Kaçak Çayın Faydasına İnanamayacaksınız


Devletimizde ekseriyetle Şark ve Güneydoğu vilayetlerinde sıklıkla tüketilen siyah çaydan daha koyu olan kaçak çay hakkında merak edilenleri ...


Kaçak Çayın Faydasına İnanamayacaksınız

Devletimizde ekseriyetle Şark ve Güneydoğu vilayetlerinde sıklıkla tüketilen siyah çaydan daha koyu olan kaçak çay hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Tadı sıradan çaya nazaran epey acı olan kaçak çay yaprakları da başkalarına orantıyla daha iridir. Evet kaçak çay nedir? Kaçak çayın yararları nelerdir? Kaçak çayın zararı var mıdır? Haberin detayında soruların karşılığını bulabilirsiniz.

Suriye, İran, Irak ve Srilanka üzere memleketlerden gelen yaprakları iri ve olağan çaya nazaran daha çokça kafein içeren çay çeşidine kaçak çay denir. Memleketimizde çoğunlukta Şark bölgelerinde tüketilir. Tadı ve kokusu hayli ağır olan kaçak çay, yarım kaçığı bile bir demliği demlenmesine yeterdir. Kimisi bunu tüketmek için sıradan çayla karıştırır. Memleketimizde hem tarihi olan hem de tüketimi hayli çokça olan kaçak çay, alternatif tıpta da kullanılır. Şark kültüründe gelen misafire hürmeti ve sevgiyi göstermek için derhal bu çaydan ikram ederler. Kocaman semaverlerde demlenen çay yalnızca yemeklerden sonra değil her hengam tüketilir. Eski vakitlerde kaçak çay suyu yaraları temizlemede kullanılırdı. Birebir devirde demlenme sonrası arta kalan yaprakları bitkilerin daha sağlıklı gürleşmesi için toprağa boşaltılırdı. Göz altı tornaturel çiçek Doğal çiçek balııııarı, ciltyüzeyini temizleme üzere ciltsıhhatinde da kullanılır. İçeriğindecilt in kafein ve yüksek antioksidanlar içerir. Kaçak çayın, öteki çaya orantıyla bu unsurları daha çokça içerir. Başkaca kaçak çay demlerken eskilerden beri yapılan bir yol vardır. Bu da demin yıkanıp oyla kaynayan su üzerine dökülmesidir. Usul

KAÇAK ÇAYIN YARARLARI NELERDİR?

Yüksek antioksidan içerdiğinden vücutta bağımsız radikal birikmesini önler. Böylelikle kanserli marazların yaşanmasını ketler.

Dimağ sonlarının çalışması için vücudun muayyen nispette kafeine gereksinim duyar. Kaçak çayda ise bu husus hayli ziyadedir. Gereksinim duyulan kafeini iki bardak bile pratiklıkla sağlayan kaçak çay, zihinsel hassaslığı ve konsantre nispetini artırır. Parkinson ve alzehimer üzere illetlerin oluşma nispetini azaltır.

Ağız içerisindeki enfeksiyonlu hücreleri azaltarak tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler. Yara oluşumunu önleyerek ağız ve diş sıhhatini korur.

Kaçak çay, ishali önlemede en tesirli besindir. Bağırsak fonksiyonlarını düzenleyerek ne çok katılaşmasını ne de çok sıvılaşmasını sağlar. Kimi yörelerde çok ishali önlemek için kaçak çayı yoğurtla karıştırarak tüketilir. Kaçak çayına antioksidanı ile yoğurdun probiyotiği hazımi düzenler.

kuvvetlü bir iltihap önleyici olduğundan, çıban ya da beğenilen oluşan arpaçık üzere illetlerin şiddetini azaltmak için kullanılabilir. Kaynamış bir kaçak çayın içine bir ped pamuk batırarak gözün üzerine bırakılarak içindeki iltihabın atmasını sağlar. Gözü mikroplardan arındırır.

Antioksidanı vücut içinde olduğu üzere vücut dışında da cilde yarar sağlar. Yüzdeki gözenekleri temizlemek için kaçak çayı sunuyu tonik olarak kullanılabilir. Ya da suyu sonrası yapraklar süzülüp yüze bırakılır. 15 dakika beklendikten sonra alınarak cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kimi kullanan İnsanler ciltrenginde eşitlemeyi de sağladığını belirtiyor.

KAÇAK ÇAYIN ZARAR VAR MIDIR?

Olağan çaya orantıyla iki kat çokça antioksidan ve kafein içerdiğinden eksperler tüketimi konusunda ihtarda bulunur. Tıpkı devranda tüketilirken demli içilmemesi gerektiği söyleniyor. gün boyu iki bardağın kâfi olacağını vurgulayan eksperler, aksi halde sağlayacağı yararları zarara dönebilir. Münhasıran aç karna tüketildiğinde mide bulantısına, neden olur. İçerdiği tanik asit mide d

uvarına zarar verir. Kafein kana süratle karışarak demir unsurunun enzimlenmesini önler. Bu da kansızlığa taban hazırlar. Zihni daima açık tuttuğundan uyku düzensizliğine de neden olur.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
1
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
1
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçak Çayın Faydasına İnanamayacaksınızBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin