Depresyon tedavisinde İnanılmaz Fayda Sağlayan şey..

Bilirkişilerin bu yeni öngörüsü, depresyon tedavisine egzersizi eklemenin ehemmiyetini vurguluyor. Amerika Birleşik Devletleri Anksiyete ve ...


Depresyon tedavisinde İnanılmaz Fayda Sağlayan şey..

Bilirkişilerin bu yeni öngörüsü, depresyon tedavisine egzersizi eklemenin ehemmiyetini vurguluyor. Amerika Birleşik Devletleri Anksiyete ve Depresyon Birliği’ne nazaran, fizikî aktivitenin her yıl yaklaşık 40 milyon yetişkini etkileyen depresyon semptomlarıyla uğraşta büyük rol oynadığını göstermiştir.

Egzersiz, antidepresan tesiri yaratıyor

Prof. Dr. Felipe Barreto Schuch ve Dr. Brendon Stubbs son devirlerde egzersizin depresyon riski ve semptomları üzerindeki tesirlerini inceleyen bir çalışma gerçekleştirdiler. Çalışmaya, 266.939 iştirakçiyle gerçekleşen 49 doneyi tahlil ederek başladılar. Yaş, cinsiyet, sigara tasarruf durumu üzere faktörleri içeren tahlillerin sonucunda fizikî aktivitenin depresyon riskini %17 azalmasına yardımcı olduğu görüldü. Prof.Dr.Schuch ve Dr.Stubbs 2016’da depresyon tedavisi gören 1.487’den çokça iştirakçi ile çalışma gerçekleştirdiler. Bu çalışmalardan da elde ettikleri dataları tahlil ederek, fizikî egzersizin çok büyük ve değerli bir antidepresan tesiri olduğu kanısına vardılar.

Sabah yürüyüşleri ilaç tesirinde

Egzersizin depresyon tedavilerinde ki olumlu tesirinden bahseden Bilirkişi Klinik Psikolog Gonca Akkaya, “Fiziksel sıhhat ve ruh sıhhati birbiriyle yakından bağlantılıdır. Vücudumuz sağlıklı işlediğinde ruhsal düzeneklerimiz de daha âlâ çalışır. Bu nedenle fizikî egzersizin ruh sıhhatini direkt etkilediğini biliyoruz. Bilhassa depresyon tablolarında spor yapmanın ehemmiyetini giderek daha ziyade ruh sıhhati mütehassısı vurguluyor. Egzersizin biyolojik tesirinin yanı sıra hayatı düzenlemeye de eği var. Psikoterapi süreçleri, kişinin gereksinimi baz alınarak ilerler. Geçmişi anlamak ve manalandırmak kadar şimdiki ömrü düzenlemek de son radde kritiktir. Sporu hayatına sistemli bir biçimde katan danışanlarımızda olumlu sonuçlar aldığımız tartışmasız bir gerçektir. Münhasıran sabah erken saatlerde yapılan yürüyüşler adeta ilaç tesiri yapar ve mevcut tedavi sürecine olumlu ekler sunar. Tabi bu ilaç ve psikoterapiye gereksinim olmadığı mealine gelmez. Kişinin durumunu bütüncül bir yaklaşımla ele almak ebediyen en güzel sonucu verecektir.” tabirlerini kullandı.

Kadinvekadin

http:

//www.kadinvekadin.net/depresyon-tedavisinde-egzersiz-sart.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Depresyon,Etkisi


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depresyon tedavisinde İnanılmaz Fayda Sağlayan şey..Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin