Susam’ın Hangi Hastalığa İyi Geldiğine Şaşıracaksınız


Mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve siyah beyaz üzere çeşitleri olan susamın insan sıhhatine yararları vardır. Yüzyıllardır alternatif tıpta ...


Susam’ın Hangi Hastalığa İyi Geldiğine Şaşıracaksınız

Mutfaklarda sıklıkla kullanılan ve siyah beyaz üzere çeşitleri olan susamın insan sıhhatine yararları vardır. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan susamın tıpkı devranda yağı çıkartılarak ciltsıklığında de tüketilir. Sizler için susam hakkında merak edilenleri araştırdık. Pekala susamın yararları nelerdir? Susam hangi marazlara güzel gelir? Susam yağının bilinmeyenleri nedir? bütün bu soruların karşılığı haberin detayında…

Eski çağlardan beridir mutfakların bir zaviyesinde konum edinen susamın birçok illete güzel geliyor. İçerdiği varlıklı vitamin ve mineral bakımından diyabetten tutunda anemi illetine kadar âlâ gelen susamın mucize yararlarını sizler için derledik. Asya topraklarında yetiştirilen susam tohum olarak kullanılır. Tıpkı vakitte susamdan hem yağ hem de baharat elde edilir. Susamın dış kabuğu hayvan yeminde kullanılır. Tıpta susamın yağı çözücü olduğundan ilaç imalatında kullanılır. Münhasıran saç, kirpik, kaş ve tenbakımında kullanılır. Susam süreç gördüğünde içeriğindeki asit nispeti artığından mide rahatsızlığı olanlar için tüketilmesi tavsiye edilmez. Gelgelelim tahin olarak tüketilebilir. Eksperler gelişim çağındaki ve gebe hatunların susam orantısı çok olan tahin ve yoğurt formülünün sistemli tüketilmesini tavsiye eder.

SUSAMIN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği doymamış yağlar damarları temizleyerek bed kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalbe giden damarların daha sağlıklı olmasını destekler. Arter illetine yakalanma ve felç geçirme riskini azaltır.

Siyah susam içeriğinde bol ölçüde demir hususu barındırır. Bu husus kan yapıcı hücreleri artırarak anemi riskini ortadan kaldırarak, yorgunluk ve halsizlik hislerinin düşürülmesinde yardımcı olur.

Susam fitatin hususu yani anti kanser bileşenleri içerir. Sistemli olarak tüketilen susam kolorektral tümör gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) azaltır.

Lif açısından da epey güçlü olan bu besin hazımi pratiklaştırarak bağırsaklardaki toksinleri temizler. Ayrıyeten kilo vermede yardımcı olur.

Kan damarlarını ve kemikleri kuvvetlendirerek romatoid artrit illetinin neden olduğu ağrılara güzel gelir. Tıpkı devranda ödemlerin oluşumunu önler.

Susamın birebir devirde ağız ve diş sıhhatine da yararı olduğu bilinir. Bilhassa yağının dişleri beyazlattığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Susam yağını cildi ve saçları yenilemede ve meyyit hücrelerin nispetini azaltmada tesirlidir.

Klâsik Çin tıbbında karaciğerdeki toksinleri temizlemede ve gözdeki bozuk hücreleri yenilemede de tesirli olduğu bilinir.

DİŞ BEYAZLATAN SUSAM KÜRÜ

MATERYALLER

1 yemek kaşığı susam yağı

1 yemek kaşığı limon suyu

UYGULANIŞI

İki malzemeyi güzelce karıştırınız 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra gazlı bez yardımıyla dişlerinize ve diş etlerinize masaj yaparak uygulayınız. 2 dakika bekledikten sonra ağzınızı güzelce durulayınız. Hafta da 2 kere bu karışımı dişlerinize uygulayınız.

SUSAM YAĞININ BİLİNMEYEN MUCİZEVİ YARARLARI

Susamın kendisinden çok yağında doymamış yağ asitleri bulunuyor. Bu yaş asitleri beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşürüyor. Ayrıyeten birtakım besinlerden ötürü tıkanan damarların temizlenmesini sağlayan susam yağı, kalppp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yapılan kimi araştırmalarda susam yağını kaynamış papatya çayının içine damlatılıp tükletildiğinde akciğerlerin temizlenmesi sağlar. Birebir devranda astım üzere illetlere düzgün gelir.

cilt ve saç sıhhati için E vitamini değerlidir. Mahsusen hücre yenilenmesini sağlayan E vitamini kuruma çatlama yıpranma üzere saç ve cilt te görülen belirtilerin şiddetinin fazlalaşması vücutta E vitamini eksikliğinin olduğunu gösterir. E vitamini eksikliğini gidermede en tesirli besin susam yağıdır. Susam yağını saçınıza sürüp yarım saat bekledikten sonra durulayınız ve şampuan tarafına organik sabun kullanınız. cilt içinde hem tüketebilir hem de direk olarak yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz. Banyoda son durulma suyuna ekleyebilirsiniz.

Had gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n deformasyona uğraması baş ağrısı ve yorgunluk üzere rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıkların akabinde çoklukla uykusuzluk üzere meselelerin ortaya çıkmasına sebepiyet verir. Gelgelelim susam yağının had gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Uyku sorunu yaşayan İnsanler için bilirkişilerin önerdiği susam yağı, konsantre eksikliği ve unutkanlık üzere rahatsızlıklara da güzel gelir.

Yapılan bir çalışmada susam yağı kullanan insanların gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n dış tesirlerden etkilenme orantılarının kullanmayanlara nazaran daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede tertipli tüketenlerin kansere yakalanma riskinin derhal çabucak hiç olmadığı ortaya çıkarılmış

tır.

Karaciğeri toksinlerde arındırdığı ve damar sertliğini önlediğinden susam yağı bilhassa Asya memleketlerinde mucize besin olarak çokça kullanılır.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Susam’ın Hangi Hastalığa İyi Geldiğine ŞaşıracaksınızBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin