Bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne iyi gelir?


Birçok kişi boğaz ağrısı ile doktora başvurduğunda aldığı umumi karşılık, bademcik iltihabı olur. Bademcik iltihabı münhasıran çocukken ...


Bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne iyi gelir?

Birçok kişi boğaz ağrısı ile doktora başvurduğunda aldığı umumi karşılık, bademcik iltihabı olur. Bademcik iltihabı münhasıran çocukken sıklıkla yaşanan daha sonra ise cerrahi operasyonla alınır. Pekala bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne güzel gelir? Sıklıkla yaşanan günümüzde erişkinlerde bile görülen bademcik iltihabı hakkında bilmeniz gerekenleri haberin detayına ekledik.

Lisanın gerisindeki boğazın iki yanında bulunun ve vücuda hava, yemek ve su yoluyla giren zararlı mikroorganizmaları tutan organa bademcik denir. Bademcikler mikropları öldüren kimi unsurlar üretmektedir. Lenfoma sistemi üzere bademciklerde bağışıklık sistemini korur. Enfeksiyonu temizlerken enfeksiyona yakalanma orantısı da olan bademcik, bebek ya da çocukken şişme mümkünlüğü mevcuttur. Birtakım bağışıklığı zayıf vücutlarda bademcikler bu zarar toksinlerle savaşamaz böylelikle bademcikler kızarız ve şişmeye başlar sonuç olarak da bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bademcik enfeksiyonuna tonsilit denir. Bademciklerin iltihap kapması ileri yaşlarda üstcilt effüs yollarına ve böbreklerinde önemli sıhhat dertlerine yol açabilir. Bu nedenle çocukken yaşanılan bademcik iltihabı sonucunda, bademcikler alınır. Lakin ileri yaşlarda da yaşanma nispeti artan bademcik iltihabında bademcikler alınması tehlikeli olur. Zira çocukken bağışıklık bademciğin kendisini muhafazasına alışmadığından alındığında çok büyük sıhhat dertlerine neden olmaz. Onun yaptığı hizmetin birebirini bağışıklık sistemi de yapar. Erişkin yaşta alındığında ise bağışıklık birden zayıflayabilir.

BADEMCİK ILLETLERI NELERDİR?

En yaygın olanı akut bademcik iltihaplanmasıdır. Titreme ve boğaz ağrısıyla başlar. Eklem ve baş ağrısıyla devam eder. En ziyade 7 gün sürer.

Nadiren görülen bademcik rahatsızlığı ise difteridir. Difteri ses kısıklığı ve solunum darlığı üzere belirtilerle kendini gösterir.

Lisanın art kısmında benekler biçiminde görülür. En şiddetli bademcik iltihabıdır. Bu rahatsızlığın ismi isekızıldır.

Direk bademciği değil etrafını olumsuz etkileyen illete ise bademcik etrafı apsesi denir. Kusma, salya akması ve konuşmada zorluk çekme üzere belirtiler görülür. Antibiyotik tedavi prosedürüyle apse boşaltılır.

Her illette olduğu üzere bademcik rahatsızlıklarında da kronik bademcik iltihabı vardır. Mütemadi olarak lenf bezlerinin şişmesine neden olur. Çok sık tekrarlanır.

BADEMCİĞİN İLTİHABININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dimağ gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n zarar(zarar(hasar))a uğraması sonucu ortaya çıkan baş ağrısı ve dönmeleri,

Boğazın iltihaplanması ile gelişen semptomların kulak borusunda iltihaplanmalara neden olması,

adele(kas) ve kemik sistemlerinde şiddetli ağrılar,

Mütemadi kusma ve iştahsızlık,

Ses tonunda önemli bir değişiklik,

Yüksek ateş ve yutkunma zorluğu üzere belirtilerle kendini gösterir.

BADEMCİK İLTİHABINA NE GÜZEL GELİR?

Bu süreçte ağız bakımı ve vücuda alınması gereken su ölçüsü hayli kıymetlidir. Antiseptik gargaralarla ağız içi mütemadi ak tutulmaya çalışılmalıdır. Antibiyotik ilaçların yanı sıra antibiyotik bakımından varlıklı olan besinlerden de bol ölçüde tüketilmelidir. Örneğin zeytin, sarımsak, soğan ve domates üzere besinler;

Bir çay bardağının yarısına kadar naturel çiçek Doğal çiçek balıııı doldurun. İçerisine iki adet sarımsak doğrayın bir gün bekletin. Bu karışımı sonraki gün ılık bir bardak suyun içerisine koyarak tüketin. Bademcik iltihabı geçene kadar günde bir kere için.

Bir tatlı kaşığı zencefil bir çayy adele(kas)ıgı karabiber ve fesleğeni bir bardak su ile cezvede kaynatın. Bu karışım enfeksiyonla uğraş etmede epey tesirlidir. İçerisine bir tatlı kaşığı naturel çiçek Doğal çiçek balıııı koyarak ılık tüketin.

gün boyu 3 kez tuzlu su ile boğaz gargarası yaparak bademciklerde enfeksiyon oluşumunu önleyebilirsiniz.

Tavuk suyunun içerisine bir sarımsak

bir çayy adele(kas)ıgı karabiber ve yarım limon sıkın. gün boyu bir adele(adele(kas))e ılık halde tüketin. Bu çorba boğaz ve bademciklerdeki enfeksiyonları vücuttan idrar yolu ile atar.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bademcik iltihabı nedir? Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir? Bademcik iltihabına ne iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin