Menopoz sonrası kanama neden olur

Rahim kanserinin 60-61 yaş arasındaki hatunlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Hatun Illetleri ve Tevellüt Kompetanı Doç. Dr. Mesut Polat ...


Menopoz sonrası kanama neden olur

Rahim kanserinin 60-61 yaş arasındaki hatunlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Hatun Illetleri ve Tevellüt Kompetanı Doç. Dr. Mesut Polat, menopozdan sonra meydana gelen kanamaların aksi ispat edilene kadar rahim kanseri olarak değerlendirildiğini söyledi. Menopoz sonrası kanamaların yalnızca yüzde 10’una rahim kanseri teşhisi konulduğunu söyleyen Polat, rahim kanserlerinin yüzde 5’lik bir kısmının 40 yaş altındaki hatunlarda görüldüğü konusunda uyardı.

Anormal ve sistemsiz kanamaları dikkate alın

Rahim kanserinin aşikâr bir tarama programının olmadığını, menopozda meydana gelen her kanamada hatunların doktora başvurması gerektiğini söyleyen Dr. Mesut Polat, “Menopozda olmayan hatunların yaşadığı anormal, sistemsiz, şiddetli kanamalar da kesinlikle dikkate alınmalıdır. Ailesinde kanser hikayesi olanlar da her kanamayı önemseyerek doktora başvurmalıdır. iyileştirme umumide cerrahi tekniklerle yapılır. Hastanın umumi sıhhat durumuna nazaran tedavi çeşitlenir. Ameliyatla rahmin, yumurtalıkların ve tüplerin alınması gerekir. Bu ameliyatlar açık, laparoskopik ve robotik olarak gerçekleştirebilir. Ameliyat tipi hastaya ve kanserin evresine nazaran şekillenir.” sözlerini kullandı.

Kimler risk altında

Jinekolojik kanser cinsleri arasında rahim kanserinin Türkiye’de en sık görülen kanser türlü olduğunu söyleyen Polat, hatunlarda görülen kanserler içerisinde 7’nci sırada nokta aldığı konusunda uyardı. Dr. Mesut Polat: “çok bol şişmanlık (obezite), rahim kanserine yakalanmada en değerli risk faktörüdür. Ailede, kolon ve rahim kanseri hikayesi varsa, vücut kitle endeksi yüksekse, erken adet görme, geç menapoz, hiç tevellüt yapmamış olmak yumurtalıklarında Polikistik Over Sendromu olanlar risk altındadır.”

Vücut kitle endeksine dikkat

çok bol şişmanlık (obezite)nin rahim kanseri riskini 2-3 kat artırdığını söyleyen Polat, “Vücut kitle endeksi 35-40’ın üzerinde olan kişilerde rahim kanseri riski artıyor. çok bol şişmanlık (obezite) rahim kanseri riskini 2-3 kat artırıyor. Erken regl olma, geç menopoza girme, hiç veladet yapmamak, göğüs kanseri sebebiyle tamoksifen öbeği ilaç kullanan hatunlarda rahim kanseri riski artmaktadır. Hiç evlat sahibi olmamak rahmin östrojenle olan yükünü artırdığı için risklidir.” diyerek hiç tevellüt yapmayan bayanların tertipli hekim denetimlerini ihmal etmemeleri g

erektiğini söyledi.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/menopoz-sonrasi-kanama-neden-olur.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Rahim amansız hastalık(kanseer)i,Risk,Kadın,amansız hastalık(kanseer),Polat


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menopoz sonrası kanama neden olurBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin