Uyurken sol tarafa yatmanın yararları sağlığa iyi geliyor!

Düzgün bir uyku, bedensel ve zihinsel sıhhatimizi korumak için epeyce değer arz ediyor. Uyuduğumuz konum da sıhhatimize uyku saatlerimiz üzere ...


Uyurken sol tarafa yatmanın yararları sağlığa iyi geliyor!

Düzgün bir uyku, bedensel ve zihinsel sıhhatimizi korumak için epeyce değer arz ediyor. Uyuduğumuz konum da sıhhatimize uyku saatlerimiz üzere tesir ediyor. Gerçek uyku durumu tensıhhatinden, hazıme vücudumuza güzel geliyor. Bu sebeple uyku konumuna dikkat etmek kıymetli. İşte uyurken sol tarafa yatmanın vücuda yararları!

Sol tarafa sahih uyumak cildi genç gösteriyor

Uyku konumu, sıhhatimizi tesirler, cildimizin genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur ve hazımi güzelleştirir. 8 tane uyku konumu vardır ve bunların hepsi sıhhatimizi tesirler. Sol tarafımızın üzerinde uyumak, sıhhatimizi önemli biçimde düzgünleştirir ve velev hayatımızı bile kurtarabilir.

Sırt üstü uyumak, solunum almada güçlüğe sebep olabilir, astım ve uyku apnesi rahatsızlıkları olan kimseler için mahsusen tehlikelidir. Sağ taraf üzerinde uyumak ise hazım meseleleri yaratabilir.

Sol tarafa yatmak mide yanmasını engelliyor

Yapılan araştırmalara nazaran, sol tarafımızın üzerinde uyumak, mide yanması semptomlarını azaltabiliyor ve kalbe giden kan dolaşımını güzelleştirdiğinden hamilelik devrinde de tavsiye ediliyor. Sol tarafa gerçek yatış  poziyonunu en eski oryantal tıp geleneği Ayurvedic ve Hint alternatif tıbbı da önermekte.

Vücuttaki toksinlerin filtrelenmesine yarıyor

Vücudun sol tarafı, baskın lenfatik taraftır; sol yanınız üzerinde uyuduğunuzda, vücudunuzun toksinleri, lenf sıvılarını ve atıkları, göğüs kanalı ve lenf düğümleri aracılığıyla filtreleyebilmesi için daha çokça devri olur.

Sağ taraf üzerine yatmak ölümcül illetlere neden olabilir

Buna karşılık, sağ taraf üzerinde uyumak, lenf sisteminizin daha yavaş çalışmasına sebep olarak toksin birikimi sonucu oluşabilecek ölümcül illetlerin riskini artırır. Lenf sistemi tam kapasite çalışmadığında, toksinleri filtreleme ve lenf likidini vücuda dağıtabilme konusunda ehliyetsiz kalabilir.

Sol tarafınızın üzerinde uyumaya başladığınızda, vücudunuzun toksin imhasında daha verimli olmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu uyku konumu, hazım sistemini düzgünleştirir ve vücudunuzun besleyici unsurları süratli bir formda özümseyebilmesini ve toksinlerden kurtulmasını sağlar.

Umumide sırt üstü, yüz üstü ya da sağ tarafınızın üzerinde uyuyorsanız, bu alışkanlıktan nasıl kurtulacağınız merak ediyor olabilirsiniz. İşte sol tarafa dönük yatmanızı sağlayacak usuller:

Sol tarafınıza sahih dönün ve sırtınıza tam uzunluk bir destek yastığı koyun. Yastık, gece boyunca sağa hakikat dönmenizi engelleyecektir.

Yatakta uyuduğunuz istikameti değiştirin. Sonunda hem gayri tarafa dönmüş olacak hem de tıpkı uyku deneyimini yaşayabileceksiniz.

Sağ tarafınızda loş bir ışık bırakın. Uyku sırasında vücudunuz doğal olarak ışıktan uzağa dönmek isteyeceği için, sol tarafınız üzerinde uyumanız daha pratik olacaktır.

Uyku rutininizi ve sıhhatinizi uygunlaştırmak ismine bu küçük değişiklikleri kesinlikle deneyin.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/uyurken-sol-tarafa-

yatmanin-yararlari-sagliga-iyi-geliyor-5e05bea8dd990601a805b5a9

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Sağ,Taraf,üzerinde,Sol,Toksin,Uyumak,Uyku,Doğru


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uyurken sol tarafa yatmanın yararları sağlığa iyi geliyor!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin