Akciğer kanseri tedavisi nasıl olmalı kişiye özel planlanmalıdır!

En sık görülen ve ölümcül kanserlerden biri akciğer kanserinin muhit kirliliğinin de fazlalaşması ile birlikte daha önemli boyutlara ulaşacağı ...


En sık görülen ve ölümcül kanserlerden biri akciğer kanserinin muhit kirliliğinin de fazlalaşması ile birlikte daha önemli boyutlara ulaşacağı varsayım ediliyor. Mütehassıslar ise akciğer kanserinde erken tanıya dikkat çekerken tedavilerin kimseye kişisel olarak planlanması gerektiğinin altını çiziyor.

Akciğer kanseri tedavisinde kimseye hususî tedavi modelini anlatan Göğüs Cerrahisi Mütehassısı Doç. Dr. Demirhan,“ Akciğer kanseri en sık görülen ve ölümcül kanser cinslerinden biridir. Akciğer kanseri tedavisi her devir kimseye hususî olmalıdır. Cerrahi tedavi de cerrahi sonrası onkolojik tedaviler de insana kişisel olarak planlanır. Standart üzere görünse de bu tedaviler kimseye şahsi birtakım faktörler vardır. Bu faktörleri sıralamak gerekirse; genetik testlerin yapılması, kişinin beslenme formu ve kuralları, kişinin psikolojisi üzere durumlara nazaran tedavi hali değişmektedir. Akciğer kanserinin artışında çevresel faktörlerin günden güne bozulması, hava kirliğinin fazlalaşması, tütün ve tütün eserlerinin daha özendirici hale getirilmesi akciğer kanseri nispetlerini arttırmaktadır.” dedi.

Multidisipliner tedavi yaklaşımı ileri evre akciğer kanserinde de muvaffakiyet sağlayabiliyor.

İleri evre akciğer kanserlerinde de mütenasip hastalara tedavi imkanı doğabileceğini söz eden Dr. Demirhan,”Akciğer kanseri sinsi ilerlediğinden ve ekseriyetle ileri evrede belirti verdiğinden tanı aşamasında gecikmeler yaşanabiliyor. Bu da kanserin tedavi aşamasını sekteye uğratıyor. Gelgelelim geliştirilen multidisipliner tedavi yaklaşımları mütenasip ileri evre akciğer kanseri hastalarına da umut olabiliyor. İleri evre akciğer kanseri 3’üncü ve 4’üncü evre değimiz evrelerdir. Evre 3 hastalık lokal ileri dediğimiz, kanserin olduğu alandan biraz daha komşu dokulara girmiş ve lenf nodlarını tutmuş halidir. Evre 4 ise uzak organ metastazı yapmış kemik, karşı akciğer, böbrek üstü bezleri, dimağ ve karaciğere metastaz yapmış halidir. Bu belirtilen ortamlar akciğer kanserinin en sık yayılım yaptığı noktalardır. Hastaya bu türlü bir tanı konduğunda izlenecek tedavi yolu şöyledir. Şayet 3’üncü ve 4’üncü evre tespit edilmişse burada hücre tipi çok değerlidir. Hücre tipinde adenokarsinom dediğimiz hücre tipi çıkmışsa bunlarda birtakım genetik testler yapılarak maksada yönelik tedaviler yapılabilir. Küçük hücreli dışı alt küme ların dan  Adenokarsinom ve Skuamöz hücreli kanserlerde  genetik testler sonrası yapılan tedaviler nokta atışlı tedavilerdir. Gayrı hücre tiplerinde de amaca yönelik tedavilere başlanmıştır fakat adenokanser kadar değil. Kemoterapi alınabiliyor ve mahalline nazaran örneğin dimağda metastaz varsa radyoterapi uygulanabiliyor yahut göğüs kafesi içinde radyoterapi uygulanarak akciğer kanseri evresi gerileyebiliyor. Yeniden lenf bezinden ötürü evre 3’e girmiş bir kanserde tedaviden sonra bilhassa bir lenf bezi tutulumu varsa orada onun tekrar evrelenerek evvelden tümörün olduğu konumun kemoterapi ya da radyoterapiden sonra yok olduğunu görebiliyoruz. O devir ameliyat bahtımız doğuyor. Lakin bir istasyon olduğu vakit cerrahi bahtımız yüksek. Şayet bir istasyondan ziyade tutulum varsa muvaffakiyet talihi düşüktür cerrahi seçilmiş hastalarda gündeme gelebilir. bütün bu tetkikler dikkatle ve titizlikle incelendikten sonra hastanın durumu müsaitse multidisipliner bir yaklaşımla tedavi planlanır.” halinde konuştu

Hastanın moral ve motivasyonu tedaviyi etkiliyor.

Marazın ve tedavinin seyrinde moral ve motivasyonun büyük kıymet taşıdığına dikkat çeken Dr. Demirhan, ”İleri evre akciğer kanseri vakalarında gerileme olduğunu gözlemliyoruz lakin hastalık yok hasta var mantığını unutmamak gerekir. bütünör de kişiler üzeredir. Tıpkı kanser çeşidi farklı kişilerde farklı seyir gösterebilir. Kimisi çok saldırgan ve agresif seyrederken kimisi de çok yavaş ve stabil seyreder. O yüzden tedaviden hiçbir devir vazgeçmemek lazım, talihim yok diye düşünüp moral bozmamak lazım. Kişilerin direnmesi gerekir bu illete.” sözlerini kullandı.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/akciger-kanseri-tedavisi-n

asil-olmali-kisiye-ozel-planlanmalidir-5e005e46b391bf74ba0b898d

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

iyileştirme,Hasta,Akciğer amansız hastalık(kanseer)i,amansız hastalık(kanseer)i,Hücre,amansız hastalık(kanseer),Cerrahi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akciğer kanseri tedavisi nasıl olmalı kişiye özel planlanmalıdır!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin