Tavşan etinin faydaları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?


Göğüslü hayvanlardan biri olan tavşan, yüzyıllardır kişilerin hayat menşesi olmuştur. Hayli lezzetli bir ete sahip tavşan tıpkı tavuk, ördek ...


Tavşan etinin faydaları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?

Göğüslü hayvanlardan biri olan tavşan, yüzyıllardır kişilerin hayat menşesi olmuştur. Hayli lezzetli bir ete sahip tavşan tıpkı tavuk, ördek ve kaz üzere tüketilebilir. Yararları saymakla bitmeyen tavşan hazım sistemini düzenleme de tesirlidir. kuvvetlü bir idrar söktürücü olan tavşan eti hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala tavşan etinin yararları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir? bütün soruların karşılığı haberin detayında…

Başka kümes hayvanlarıyla karşılaştırıldığında yağ nispeti en az olan tavşan eti, mahsusen kırsal ve dağlık meydanlarda yaşayan kişilerin beslenme aslı olmuştur. Gelgelelim avlanma ve tüketilme konusunda tecrübeli olan kişiler tarafından tutulan tavşanlar tüketilmesi daha müsaittir. Aksi halde gelişim çağında olan tavşanlar mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu yüzden birtakım bilirkişiler, tavşan eti tüketmeyi sevenlere dağ tavşanlarını öneriyor. Zira dağ tavşanları başka tavşan çeşitlerine orantıyla daha etlidir. Göğüslü hayvan tiplerinden biri olan tavşan, süratle çoğalır ve büyürler. Otçul hayvan olan tavşanlar bu yüzden etlerinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Bunun yanı sıra yağ nispeti da akside epeyce azdır. Tavşan hakkında bilinen bir sair yanlış ise havuç yemesidir. Gelgelelim tavşanlar çokça havuç tükettiklerinde kandaki şeker orantıları yükselebilir. Bu yüzden tavşanlara en çokça marul, salata, enginar ve karnabahar verilmesi tavsiye edilir. Tavşan eti tüketimi ise eski yüzyıllardan beridir vardır. İçerdiği yüksek mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücuduna yararlar sağlar. 100 gram tavşan eti, insan vücudunun gereksinimi olan proteini karşılar.

TAVŞAN ETİNİN YARARLARI NELERDİR?

İçeriğinde az ölçüde yağ olduğundan kilo aldırmaz. Lakin ehil ölçüde tüketilmesi tavsiye edilir. İnsan vücudunun zor ölçüsünü yeteri aşamada karşıladığından uzun vade dinç kalmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde yorgunluk ve gerilim üzere rahatsızlıklara da yer hazırlayan durumu en aza indirger.

Yapılan araştırmalarda tavşan eti vücudun gereksinimi olan proteinin yüzde yüzünü rahatlıkla karşılar. Protein hususu vücuttaki organların işlevselliğini artırır. Mahsusen hazım için gerekli olan protein adeta vücudu kısa vadede yeniler. Birden fazla illetleri önleyen protein kemik ve adele(adele(kas))ları da kuvvetlendirir.

– Hudut sistemi ve kan hücreleri için gerekli olan B 12 vitamini bakımından da güçlü olan tavşan eti, vücudun günlük gereksiniminin yüzde 120’sini rahatlıkla karşılar.

Tavşan eti güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki bağımsız radikalleri temizler. İdrar yoluyla enfeksiyonlu hücreleri atar. Ayırca selenyum unsuru de içeren tavşan eti, evlat yapma mümkünlüğünü artırır. Hem sperm hem de yumurtalıkları zorlendirir.

Vücudun gereksinimi olan potasyumun yüzde 30’ünü karşılar. Berbat kolesterolü düşürür. kalpp ve damar sıhhatini destekler. Damar tıkanıklığını da önleyerek kan akışını sağlar.

TAVŞAN ETİ NASIL YENİR?

Mayhoş bir tadı olan tavşan eti herkes tarafından tüketilmez. ancak yedikçe tadı oturan tavşan eti, biraz tavuk etine misal. Karlı hava da kesilmesi elverişli olan tavşan tüylerinden arındırıldıktan sonra kanı durdurulması için kara gömülür. Bir gece karda bekledikten sonra beyaz sirkeyle uygunca yıkanır arındırılır. Gür bir ateşte baştan uca bir şişe geçirilerek takılır. Pişirilmesi beklenir. Haşlanarak ya da kesimlere ayrılarak soğan kavurup içine atılarakta tüketilebilir.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Tavşan etinin faydaları nelerdir? Tavşan eti nasıl yenir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin