Bebekleri Hemen Uyutmanın Yolu | Efsane Ninniler


Bebeğin uykusuz kalması demek, ana ve babayı tüm gece nöbete dikmek demektir. Çalışan bir ana ya da babaysanız uykunuzu alamadığınız hengam ...


Bebekleri Hemen Uyutmanın Yolu | Efsane Ninniler

Bebeğin uykusuz kalması demek, ana ve babayı tüm gece nöbete dikmek demektir. Çalışan bir ana ya da babaysanız uykunuzu alamadığınız hengam sonraki günün ne kadar çetin geçeceğini söylemeye gerek yok. Aileye yeni bir aile üyesinin katılmasıyla tümüyle değişen hayatınızı yeni nizama alıştırmak için gerçek stratejileri uygulamak kıymetlidir. Şayet sizde bebeğinizi uyutmada zorluk çekiyorsanız, onun için en kişisel ses tonu olan validelerin tınısıyla söyleyebileceği en hoş ve duygusal ninnileri bir araya getirdik. En çabuk bebek uyutan ninni hangisi? En hoş bebek ninnileri neler? Uyumayan bebekler için ninni…

Bebeklerini uyutma konusunda güçlük çeken valideler her ne kadar pışpışlama, kundaklama, ayakta sallama üzere formülleri tercih etseler bile bazen bu metotlarda işe yaramayabilir. Ana ve peder olma yolunda birinci tecrübesini yaşayan çiftlerin bilhassa de birinci devirleri uykusuz ve yorucu geçmektedir. Uykusu gelen bebeklerin mızmızlanıp huzursuzluk çıkarmalarına fırsat vermemeniz için uyutmaya çalışırken dinletebileceğiniz ya da söyleyebileceğiniz ninniler bu mealde işinize yarayabilir. Bebeğinizin huzurla mışıl mışıl uyuması için uyku ortamının buna elverişli olmasına dikkat etmek birinci işiniz olmalıdır. Sessiz, sakin, çok ışık almayan hafif loş bir mekanda uyku moduna geçmek daha pratik olacağı için bebekleri de bu türlü ortamlarda uyutmak daha tesirli olacaktır. Başlangıçta saat aralığı zahir olmayan sistemsiz uyku saatleri ilerleyen aylarda daha da yanına oturacaktır. Bu nedenle yeni doğan bebeğinizin birinci aylarda sizi gecenin bir vakti ayağa dikmesi çok olağan. Bebeklerde tercih edilebilecek uyku formüllerinden birisi de kulağa şirin gelen ninnilerdir. Rahatlamalarını sağlayarak mayışmalarını sağlayan en hoş ninnileri sizlere derledik.

BEBEKLERİ SÜRATLI BİR HALDE DELİKSİZ UYUTAN NİNNİLER

1- Dandini dandini dastana

2- Uyusun da büyüsün

3- Çamlıbel’den çıktım yayan

4- Atem tutem men seni

5- fazla soğanlı börülce

6- Fış fış kayıkçı

7- E bebeğim

8- Anası onu çok severmiş

9- Şirin geldin şık bebek

10- Uyu yavrum ninni

11- Ninnilerin merdanesi

12- Eşekli ninni

13- Yağmur yağar sere serpe

14- Uyu yavrum tekrar sabah oluyor

15- Danalı bebek

BEBEKLER EN KOLAY NASIL UYUTULUR?

Pışpışlama yolu: Hafif ve nazik hareketlerle pış pış sesi çıkartmak bebeğin mayışmasını sağlayarak uyumasını pratiklaştırabilir. Bu esnada bebeğinizi göğsünüze yakın tutup aranızdaki güçlü bağı katarak sakinleşmesini ve uyumasını sağlayabilirsiniz.

Kundaklama yolu: Bebeğin uzuvlarını haddinden fazla sıkmadan akıllıca bir halde sarılan yarım kundaklama ile bebeğinizi uyutabilirsiniz. Bebeğiniz uyusa bile kundaklama sayesinde el hareketleri ile yine uyanmayacaktır.

Masaj yolu: Kolik ve hazım sorunu yaşayan bebeklerde uykusuzluk daha sık görülür. Bunun için birinci evvel bebeğinizi masaj ile rahatlatmalı daha sonra masajın tesiriyle yatışmasını sağlamalısınız. Bebeğinizin karın kesiminde yavaş ve yuvarlak hareketlerle uygulayacağınız masaj ile pış pış yapabilirsiniz.

Beşikle uyutma metodu:

rong>Sahih bir beşik seçimi bebeğin rahat uykuya dalması bakımından kıymetlidir. Pamuklu kumaş ve ortopedik olan beşikleri hafif sallayarak bebeğinizin uykuya dalışını pratiklaştırabilirsiniz. Sallama esnasında da yukarıda sıralanan ninnileri açabilir ya da söyleyebilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebekleri Hemen Uyutmanın Yolu | Efsane NinnilerBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin