C vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?


Vücudun muhtaçlığı olan antioksidanları sağlayan C vitamini, birtakım kişilerde eksik bulunur. Bu da önemli sıhhat meselelerine neden olur ...


Vücudun muhtaçlığı olan antioksidanları sağlayan C vitamini, birtakım kişilerde eksik bulunur. Bu da önemli sıhhat meselelerine neden olur. Erken tedbir alınmadığında ise beğenilmeyen sonuçlar beraberinde getirebilir. Vücudun çabuk yorulması ve hastalanması üzere belirtilerle kendini gösteren C vitamini hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Pekala C vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur? İşte tüm bu soruların karşılığı…

C vitamini vücudun gereksinimi olan değerli vitaminlerden biridir. Bu vitaminin eksikliği ekseriyetle saç, ciltve diş etinde rahatsızlıklara neden olur. C vitaminini kişiler kendileri üretemediklerinden farklı besinlerden bunu almak zorundadırlar. C vitamini binlerce molekülün birleşiminden oluşur. Bu bileşimler sayesinde güçlü bir antioksidan ve mikrop karşıtı özelliği vardır. C vitamini vücutta çoklukla likit nispetinin çokça olduğu taraflarda bulunur. Buradaki hücre yapısını artırarak bağışıklık sistemine destek verir. bütün canlıların hücre akışları için gerekli olan askorbik asit bakımıdnan güçlü olan C vitamini tabiatta birçok besinde bulunur. Bilirkişiler bu besinleri tüketerek C vitamini alınması gerektiği konusunda ikazlarda bulunuyor. Bilhassa mevsim geçişlerinde bağışıklığın zayıflamasına karşı vücut direncinin marazlara karşı düşmesi kişinin uzun periyodik rahatsızlıklar yaşamasına neden olur. Dr. Feridun Kunak, programında C vitamini eksikliğini ortadan kaldıran limon ve kivi formülünün tanımını verdi:

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Had gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n muhtaçlığı olan asitler azaldığından hudut sitemi zarar(zarar(hasar)) alır. zarar(hasar) alan hudut sitemi sebebiyle dimağda de bir kadro kompliadele(adele(kas))yonlar gelişir. Bunlar baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk üzere durumlarla kendini gösterir. 

Tükürükte azalan enzimler sebebiyle diş etlerinde besinlerin bıraktığı zarar(zarar(hasar))lar ve toksinler sebebiyle şişme ya da kanama üzere durum yaşanır. 

cilt hücreleri yenilenmediğinden morarma ve çürüme belirtileri gösterir.

Bağışıklığın zayıflaması ağız içi, dudak, burun ve yanaklarda aft çıkmasına yer hazırlar.

Daima ateş basma üzere hararetler yaşanır. Kimilerinde ise tam aksisi üşüme görülür.

Kemik ve adele(adele(kas)) ağrılarının şiddetlerinde artışlar ortaya çıkar. 

Sivilce lekeleri geçmez ve yaralar çok yavaş düzgünleşme gösterir. 

Illetlere karışı direncin mütemadi düşüktür.

GÜNLÜK ALINMASI GEREKEN C VİTAMİN;

3 yaşındaki bir evladın günlük alması gereken C vitamini ölçüsü 35 mili gram olması gerekir.

6 yaş 50 miligram

9 yaş 60 miligram

12 yaş 90 miligram

20 yaş ve üzeri yetişkin kimselerin ise 100 miligram vitamin almalıdır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR? 

C vitamini besinlerde bulunan bir vitamin olduğundan bu besinleri tüketerek eksiklik gicilt lebilir. Bu besinler; Kivi, yaban mersini, portakal, limon, mandalina, yeşil biber, kırımız lahana ve kuşburnunda bulunur. Başkaca tere, karnabahar, roka, brokoli, taze fasulye, üzüm üzere besinlerde de az ölçüde bulunabilir. Günlük C vitamini eksikliğini gidermek için 2 bardak portakal suyu tüketebilirsiniz. Birebir vakitte bir tane orta uzunluk kivi günlük C vitamini muhtaçlığının %140’ını karşılamaktadır. 

C VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

Sonbaharda artan grip illetlerini önlemek için tüketilmesi gerekir.

Yüksek tansiyonu düşürerek, felç ve inme riskini azaltır

Bağışıklık sistemini zorlendirdiği için kanserli hücrelere karşı kalkan oluşturur.

Üstcilt effüs yolları illetlerinin semptomlarını azaltır.

Şeker hastalarının tedavilerinde destek sağlar.

cilt yüzeyindeki hücreleri yeniler, yaraları hızlandırır, saç dökülmesi ve ciltmarazlarını önler.

Had sistemindeki hücreleri istikrarda tutarak ruhsal illetlere yakalanma nispetini azaltır. 

Ayrıyeten baş ağrısı, eklem ağrıları ve göz hastalıklarına da düzgün gelir.

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

C vitamini açısından en güçlü besin menşesi portakal, mandalina ve kividir. Ama Beslenme ve Diyet Bilirkişisi Ayşegül Yavuz bu besinlerin yanı sıra içeriklerinde az olsa da değerli birtakım besinlerde de C vitaminin çokça olduğunu vurguluyor.

AL BİBER

C vitamini bakımından güçlü olan al biber, birebir hengam A, B, E ve K vitaminleri, ayrıyeten potasyum, folat, manganez, fosfor ve magnezyum bakımından da zengindir. Günlük iki tane tüketilerek vücudun muhtaçlığı olan C vitaminin yüzde 35’ini karşılamış olursunuz. 

ÇİLEK

Günlük tüketilen bir adele(adele(kas))e çilek, yaklaşık 86 gram C vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra çilek ciltve kalppp sağşığı içinde tesiri olan güçlü bir besindir. İçeriğinde yüksek lif barındıran çilek, kilo vermede tesirlidir.

BROKOLİ

kuvvetlü bir antioksidan olan brokoli vücuttaki iltihap nispetini azlatır ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Bilirkişiler haftada en çokça 3-4 kere tüketilmesini öneriyor. 

KAVUN

B vitamini, potasyum, magnezyum, bakır, flavonoidler unsurlar bakımından varlıklı olan kavun, günde iki üç dilim tüketilerek C vitamini eksikliği gicilt lmiş olur. Tıpkı devirde hazıme de nispeten yarar sağlayan kavun, idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) sıkıntısına birebirdir. 

DOMATES

Sabah kahvaltılarında günlük tüketilen 3 orta uzunluk büyüklüğünde domates yalnızca C vitamini eksikliği değil birebir vakitte kan yapıcı özelliği ile kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n sayısını artırır.

PATATES

Yağda ve yüksek ısıda içindeki C vitaminleri ölür. Gelgelelim haşlanmış patates vitaminl

eri vücuda alma bakımından en yararlı yoldur.

KARNABAHAR

Az haşlanmış karnabaharı ara öğün olarak tüketerek C vitamini eksikliğine yeterli gelmiş olur. Karnabahar hem C vitaminini sağlar hem de kilo vermede yardımcı olan güçlü bir besindir. 

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

C vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin