Acı kırmızıbiber kalp krizi riskini azaltıyor ? Bakın Nasıl ?

İtalyan bilim kişisi Marialaura Bonaccio liderliğinde yapılan araştırma, acı kırmızıbiber yiyen insanlarda kalppp buhranı ve inme riskinin öteki ...


Acı kırmızıbiber kalp krizi riskini azaltıyor ? Bakın Nasıl ?

İtalyan bilim kişisi Marialaura Bonaccio liderliğinde yapılan araştırma, acı kırmızıbiber yiyen insanlarda kalppp buhranı ve inme riskinin öteki kişilere orantıyla yüzde 23 orantısında düşük olduğunu ortaya koydu. İtalya’nın Molise yerinde yaşayan 22 bin 811 kişinin sıhhat durumunun yaklaşık 8 yıl boyunca takip edildiği araştırmada, haftada en az 4 kere acı biber tüketmek, kalppp ve serebrovasküler nedenlere bağlı mevt riskinin azalması ile ilişkilendirildi.

Araştırmanın İtalya’ da yapılması Türkiye için manalı

Gaziantep’te hususî bir hastanede vazifeli Kardiyoloji Mütehassısı Tabip Serdar Keçeoğlu araştırmanın İtalya’da yapılmasının Türkiye için mealli olduğunu söyledi. Her iki devletin birçok alışkanlığının tıpkı olduğunu tabir eden Keçeoğlu şunları söyledi: “Şimdi biliyoruz ki ölümlerin büyük orantısı kalppp ve damar marazları asıllı. Bununla ilgili tabi herkes büyük gayret ve çalışma içerisinde. Acı biber ile ilgili de İngiltere’de bir çalışma yapıldı yeni. Çalışma İtalya’da yapıldı. Tabi İtalya’da yapılması bizim içinde manalı. Bizim topluluğumuza yakın bir topluluk, Akdeniz iklimi ve beslenme alışkanlıkları bize yakın. Araştırmada 2 küme oluşturuluyor. Bir öbeğin haftada 3-4 sefer acı biber tüketimi mevcut. Vesair öbekte ise nadir ya da hiç tüketim olmamış. Öbektekilerin uzun devirde hayat durumları gözlemlenmiş 8 yıllık bir süreçte ve acı biber tüketimi çok olan şahısların kalppp damar ile dimağ damar hadiselerine bağlı bir vefat yaşama riskinin yüzde 23 nispetinde azaldığı tespit edilmiş. Kıymetli bir çalışma. Tabi bunu neye bağlıyoruz? Biberi acı yapan kapsaisin dediğimiz bir molekül mevcut. Bu kapsaisin biberde ne kadar çoksa biber o kadar acı oluyor. Nasıl bir tesir gösteriyor? Daha evvel biliyorduk ancak insan çalışmaları şimdi yoktu. Yani hayvan deneylerinde damar çeperinde kireçlenmeyi azalttığı, makûs kolesterolü düşürdüğü formunda gözlemler oldu. Buna bağlı olarak da hem kalppp damar hem dimağ damar vukuatlarına azalttığı düşünülüyordu. Bu çalışma ile de bu kanıtlanmış oldu.”

Biberi uzun vadede kullanmalıyız

Acı biberin gündelik hayata girmesi ile birçok gayri etkeninin birleşmesinin kalppp bunalımı riskini düşürdüğünü anlatan Eksper Hekim Serdar Keçeoğlu, “Biz bunu aktüel hayatımıza nasıl sokacağız? Nasıl sigara içmiyorsak, şeker seviyemizi tertipli tutuyorsak, tansiyonumuzu denetim altında tutuyorsak, egzersizimizi yapıyorsak, biberi de hayatımıza katarak yani haftada 4 gün ya da daha ziyade tüketimi formunda katarak, uzun vadede kullanmalıyız. Yani birkaç sefer yiyerek bunun olumlu tesirlerini yakalamak mümkün değil. Uzun solukta yani yıllar içinde bunun olumlu sonuçlarını aldığımızı göreceğiz diye düşünüyorum” dedi.

Tek başına acı biber tüketmek ehliyetli değil

Tek başına acı biber yemenin riski azaltmadığını da belirten Keçeoğlu, “Bizim kesimimizde biber tüketimi çokça lakin maatteessüf kalppp buhranı hadiseleri Akdeniz iklimi yerlerine nazaran daha çokça. Bunu yalnızca biber tüketimi ile engelleyemeyiz. kalpp ve dimağ damar vukuatlarının en kıymetli sebepleri; sigara, yüksek tansiyon, diyabet üzere marazları önleyerek ya da denetim altına alarak biberi de hayatımıza kattığımızda acı biberi bunların olumlu yararlarını daha net görürüz. Tek başına acı biber tüketerek bunun olumlu yararlarını görmek mümkün değil” biçiminde konuştu.

Aldığınız kesimin iklimi kıymetli

Biber alırken mahsusen sıcak ve kurak kesimlerdeki biberlerin alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Keçeoğlu şöyle devam etti: “Biber tüketirken münhasıran nerede üretildiği değerli. Sıcak iklimlerde nemli olmayan ortamlarda üretilen, yani Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş üzere bizim yerimizde üretilen biberleri tüketmek daha sağlıklı. Zira nem olmadığı hengam biberde o yabancı ya da zararlı o alfatoksin dediğimiz unsurlar bulunmamış oluyor. Bir de büyük paketlerde değil de daha küçük paketlerde alıp tüketip tekrar yenisini almak daha şık olur. Zira paket açıldığı vakit oksidasyona bağlı kapsaisin moleküllerinin tesirinin de azalması kelam konusu.”

Kadinvekadin

http://www.kadinv

ekadin.net/aci-kirmizibiber-kalppp-krizi-riskini-azaltiyor.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Biber,Acı Biber,kalpp,Bunu,Damar,Çalışma,Riski,Yani,Tüketimi,Bağlı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Acı kırmızıbiber kalp krizi riskini azaltıyor ? Bakın Nasıl ?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin