Boyun sağlığını korumak için fizyoterapist önerileri

Boyun, insan vücudunda en müdafaasız nahiyelerin başında yan alıyor. Gerek günlük hayatta, gerekse iş hayatımızda sıhhat kalitemizi, en az bel ...


Boyun sağlığını korumak için fizyoterapist önerileri

Boyun, insan vücudunda en müdafaasız nahiyelerin başında yan alıyor. Gerek günlük hayatta, gerekse iş hayatımızda sıhhat kalitemizi, en az bel problemleri kadar olumsuz etkiliyor. Kişilerin yaklaşık üçte ikisi, hayatlarının bir periyodunda boyun ortamında bir sıkıntıyla karşılaşıyor. Hayatımıza yeni nesil muhabere cihazlarının girmesiyle birlikte bu sorunun giderek artış gösterme eğiliminde olduğunu anlatan Fizyoterapi Eksperi Altan Yalım boyun sıhhatimizi muhafaza ile ilgili haberler paylaştı.

İş hayatında boyun sıhhatini müdafaanın pratik yolları hakkında malumatlar veren Uzman Fizyoterapist Altan Yalım “Omurga sıhhati insanın hayat kalitesinin en kıymetli anahtarıdır. Lakin, iş yerküresinde devamlı ekran önünde olmak yahut cep telefonlarından sağlanan muhabere sırasında, hem boyun, hem de üst sırt yerinde, ağrı ve duruş meseleleri önümüze çıkıyor” dedi.

İşte ofis ömründe boyun sıhhatini müdafaa yolları

1) Dik durun

Yetişkinlerde baş tartısı yaklaşık olarak 9 kilogramdır. Başımız ne kadar öne doğruysa boyun adele(adele(kas))larında gerilmeler ve eklemlerde oluşan ağırlık da o kademede artmaktadır. Boynun, yaklaşık olarak 60 noktalık öne bükülmesi uzunluğunda 8-10 yaşında bir evlat taşımaya eş bedel bir yük oluşturmaktadır. sıhhatli boynun birinci kuralı, dik olarak konum alan baş duruşudur.

2) Masa ve sandalye açılarınız sıhhate münasip hale getirin

Ofis çalışanlarında, çalışırken koltuk ve masa yüksekliğinin, kişinin uzunluğuna ve kilosuna nazaran ayarlanması kişinin duruşunu olumlu yanda tesirler.

Çalışma masası ölçüleri hesaplanırken masa ile bacak yüksekliğiniz arasında boşluk olması kıymetlidir. Pek çok insan için 73-75 santimetre yüksekliğinde bir masa ülkü olacaktır. Elverişli masa yüksekliğini hesaplamak için otururken bacaklarınızın masaya değmediğinden emin olmanız gerekir.

Çalışma masasında monitör varsa ekrana olan göz uzaklığı 50 ila 75 cm aralığında olmalıdır. 170 cm uzunluğundaki bir insan için ülkü çalışma masası ölçüsü en az 64 cm, oturma yüksekliği ise 41 cm’dir. Bu ölçüler kişinin uzunluğu her 3 cm değiştiğinde 1 cm artırılarak hesaplanır. Sandalyenizin yüksekliği, monitöre 90 kademe açı ile bakabileceğiniz halde olmalı, ekrana bakarken boynunuzu eğmemelisiniz.

3) Boyun kesimini kuvvetlü tutacak egzersizleri aksatmayın

Şayet ağır işlerde çalışıyorsak ve boyun nahiyesine şiddetli yükleniyorsak, kesinlikle bu nahiyeyi zorlü tutacak bir mesken egzersiz programına sahip olmalıyız.

4) Emzirme periyodunda hafif boyun ve sırt germeleri yapın

Yeni analarda, bebek bakımı ve emzirmesi sırasında oluşan boyun ağrılarının birinci sebepi, emzirme sırasında vücudun aldığı kambur duruştur. Bunu engellemek için kesinlikle hafif boyun ve sırt germeleri yapılmalıdır.

5) Cep telefonunuzu sofraya ve yatağınıza almayın

Cep telefonlarının hayatımızın ayrılmaz bütünü olduğu günümüzde, münhasıran yemek bölgeyken ve yatarken onlardan uzak kalmayı kendimize bir ödev olarak vermeliyiz.

6) Yatağınızın ve yastıklarınızın sağlıklı olduğuna emin olun

Yatak ve yastık seçimi omurga sıhhatimiz için çok değerli bir nokta tutuyor. Bu nedenle yatağımızın ve yastığımızın vücudumuzun doğal kıvrımlarını koruyan ve ekstra yük bindirmeyen sertliklerde olmalarına dikkat etmeliyiz.

7) Spor sırasında adele(adele(kas))ılmalara karşı dikkatli olun, boyun kesiminizi daima kuru tutun

Spor sırasında ve sonrasında, boyun kesiminin haddinden fazla adele(adele(kas))ılmadığından ve soğuma sırasında terli kalmadığından emin olmamız, sonradan çıkabilecek dertleri mahzurlar.

8) Uzunluğunda ağrı, kollarda uyuşma, kuvvetsizlik varsa doktora başvurun

Şayet boyun nahiyesinde ağrı, kollara vuran uyuşma ve kuvvetsizlik hissediy

orsak, çabucak bir doktora görünmeye çalışılmalıdır. Erken teşhis, her devir sorunun daha pratik pratik tedavi edilmesini sağlayacaktır.

boyun sıhhati,boyun sıhhatini himaye

http://www.pudra.com/saglikli-yasam/spor-egzersiz/boyun-sagligini-korumak-icin-oneriler-29105.htm

Pudra

sıhhatli yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri berhudar eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyun sağlığını korumak için fizyoterapist önerileriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin