Peygamberimiz (SAV)’in ahlakı üzerine evlilik nasıl olmalı? İslami evlilik…


Günümüzün kıymetli isimlerinden biri olan Muharrir Nurdan Damla, Peygamber Efendimiz (SAV)'in aile yaşantısı üzerine konuştu. İslam'da örnek ...


Peygamberimiz (SAV)’in ahlakı üzerine evlilik nasıl olmalı? İslami evlilik…

Günümüzün kıymetli isimlerinden biri olan Muharrir Nurdan Damla, Peygamber Efendimiz (SAV)’in aile yaşantısı üzerine konuştu. İslam’da örnek alınabilecek bayan portreleri kimlerdir? İslami evlilikte eşlerin birbirlerine karşı hizmet ve sorumlulukları dinimizde nasıldır?

Münhasıran de muhafazakar kesimde beğenilerek okunan ve büyük bir kitleye hitap eden İslami müelliflerden Nurdan Damla, ‘Peygamber Efendimiz (SAV)’in ışığında İslamiyette tavsiye edilen aile hayatından ve evlat eğitimi alaadele(adele(kas))ından bahsetti.

Yasemin.com/ KIŞISEL

– İslamiyette duruşuyla olsun yaşantısıyla olsun örnek alınabilecek sahabeler, bayan portreleri nelerdir?

İslamiyette örnek alabileceğimiz kişi dediğimizde akla birinci gelen isim elbette ki Peygamber Efendimiz (SAV) oluyor. Onun akabinde de yakın etrafında bulunan eşleri, arkadaşları, evlatları, torunları, akranaturel çiçek Doğal çiçek balııııarı ve sahabeler aklımıza geliyor. Ben bu portreler içerisinde Cennetle müjdelenen dört değerli hanımefendiyi görüyorum. Hadis-i şeriflerde belirtilen bir hadiseye nazaran, Efendimiz (SAV) eline bir gün bir çubuk alıyor ve bu çubukla mekana 4 yanlışsız çiziyor. Sahabe, ‘Nedir bu Ya Resulallah?’ diye sorunca Efendimiz (SAV), bunlar Cennetin dört hanım sultanıdır, buyuruyor. Bu dört hatun ise şu formda belirtiliyor; Haticet-ül Kübra, Hz. Meryem, Hz. Fatıma ve Hz. Asiye olarak künyeleriyle anlatılıyor. Birbirinden kıymetli bu dört hanımefendi benim için örnek alınabilecek isimlerden zira Efendimiz (SAV)’in hadis-i şerifleriyle sabittir.

– Peygamber Efendimiz (SAV)’in ahlakı üzerine evlilik nasıl olmalıdır? Aile İnsanlerinin birbirlerine karşı vazife ve sorumlulukları nelerdir?

Rabbimiz Sevgili Peygamber Efendimiz için ‘Biz seni şık ahlak olmak üzere gönderdik’ buyuruyor. Bizlerde O’nun şık ahlakıyla terbiye olacağız. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ahlak sıklığının ne kadar ala kademede olduğunu biz her biri değişik kültür ve fıtratta yaptığı 9 evlilikte görebiliriz. Eşleri arasındaki ilgisi daima çok şık olmuştur. Velev Hz. Aişe (r.a) bu hususla ilgili her birimiz onun yanında kendimizi en kişisel hissederdik buyurmaktadır. Ne kadar değişik fıtratlarda ne kadar ala ruhlar hissettirebilmiştir. Bu mealde da baktığımızda Efendimiz ne kadar ince ve refî ahlakı ile bayan kalbindeki o letafeti yakalamış ve o denli muamele etmiştir.

Hiçbir formda gerek ruhsal gerek bedensel şiddet tatbikten ıstıraba sokmadan üzmeden eşlerine sevgi dolu davranan Efendimiz (sav)’i ne yazık ki günümüz Müslümanları yeteri kadar modelleyemediği için evlilikte kimi meseleler görülmektedir. Yakın muhitini onu birebir modelleyip onu yaşadığı çizgide yürüdükleri için bizler o çizgiyi tam yakalayamadık. Biz onu ne kadar çok seversek, muhabbet edersek birebir devranda da hareketleriyle hem hal olursak o kadar uzaklık katmış oluruz.

– İslami ahlak üzerine yetiştirilmeye çalışılan gençlik için ana ve banaturel çiçek Doğal çiçek balııııara ne üzere tavsiyelerde bulunabilirsiniz? Gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

Peygamber Efendimiz (SAV)’i ve yakınlarını birebir araştırarak yazdığım kitaplardan Hz. Hatice’nin romanının 6 yılda yaklaşık 200’e yakın menşe tarayarak hadislerle yazılmış İslam klasiklerinden yola çıktık. Örneğin Hz. Hatice ile ilgili bilinmeyen o kadar çok kıymetli detay var ki en pratikından 40 yaşına kadar nasıl bir donanım gösterdi ki Efendimiz (SAV)’in eşi olarak mazhar oldu.

Böylesine hoş bir özellik sıradan birine denk gelemez. O devirlerde Hz. Hatice anamız okuyan, haberli ve kültürlü bir hanımefendi idi. Bu da bize gösteriyor ki İslam hatunu cahil olmayacak, ilim sahibi olacak. Hz. Hatice birebir hengamda bir iş hatunuydu.

Toplumsal hayatında çok aksiyonel hayatında olabildiğinde hanımefendiliğini korumuş ilimle meşgul olmuştu. Okuma yazma bilen son peygamberi görmek için ilahiler besteleyen bir hanımdır Hz. Hatice. 40 yaşına kadar bu denli donanıma sahip olan bir insanın elinin altında o kadar imkan varken o sadeliği, iffetliği ve ilmi tercih etmiştir.

Günümüz gençlerinin en verimli çağlarında ilimle meşgul olmalarını tavsiye ediyorum. Rabb’im ilimden elde etmiş olduğumuz şeye o kadar hoş bir tat vermiş ki şayet ona tutunursak cahiliyetten kurtulmuş oluruz. Hz. Hatice bu noktada bize ve gençlerimize en hoş örnek…

– Evlatlara namazı bıktırmadan nasıl alıştırabiliriz? Evlatların kalppplerine Allah- Peygamber sevgisini nasıl ısındırabiliriz?

çağımızda elinden tablet, telefon düşürmeyen evlatlarımızı her şeyden evvel denetimimizde tutmalıyız. Ruhi terbiyeyi yuvadayken alan evlat dışarı etkenlere göz yummaz. Evlat aileden şefkati, memnunluğu, ruhunun gereksinim duyduğu gereksinimleri aileden alırsa esasen esaslı yetişmiş olacaktır.

Hz. Aişe (r.a) da tıpkı bu türlü bir ailede yetişmiş ve aileden sevgi, değer ve ruhi muhtaçlıklarını tamamlamıştır. Yuvamızda temel disiplin sgöz yaşı dökmek (ağlamak) için Efendimizi çok şık modellememiz lazım.

Evlatlar çok küçük yaştan bu durumu göremezlerse bizler onları çikolata evladı olarak büyütmeye devam etmiş olacağız tabiri caizse. Ailelerin küçüklükten itibaren ruh disiplinini vermeleri gerekir bu durumda ise namaz imdadımıza yetişiyor. Ana karnından başlayan bir eğitim sürecinde ana adayının namaz vakitleri arasında uyanık olması gerekir, kalbi manada haz noktasında olması lazım ki evladın ruhu beslenmiş olsun. Ana ve pecilt n her halinden etkilenen bir varlık olan bebeklikten itibaren eğitim verilmelidir.

Bebekliğinden beri namaz vaktinde ikazlarla, tatlı ninni ve sevgi dolu muhabereye geçilebilir. Bu mealde ise aklıma gelen birinci isim Hz. Fatıma (r.a)’dır. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’e ninni söylerken bile daima bir terbiye süreci var. ‘Babam üzere ol Ey Hasan! diyerek telkinlerde bulunuyor mesela. Biz ana ve pederler el verirsek evlat doya doya ibadetlere alıştırılmış olacaktır. Vücutların yanında ruh eğitiminin de desteklenmesi gerekir.

– Gençlere evliliği nasıl anlatmalıyız?

Gençlerin tercih noktası bu manada çok sönüktür. Evlilikler artık ne yazık ki evcilik oldu. Külli manada evliliğin ne demek olduğuna baktığımızda Efendimiz (SAV)’in Hz. Hatice ile olan evlilik tercihinde birbirlerinde itimat aramış, doğruluğu nasıldır, yalan söylemiş midir, iffeti sağlam mıdır bunu aramışlar. kalpp ve ruh bu noktada birleşince asıl evlilik ruhu ortaya çıkmış olacaktır aslında.

Gençlere b

unu aşılayabilmemiz için sık sık bu bahisleri gündeme getirmeliyiz, anlattıkça anlatmalıyız. Efendimiz (SAV)’in Hz. Hatice ile olan muhabbeti anlatılmalı, etkileşimi ve paylaşımlarından bahsetmeliyiz. Evliliğin Allah isteği ve hoş bir nesil için olduğunu anlatmalıyız.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Peygamberimiz (SAV)’in ahlakı üzerine evlilik nasıl olmalı? İslami evlilik…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin