Tüp bebekte deneysel tedavilere dikkat

Tüp bebek tedavisinde, aldatıcı reklamlar ve kanıtlanmamış tatbikler ile ilgili tüzel süreç başlatacaklarını söyleyen Üreme Sıhhati ve ...


Tüp bebek tedavisinde, aldatıcı reklamlar ve kanıtlanmamış tatbikler ile ilgili tüzel süreç başlatacaklarını söyleyen Üreme Sıhhati ve İnfertilite Derneği Licilt Ahmet Zeki Işık, “Etkinliği kanıtlanmamış tedavi formüllerini, kanıtlanmış üzere mucizevi biçimde göstererek, kişilerin ümitleriyle oynuyorlar. Velev zarar verebilecek tedavi formülleri bile savunuluyor” dedi.

Deneysel tedavilerle aldatıyorlar

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, kısırlık ve tüp bebek tedavileri mevzularının, gerek toplumsal medyada gerek yayın organlarında sömürüldüğünü kaydetti. Prof. Dr. Işık, “Biz bilimin önünde değiliz bilim derneğiyiz aslında. Ilmî yayınları her vakit destekliyoruz. Birtakım deney aşamasındaki prosedürlerin önümüzdeki devirlerde yararlı olabileceğini söyleyebiliriz; ancak bunun rutin tedaviymiş üzere hastalara sunulması sakıncalı. Hastaya, bunun deneysel tedavi olduğu ve bu tedavinin yararlı olabileceği üzere hiçbir yararının olmayabileceği velev zarar verebileceği dahi söylenmeli. Bizim yerimizde hiç evladı olmayan ikili hiçbir tedavi vermezseniz bile 1 yılın ahir görünür kısmı zaten gebe kalır. İşte bu kümeye siz elma da yedirseniz ‘Okudum, üfledim’ deseniz ona inanır. Kişileri aldatıyorlar” diye konuştu.

iyileştirme ederken zarar verebiliyorlar

Aktifliği kanıtlanmamış tedavi usullerinin, kanıtlanmış üzere gösterildiğini lisana getiren Prof. Dr. Işık, “İnsanların ümitleriyle oynuyorlar velev zarar verebilecek tedavi metotları bile savunuluyor. ‘Kısırlığa son’ lafını duydunuz mu, kaçacaksınız oradan. Bu türlü bir şey yok zira. Kimini hekim kisvesi altında, kimini bilim adamı, kimini fitoterapist ismi altında sunuyorsunuz. Şu an hala çalışma aşamasında olan PRP, kök hücre, ROSİ denen öncül hücrelerle enjeksiyonlar, gebelik aşısı, birtakım serum lipit vs otoimmün hastalıklarda kullanılan kimi ilaçların düşüklerde yahut tekrarlayan başarısızlıklarda kullanılması üzere. Bunların hepsi çalışma aşamasında olan şeyler. Bunlarla ilgili ufak tefek vaka serilerinden farklı hiçbir şey yok elimizde ve bunlar çatır çatır para karşılığı hastalara uygulanıyor. Bu metotlar tahminen gelecekte kısırlık tedavisinde taraf bulabilir lakin şu an hepsi deneme aşamasında” dedi.

Bitkisel eser tehlikesi

Gayri tehlikeli bahsin da ‘bitkisel eser’ diye sunulan preparat (hazır ilaç) olduğunu anlatan Prof. Dr. Işık, şunları söyledi: “Bu sahada 30 yıldır çalışıyorum. Bitkisel eserlerin bizim hastalarımız arasında denetimli yapılmış çalışmaları yok. İçerikleriyle ilgili hiçbir çalışma yok. Hangi dozda, hangi bitkinin hangi bitkiyle karıştırılıp verildiğinde ne tesir yapacağına dair kulaktan dolma malumatlar dışında haber yok. Aktarlara gidiyorsunuz size resmen paket çıkarıyorlar, yerkürenin parasına bunu size satıyorlar. ‘Civanperçemi kaynatın’ deniyor, soğan suyu kullanılıyor, bunlar da nispeten zararsız olanlar. Bir de yurt dışından getirildiği sav edilen bir güruh bitki var. Piyasada bu bitkilerden elde edildiği düşünülen bir güruh tablet halinde güya ilaçmış üzere satılan supplement dediğimiz destek tedavileri var. Bunlar da hiçbir denetime tabi değil. Kalkıp, bunları kaynatıp kaynatıp içiyorsunuz. Böbreğe, karaciğere yüklenebilirsiniz. Alerjik reaksiyon olabilir, enflamasyon başlatabilirsiniz, bağırsaklarınıza zarar verebilir velev kanamalara neden olabilir. Bunların bir kısmının içinde antiagreganlar dediğimiz kanamaya yol açacak hususlar var.”

Malumat kirliliği var

Prof. Dr. Işık, kısırlık ve tüp bebek tedavileri hususlarında halkı aldatıcı reklamlar, bilimselliği kanıtlanmamış prosedürler ve sıhhati tehlikeye atan kolayler ile ilgili tüzel süreç başlatacaklarını söyledi. Malumat kirliliğine de dikkat çeken Işık, “Kime uyguladığını, ne yaptığını bilmeyen furya var. Hem meslektaşlarımızın hem bu ortamdaki bütün profesyonellerin hem de halkımızın bunlardan haberdar olması lazım. Çok önemli haber kirliliği var ve maatteessüf evlat sahibi olmak isteyen kişilerin ümitleriyle oynanıyor” dedi.

Kadinvekadin

http://w

ww.kadinvekadin.net/tup-bebekte-deneysel-tedavilere-dikkat.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

iyileştirme,Bunlar,Işık,Bitki,Zarar,Bilgi,Hiçbir,Bilim,Prof. Dr.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüp bebekte deneysel tedavilere dikkatBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin