Zeytinyağından maksimum fayda nasıl sağlanır

Zeytinyağı, soframızdaki besinlerden sıhhat eserlerine kadar geniş bir yelpazede kendisine taraf buluyor. Birçok illete karşı kalkan vazifesi ...


Zeytinyağından maksimum fayda nasıl sağlanır

Zeytinyağı, soframızdaki besinlerden sıhhat eserlerine kadar geniş bir yelpazede kendisine taraf buluyor. Birçok illete karşı kalkan vazifesi görmesi, zeytinyağını sıhhatimiz için vazgeçilmez besinlerden biri haline getiriyor. Zeytin açısından epey varlıklı bir coğrafyada yaşıyor olmak da zeytinyağından faydalanmak için büyük avantaj sağlıyor. Ama bu faydayı maksimum seviyede sgöz yaşı dökmek (ağlamak) ismine zeytinyağı alırken, saklarken ve tüketirken kimi kurallara uymak gerekiyor.

Kaliteyi asitlik aşaması belirliyor

Konutumuzun ve kültürümüzün vazgeçilmez kesimi zeytinyağının natürel, natürel bir numara, organik natürel, erken hasat, soğuk sıkım, rafine, riviera üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Hakikat seçimi yapabilmek ismine bilinmesi gereken şeyler aslında nispeten yalındır.

Zeytinyağı oleik asit denen yağ asidinden varlıklı bir besindir. Oleik asidin yağ içerisinde birçok formu bulunur ama muaf formu, ne kadar az olursa zeytinyağının lezzeti ve kalitesi o kadar çok olur. Zeytinyağı kalite kriterlerinde başta gelen asitlik raddesi, muaf oleik asit formu ile belirlenmektedir.

Riviera zeytinyağı tercih etmeyin

Natürel sızma zeytinyağı, tadında ve kokusunda kusur olmayan asitlik raddesi yüzde 0,8 orantısında olan, yemeklerden salatalara kadar tüm azıklara eklenebilen sınıfının en kaliteli versiyonu olarak haberdar olunmaktedir.

Rafine zeytinyağının asitlik raddesi % 0,3’tür. Zeytinin ham yağının bozulmadan farklı metotlarla rafine edilmesi ile elde edilir. Yemeklerden daha fazla kızartmalarda tercih edilmektedir.

Riviera zeytinyağı, rafine zeytinyağı ile farklı zeytinyağlarının karıştırılması ile elde edilmektedir. Yani tek çeşit saf eser değil karışım ile oluşturulmaktadır. Asitlik raddesi ortalama %1,5 nispetindedir. Insanların tercihine nazaran yemeklere eklenebilir.

Oleik asit ölçüsünün zeytinyağındaki tadı damak tadıyla algılanabilecek yahut ayırt edilebilecek seviyede değildir. Gelgelelim seçim yaparken etiket üzerindeki haberleri göz önünde bulundurmak kaliteli bir yağı tercih edebilmek ismine değerlidir. Etikette bulunan üretim yılı, dolum yılı, son kullanma tarihi üzere gayri haberlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hangi prosedürle elde edildiği hakkında malumat yeniden etiket üzerinde vardır. Burada tercihimiz soğuk sıkım zeytinyağı olmalıdır. Renk zeytinyağı için bir kriter değildir. Her çeşit zeytinyağı hasat yahut işlemeden asıllı yahut zeytin çeşidine nazaran farklı renkler de olabilir. Etiket üzerinde ek yahut gözetici unsur içermediğine dair detay malumatlar mevcuttur, satın alırken bunlara da dikkat etmek yararlı olacaktır.

Erken hasat en yüksek besleyiciliğe sahip

Bu sınıflandırmadan biraz daha münferit tutulması gereken bir başka çeşit ise ‘erken hasat’ zeytinyağıdır. Zeytinlerin koyu rengini almadan acilen evvel ekseriyetle Ekim ayında hasat edilmesi ile yapılmaktadır. Erken hasatlarda zeytin ölçüsü ile yağ ölçüsü akıllıca orantılı değildir. Birebir ölçüde yağ için daha çokça zeytin kullanılmaktadır. Bu nedenle öbür tüm çeşitlere nazaran maliyeti yüksektir. ancak besleyiciliği gayri yağlara nazaran çok daha yüksektir.

Koyu cam şişelerde koruma edin

Akıllıca zeytinyağı seçilip mutfağa geldiğinde korumasında da uyulması gereken bir kadro kurallar bulunmaktadır. Zeytinyağını ışıktan, nemden, kokudan mümkün olduğunca uzak tutmak ve saklama ısısının kıymetlerini sabit hale getirmek kıymetlidir.

Zeytinyağı en düzgün koyu renk cam şişelerde yahut paslanmaz krom nikelcilt eke kutularda koruma edilmelidir. Saklama ısısı bulundurduğumuz ortama nazaran 14-22 aşama civarında olabilir. Unutulmamalıdır ki zeytinyağı hava ile uzun periyodik temas ederse oksitlenme başlar yani yağ acılaşır ve bozulur. Bu nedenle kapakları kesinlikle gizli olmalıdır.

Akdeniz tipi beslenme şeklinin en değerli aktörü

Varlıklı içeriği ile bağışıklık sisteminin dostu olan zeytinyağı, polifenol bileşiklerden de epeyce zengindir. Birebir devranda içeriğinde tokoferol yani E vitamini bulunmaktadır. Zeytinyağlarının güçlü antioksidan aktiviteleri, günlük hayatta hava kirliliği, etraf kirliliği, gerilim, sigara, istenilmeyen beslenme ve birçok tesirin vücutta yarattığı özgür radikallerin oluşumunu önlediği ve bu oluşumları yok ettiği kesin olarak kanıtlanmıştır. kalpp damar hastalıklarında tesirli olduğu üzere münhasıran Akdeniz tipi diyet tekliflerinin en güçlü ajanlarından biri zeytinyağıdır. Bu nedenle zeytinyağının mutfaklarda değerli bir noktası olmalıdır.

Denetimli tüketin

bütün bunların yanında bitkisel olması sebebiyle zararsız kabul edilen zeytinyağının tüketim ölçüsü tekrar de denetimli olmalıdır. Günlük tüketimi muayyen bir limit altında yapmak, vakit devir göz kararı konumuna kaşık ölçüleri kullanmakta yarar vardır. Sıhhat sorunu olmayan bir İnsan günde ortalama 1–2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketebilir. Gelgelelim bu ölçü değerlendirilirken kullanılan farklı yağlar ve azıkların içeriğinde hali hazırda var olan yağları da göz önüne almak gerekmektedir.

Kadinvekadin

http://www.kad

invekadin.net/zeytinyagindan-maksimum-fayda-nasil-saglanir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Zeytin,Yağ,Miktar,Hasat,Tercih,Kalite


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeytinyağından maksimum fayda nasıl sağlanırBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin