Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!


Son yıllarda sıklık uğruna yaptırılan botoks pratiğinin facia ile sonuçlanması Sıhhat Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Mahsusen hatunların ...


Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!

Botoks nedir? Botoks nasıl yapılır?

Son yıllarda sıklık uğruna yaptırılan botoks pratiğinin facia ile sonuçlanması Sıhhat Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Mahsusen hatunların başvurduğu bu sistem ile ilgili Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Mütehassısı Op. Dr. Ahmet Aydın, Yasemin.com mikrofonuna botoks yaptıranların karşılaşacağı tehlikeleri teker teker açıkladı.

Botoks, günümüzde yüz kesiminde oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eden ameliyatsız bir tedavi tekniğidir. “ClostridiumBotulinum” isimli bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen maddeyi şırınga ile yüze enjekte edilmesiyle yapılan bu süreç son yıllarda talep patlaması yaşıyor. Estetik ameliyatı olmak istemeyenlerin tercih ettiği botoks, dudaklara da uygulanarak dolgun ve büyük görünmesini sağlıyor. Had uçlarında iletimi sağlayan unsurların salınımını engelleyerek uyardığı adele(adele(kas))lar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi süreksiz olarak durdurarak tesirini gösteren botoks,sistematik olarak aslında tüm adele(adele(kas))lara tesir etmiyor. ilk yapılış emeli göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarını düzgün bir formda hareket ettirememe), servikal distoni marazlarının tedavisi olsa da artık farklı meydanlarda kullanılıyor. Uygulama müddeti 10-15 dakika arası olan botoks, etki mühleti 4-6 ay civarındadır.

PEKALA BOTOKS NASIL YAPILIYOR?

Tatbik yapılmadan önce bölgeye lokal anestezi kremi sürülüyor.  Uygulama yeri temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla ortamdaki adele(adele(kas))ların içine ufak dozlarda enjekte ediliyor. adele(kas) dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında tesirini göstermeye başlıyor. azen nadir de olsa bu mühlet 5 ya da 7 güne kadar uzayabiliyor.

BOTOKSUN TEHLİKELERİ NELERDİR? BİLİNMEYEN YAN TESIRLERI

Botulinum toksini, yerküredeki en zehirli unsurlardan biridir. Yanlış tatbikler doğrultusundacilt effüs yetmezliği ve mevte neden olabiliyor. amilelerin, emziren validelerin, kanı sulandıran ilaçlar kullananların ve pıhtılaşma sorunu olan hastaların bu tatbikten mutlaka uzak durmalılar. Botoks uygulamasını  sadece deneyimli dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Aksi takdirde aşağıdaki örnekler üzere sonuçlanabilir;

BOTOKSUN YAN TESIRLERI İSE;

Enjeksiyon yerinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem,
karın bulantısı,
Ateş, titreme,
Vücut umumunda adele(adele(kas)) zayıflığı,
Çift görme ya da görme bozuklukları,
Yutma güçlüğü,
Yakın adele(adele(kas))larda süreksiz felç,
Konuşmada güçlük ve kekeleme üzere kalıcı yan tesirlerle karşılaşabilirsiniz.

En

değerlisi ise solunum almada zorluk çekme, konuşma zorluğu, yutma güçlüğü, mesane denetim kaybı (idrar kaçırma), görüş meseleleri üzere önemli yan tesirlerle karşılaştığınızda mutlaka vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil kısmına görünmelisiniz!

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin