Mangonun faydaları nelerdir? Mango hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli mango tüketirseniz ne olur?


"Meyvelerin kralı" olarak isimlendirilen mangonun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Keşfi çok eski çağlara dayanan ...


Mangonun faydaları nelerdir? Mango hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli mango tüketirseniz ne olur?

“Meyvelerin kralı” olarak isimlendirilen mangonun insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Keşfi çok eski çağlara dayanan mango hakkında merak edilenleri araştırdık. Al kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırarak kansızlığın önüne makbul. Evet mangonun yararları nelerdir? Mango hangi marazlara düzgün gelir? Tertipli mango tüketirseniz ne olur? Vücudun muhtaçlığı olan vitamin ve minerali karşılayacak kadar güçlü olan mangoya dair her şey haberin detayında…

Tropik bir meyve olan mango, Hindistan’dan yerküreye yayılmıştır. Asya memleketlerinde yararları sayesinde kutsal görülen mango, isim kökü olarak ingilizcedir. Eti bol bir meyve olan mango likit orantısı yüksektir. Farklı bir tadı olan mango, uzun vade tüketilmek için soğutma tekniği kullanılarak yıl uzunluğu koruma edilir. Birden ziyade çeşidi olduğundan tadı da farklılık gösterir. Erik ve kavuna benzetilen tadı dışında tabiatta bulunan en güçlü lif aslıdır. Farklı tüketilme prosedürleri olan mango kimi mahalde yemek olarak kimi bölgede tatlı olarak tüketilir. Son yıllarda diyetisyen bilirkişileri kilo vermek için kendilerine başvuran hastaların diyet listelerinde birinci sıralarda nokta almasını öneriyor. Uzun müddet tokluk hissi veren mangoyu kimileri gün içerisinde üç öğünde farklı çeşitlerde tüketir. Mango protein, doymamış yağ, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, magnezyum, beta karoten, tiamin, amino asitler, riboflavin A ve B vitamin kompleksi bakımından epey zengindir. Bu sayede vücudun muhtaçlığı olan her şeyi karşılar.

MANGONUN YARARLARI NELERDİR? 

Meyvelerin hükümdarı olarak isimlendirilen mango ile ilgili birçok araştırmaya husus oldu. Yapılan araştırmalardan birinde antioksidan bileşikleri içeren mango, hücrelerin enfeksiyon ve bakterilerden olumsuz etkilenmesini önler. Kuersetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallatın unsurları sayesinde göğüs, lösemi ve prostat kanserlerinin gelişmesini pürüzler.

Mango el ile düzgünce ezildikten sonra yüze direk sürülüp yarım saat bekletilince, tenyüzeyindeki açılmış gözeneklerin temizlenmesini sağlarken açılmış gözeneklerin sıkılaşmasını destekler. Başkaca sivilcelerin oluşumunu önlerken cildin kırışmasını handikaplar.

A vitamini bakımından güçlü olan mango, günlük gözün muhtaçlığı olanının yüzde 25’ini karşılar. Münhasıran günümüzde giderek yaygınlaşan göz kuruluğu ve enfeksiyonlarını engelleyerek gözün daha uygun görmesini artırır. Başkaca gece körlüğünün de önüne makbul.

Vücut için alkali hayli değerli bir husustur. Bu unsur sayesinde organların işlevselliği artar. Mango tartarik asit, malik asit ve sitrik asitler sayesinde bunu sağlar. Böylelikle vücudu hem temizler hem de potansiyelini artırır.

Yüksek lif sayesinde metabolizmayı düzenler. Böylelikle vücudun yağ birikimini önler. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini zorlendirir. Marazlara karşı kalkan oluşturan  mango, vücutta ödem birikmesinin önüne makbul. Bu özelliği sayesinde kemik ve adele(adele(kas)) ağrılarını âlâ gelirken içerdiği kalsiyum sayesinde de kemiklerin zorlenmesini destekler. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi üzere illetlerin önüne makbul.

Kan gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) artırarak kansızlığa âlâ gelir. Anemi üzere marazların tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılır. Yalnızca kan yapmaz tıpkı hengamda kandaki mikrop ve enfeksiyonların nispetini düşürür.

Eksperler gebe ve gelişim çağındaki İnsanlerin bol bol tüketmesini tavsiye eder.

MANGO EN SAĞLIKLI NASIL TÜKETİLİR?

Mango tüketilmeden evvel bol su ile yıkanması gerekir. Yeterlice temizlendikten sonra kabuklarını soyup iç meyvesini püre haline getirin. İçerisine pudra şekeri dökerek tüketebilirsiniz.

4 orta uzunluk ceviz ve bir avuç fındıkla birlikte ezip sabah kahvaltısı alanına bir bardak süt ile bir arada içiniz.

Tere otu, maydanoz ve mangoyu dilimleyip içerisine bir ölçü limon sıkıp öğlen yemeği tarafına

geçirebileceğiniz bir salata olabilir.

Ani şeker düşmesinde ya da yorgunluk üzere durumlarda bir bardak sıkılmış mango suyu tüketerek bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mangonun faydaları nelerdir? Mango hangi hastalıklara iyi gelir? Düzenli mango tüketirseniz ne olur?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin