Sütte ne kadar şeker var

Daha evvel rastgele bir süt kutusunun beslenme etiketini incelediyseniz, birden fazla sütün şeker içerdiğini fark etmişsinizdir. Sütün içindeki ...


Sütte ne kadar şeker var

Daha evvel rastgele bir süt kutusunun beslenme etiketini incelediyseniz, birden fazla sütün şeker içerdiğini fark etmişsinizdir. Sütün içindeki şeker kesinlikle zararlı değildir, gelgelelim sıhhatiniz için şekerin aslını ve ölçüsünü bilmek değerlidir.

Sütte ne kadar şeker var

Acilen hemen hepimiz artık ek şekerin sıhhat açısından önemli zararları olduğunu biliyor ve eserlerdeki ilave şekerden kaçınmaya çalışıyoruz. Ek şeker içeriği yüksek olan yiyecekler, rastgele bir besin sağlamadan diyetinize ekstra kalori ekler. Başkaca, diyabet ve kalppp marazı riskinizi artıran bir durum olan kilo alımı ve metabolik sendroma da neden olur.

Kimi besinler doğal olarak şeker içerir. Bu nedenle birtakım eserlere şeker sonradan eklenmese bile beslenme etiketlerinde şeker içeriği görünür.

Sütteki bu doğal şekerler içeriğindeki ana karbonhidratlardır ve sade içildiğinde bile hafif tatlı bir tat verir. İnek sütünde ve insan ana sütünde; şeker, süt şekeri olarak da bilinen laktozdan gelir. Yulaf, hindistancevizi, pirinç ve soya sütü üzere hayvansal asıllı olmayan sütler, fruktoz (meyve şekeri), galaktoz, glikoz, sukroz yahut maltoz üzere sair pratik şekerler içerir.

Çikolatalı süt ve aromalı süt üzere tatlandırılmış sütlerin ek şeker içerdiğini unutmayın.

Sütün şeker içeriği, menşeye ve nasıl yapıldığına bağlı olarak kıymetli ölçüde değişir. 1 su bardağı (240 ml) ana sütü 17 gram gram karbonhidrat içerirken, inek sütü 12 gram, çikolatalı inek sütü 23 gram (şeker ilaveli) içerir. seçenek olarak bitkisel asıllı üretilen şekersiz badem sütü ise hiç karbonhidrat içermez.

Süt şekerinin sıhhate tesirleri

Her tıp sütteki şeker içeriği sıhhatiniz üzerinde birçok tesire sahiptir. Süratli bir formda sindirilir ve vücudunuz için ana kuvvet menşesi ve dimağınız için değerli bir kuvvet menşesi olan glikoza dönüşür. İnek sütü ve ana sütündeki laktoz, glukozun yanı sıra galaktoza ayrılır. Galaktoz münhasıran bebeklerde ve küçük çocuklarda merkezi hudut sistemi gelişimi için değerlidir.

Laktoz, külliyen sindirilmişse, bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri besleyen prebiyotik lif üzere işlev görür. Sindirilmemiş laktoz da vücudunuzun kalsiyum ve magnezyum üzere kimi mineralleri emilimini artırmaya yardımcı olur.

bütün süt cinsleri karbonhidrat içerdiğinden, glisemik indekste (GI) ölçülebilir; bunlar bir besinin kan şekeri ölçüsünü ne kadar etkilediğini gösterir. Düşük GI besinleri kan şekeri seviyesini yüksek GI’lerden daha yavaş yükseltir. İnek sütündeki şeker olan laktoz, kan şekerini vesair şeker cinslerinden daha az bariz halde tesirler.

Ek şeker nasıl anlaşılır

Süt alırken ek şeker alımınızı en aza indirecek şekersiz çeşitler hedeflemelisiniz. Beslenme etiketleri ayrıntılı olarak okunmalıdır. İçerik listesinde rastgele bir şeker hali görürseniz, bunun manası eklenmiş demektir.

Eklenen şeker için umumî isimler şunlardır:

– Mısır şurubu yahut yüksek fruktozlu mısır şurubu

– Kahverengi pirinç şurubu

– Hindistan cevizi şekeri

– Arpa maltı

– Malt şurubu

– Maltoz

– Fruktoz

Etikette başkaca “şekersiz” sözünü de arayabilirsiniz.

Son not

bütün sütler şeker içerir, lakin sade sütte doğal şekerlerden kaçınmak için hiçbir sebep yoktur. Sade süt, dimağınızı ve vücudunuzu beslemenize yardımcı olan ve velev ek yararlar sağlayabilecek harika bir karbonhidrat aslıdır. Ek şekerli sütten, olumsuz sıhhat tesirleri sebebiyle ebediyen kaçınmalısınız.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin

p>

http://www.kadinvekadin.net/sutte-ne-kadar-seker-var.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Şeker,Süt,Laktoz,Karbonhidrat,İnek Sütü


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sütte ne kadar şeker varBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin