz mevsimine nazaran kışın daha süratli kilo ...


Kışın kuşkusuz en çok dert yanılan ve konuşulan hususlardan biri kilo alımı. Birden fazla kişi yaz mevsimine nazaran kışın daha süratli kilo aldığını ve bu periyotta kilo kaybetmekte zorlandığını söz eder. Tam bu noktada çoğunlukla internetten ve mecmualardan araştırılarak uygulanan, süratli kilo kaybı vadeden tanınan diyetler devreye girer. ancak tahlili bu kadar kuvvet ve kısıtlayıcı yollarda arayıp bir de bu diyetlerle sıhhatinizi bozmak tarafına kışın değişen ömür koşullarınıza ve vazgeçtiğiniz alışkanlıklarınıza ufak dokunuşlar yaparak kış kilolarına karşı savunma sağlayabilirsiniz. İşte Beslenme ve Diyet Bilirkişisi Ece Öneş’ten kış kilolarına karşı 6 tesirli teklif…

1. Kolay karbonhidrat tüketiminden kaçının

Kışın günlerin kısalmasına bağlı olarak karanlık geçen saatlerin fazlalaşması ne yazık ki kişinin kendini daha mutsuz ve depresif hissetmesine neden olabiliyor ve bu da şeker, çikolata, bisküvi, kurabiye yahut hamur işleri üzere yalın karbonhidratlara olan eğilimi artırabiliyor. Bu üzere atıştırmalıkları tüketme isteği duyduğunuzda birinci olarak onların bölgesine yalnızca 1-2 bardak su için ve akabinde 5-10 dakika bekleyin. İsteğiniz hala devam ediyorsa pratik karbonhidratlar yanına ceviz, fındık, badem, bölge fıstığı ve kabak çekirdeği üzere sağlıklı yağlardan ve liften güçlü atıştırmalıkları porsiyonlarına dikkat ederek tercih edebilirsiniz.

2. Kesinlikle bol su için

Kışın havaların soğumasıyla birlikte terle vücuttan kaybedilen suyun azalması susama hissini de azaltıyor. ancak su vücut için yaşamsal kıymet taşıyor ve vücut faaliyetlerine devam edebilmek için mevsim ne olursa olsun suya gereksinim duyuyor. Ayrıyeten susama hissi kimseye vücut susuz kaldıktan çok daha uzun bir vade sonra geliyor yani susamak vücut için aslında çok geç kalmış bir karşılık. Hasebiyle kışın da susamayı beklemeden gün içerisinde 8-10 bardak su tüketmek, metabolizmanın yavaşlamasını önlüyor ve binaenaleyh kilo alımını engellemeye de yardımcı oluyor.

3. Fizikî aktivitenizi artırın

Soğuk havalarda dışarıda nizamlı yürüyüş yapmak birçok kişi için güçlükle gelse de hiç değilse haftanın 3 günü yarım saat yürümeye çalışın. Hanede yapılabilecek egzersizlerle de fizikî aktivitenizi artırabilirsiniz. Gün içerisinde bulunduğunuz mekandaki asansörler yanına merdivenleri kullanın. Toplu taşıma araçlarından daha erken inerek yolculuğunuzun bir kısmına yaya olarak devam edin.

4. sabah yemeğiyı ihmal etmeyin

sabah yemeğinın ihmal edilmesi ya da kahvaltının poğaça ve börek üzere yiyeceklerle geçiştirilmesi ilerleyen saatlerde kan şekerinin düşmesine bağlı olarak daha çok acıkma ve yalın karbonhidratlı besinlere eğilimin fazlalaşmasına yol açıyor. Bu da kilo alımını epeyce hızlandırıyor. Münasebetiyle her gün sağlıklı bir kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

5. Öğün atlamayın

Kışın günlerin kısalması ara öğünlerin de yapılmamasına neden olabiliyor. Meğer ara öğünün atlanması vücudun kan şekeri istikrarını bozarak akşam saatlerinde yalın karbonhidrattan güçlü, liften yoksul beslenmeye yol açıyor. Bu da gece saatlerinde tekrar kan şekerinin düşmesine neden olup pratik karbonhidrata eğilimi artırıyor ve bu kısır döngü süratli kilo artışını beraberinde getiriyor. Buna tahlil olarak ise öğün atlamayıp, öğünlerinizde zerzevat yemekleri, salatalar ve meyveler üzere liften güçlü besinlerle beslenerek kan şekeri istikrarını sağlayabilir, daha uzun vade tok kalabilir ve kilo almaya karşı metabolizmanıza destek olabilirsiniz.

6. D vitamininizi ölçtürün

Kış aylarında günlerin kısalması ve soğuk havalar sebebiyle vücudun neredeyse tamamının giysilerle kapatılıyor olması güneşten yararlanma imkanını azaltarak D vitamini seviyelerinde düşüşlere neden olabiliyor. Her ne kadar somon, uskumru, ton naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı ve yumurta üzere besinlerde D vitamini bulunsa da besinlerdeki ölçüler ne yazık ki günlük D vitamini gereksinimini karşılayamaz ve vücut kesinlikle günlük olarak güneşten yararlanmaya muhtaçlık duyar. Yapılan son çalışmalar ise D vitamini eksikliğinin neredeyse tüm kronik marazların riskini artırabileceğinin yanı sıra kilo kaybetmeyi de zorlaştırdığını gösteriyor. Binaenaleyh hem umum sıhhat i

çin hem de kilo sorunları için D vitamini seviyelerinin nizamlı olarak denetim edilmesi ve doktorunuz gerekli gördüğü takdirde D vitamini desteği alınması epeyce kıymetli.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/kisin-kilo-almayi-engelleyen-6-etkili-oneri.html

Kilo,Gün,D Vitamini,Vücut,Öğün,Saat,sebep


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kışın kilo almayı engelleyen 6 etkili öneriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin