Kuşkonmazın inanamayacağınız faydaları nelerdir?


Zerzevat olarak tüketildiği üzere süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Memleketimizde tüketimi yaygın olmazsa da Güney Avrupa mutfaklarında ...


Kuşkonmazın inanamayacağınız faydaları nelerdir?

Zerzevat olarak tüketildiği üzere süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Memleketimizde tüketimi yaygın olmazsa da Güney Avrupa mutfaklarında sıklıkla tüketilen kuşkonmazın yararları hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Ayrıyeten kuşkonmaz alternatif tıpta da doğal ilaç prodüksiyonunda kullanılır. Pekala Kuşkonmazın yararları nelerdir? Kuşkonmaz nasıl tüketilir? Kuşkonmaz hangi illetlere uygun gelir? Haberin detayında tüm soruların karşılığını bulabilirsiniz.

Halk arasında serçe otu ve bahçe kuşkonmaz üzere isimlerle da bilinen kuşkonmazın bilim literatüründeki karşılığı ise officinalistir. Çok yıllık çiçekli bir bitki olan kuşkonmaz, soğan ya da sarımsak ailesinden gelir. Kuşkonmaz hakkında bilinmeyen bir başka noktada yapılan kimi araştırmada bilim adamları tarafından zambak ailesine de ilişkin olduğu tez edilir. Asya kıtasının Ilıman ikliminde rahatlıkla yetişen kuşkonmaz, en genç mahsul olarak toplanır. M.Ö 3000 yılına dayanan Mısır, kitabelerinde bölge edinen kuşkonmaz, E vitamini bakımından zengindir. Çiğ halde salatalarda kullanılan kuşkonmaz, pişirilerek de yemeği yapılır. Yeşil ve beyaz halde bulunur. Yıllar boyunca saklamak için turşusu da kurulur. Asya mutfağında kızartılarak sığır etiyle birlikte servis edilir. Amerika kıtasında ise çorbası bile yapılır. Çiğ olarak tüketmek isteyenler yüzeyindeki kalın kabuğu soyar. Kabuğu ne kadar sert ise o kadar tazedir.

KUŞKONMAZIN YARARLARI NELERDİR?

Topraktaki tüm vitamin ve mineralleri alan kuşkonmaz bu sayede folik asit bakımından zengindir. Folik asit vücuttaki hücreleri yenilemede hayli tesirlidir. Bu sayede kanser marazlarının yaşanması engellenir.

Yapılan kimi araştırmalarda güçlü bir idrar söktürücü olan kuşkonmaz, mesane torbasında idrar birikmesini de önler. Böylelikle taş ve kum oluşumunu ketler.

E vitamini sayesinde ciltgözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yeniler. Hormon gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

sinndirimm sistemini rahatlatarak mide duvarını kuvvetlendirir. Uzun vade tokluk hissi vererek kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir. Bağırsaklardaki flora sayısını korur. İshal ya da idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere marazları maniler.

zorlü bir antioksindan olduğundan özgür radikalli hücrelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede vücudun ödem toplamasının önüne makbul. Vücuttaki iltihabı temizler. Oluşması için olan nedenleri de ortadan kaldırır.

İltihap temizlemede tesirli olması yalnızca ödeme  değil tıpkı devirde kemik ve adele(adele(kas)) sıhhatine da destek sağlar. Yenilenmesini sağlayarak zorlendirir ve artrit illetlerinin önüne makbul.

Kan akışını ve kandaki hücreleri yenileyerek hem kansızlığın hem de şeker illetinin önüne makbul. Kanı temizler.

Had sistemindeki hücreleri yatıştırarak ruhsal marazların önüne makbul. Bilirkişiler mahsusen uykusuzluk ve ağır depresyon geçiren kimselerin tertipli tüketmesini tavsiye eder.

Bayanların aylık yaşadıkları adet döngüsü öncesi yaşadıkları semptomların şiddeti azaltılır.

Kuşkonmaz birebir devirde A vitamini bakımından zengindir. Bu sayede göz sıhhatini da olumlu tesirler. Bilhassa ileri yaşlarda sıklıkla görülen katarak illetinin yaşanmasını önler.

KUŞKONMAZIN ZARARLARI VAR MIDIR?

İçeriğindeki pürin unsuru böbrek üstü bezlerinin çalışma fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Bu yüzden kronik böbrek rahatsızlığı olanların tüketilmesi önerilmez. Alerji testi yapılması daha iyidir. Bilhassa cilde kolayten ya da çiğ tüketilmeden evvel test yapılmasında yarar var. Mütehassıslar kuşkonmazın tüketildiğ

i gün 3 litreye yakın su tüketilmesini tavsiye eder. Folik asit bakımından her ne kadar varlıklı olsa da hamilelik sürecinde bir mütehassısa danışılarak tüketilmesi tutarlı görülür.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuşkonmazın inanamayacağınız faydaları nelerdir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin