20’lik dişiniz 50’de çıkabilir

20 yıl ahir ömürlerini tamamladıkları için 20'lik diş ismini alan üçüncü azı dişleri, çene eklemlerine çok yakın konumlandıkları için birtakım ...


20’lik dişiniz 50’de çıkabilir

20 yıl ahir ömürlerini tamamladıkları için 20’lik diş ismini alan üçüncü azı dişleri, çene eklemlerine çok yakın konumlandıkları için birtakım durumlarda diş etinde gömülü kalabiliyor. Bu durum diş arkındaki bölge darlığı sebebiyle dişlerin kemikler, komşu diş yahut diş eti pürüzlerine takılması sebepiyle görülüyor. Bu faktörlerden rastgele biri devre dışı kalırsa, 20’lik dişler diş eti üzerine çıkabiliyor. 15 yaşından, 50 yaşına kadar her yaşta gerçekleşebilen bu hadise, tıpkı hengamda hastaya birtakım meseleler yaşatabiliyor. Çenede gömülü kalan ve dişeti üzerine çıkamayan bu dişler, dişin gövdesini saran yumuşak dokularda kistlerin yanı sıra tümörlere kadar uzanabilen önemli tabloların oluşmasına taban hazırlayabiliyor.

Gömülü kalan dişler, enfeksiyona yol açıyor

Diş çapraşıklıklarına neden olabilen 20’lik dişler, ağız sıhhatini da tehlikeye atabiliyor. Çenedeki diş diziliminde tam olarak mekan alamayan gömülü dişler, diş etrafında bulunan dokularda enfeksiyonlara neden olabiliyor. Bu durum da diş etlerinde iltihaplanma, diş çürükleri, yutkunma zorluğu, ağız açıp kapatmada güçlük ve iltihap sebebiyle görülebilen ağrılara yol açabiliyor.

Erken yaşta müdahale tedaviyi pratiklaştırıyor

Diş eti üzerine çıkmadığı fark edilen 20’lik dişlere erken müdahale etmek tedavi açısından büyük kıymet taşıyor. Zira yaş ilerledikçe çene kemiklerinin esneme orantısı azalıyor. Başkaca ileri yaş operasyonlarında şişme, ağrı, dudakta uyuşma ve hissizlik üzere birtakım kompliadele(adele(kas))yonların oluşma ihtimali de yükselebiliyor. Erken yaşlarda tam bilakis çenede diş kökü gelişimi tam olarak oluşumunu tamamlamadığı için bu üzere sıkıntılarla karşılaşılmıyor.

Bu belirtiler görülüyorsa gömülü dişleri çektirmek gerekiyor

Diş eti altında, sürmeye hazırlanan 20’lik dişin gözetici bir zarı (felikül) bulunuyor. Diş çıkmaya çalışırken burada birtakım enfeksiyonlar görülebiliyor. Meydana gelen enfeksiyonlar sonucunda diş etlerinde kızarıklık yahut şişlikler oluşabilirken, beğenilmeyen koku ortaya çıkabiliyor. Ayrıyeten sürümünü tamamlamaya çalışan bu dişlerin sebep olduğu presler sebebiyle ağrılar da oluşabiliyor. 20’lik dişler, bu üzere dertlere yol açmaya başladıysa mütehassıs bir doktor tarafından çekilmesi kaide hale geliyor. Bunların yanı sıra tekrarlayan diş iltihaplanmaları, diş çürükleri, kist ve tümörler görülüyorsa yeniden bir kompetan desteğine başvurmak gerekiyor.

Hastalık oluşturmayan 20’lik dişlerin çekimi yanına takibi yapılıyor

Diş çapraşıklığı sebepiyle ortodonti tedavisini tamamlayan hastaların, eksperlere en çok sorduğu soruların başında, 20 yaş dişlerinin düzeltilen başka dişlere zarar verip vermeyeceği geliyor. Yakın hengamda ortodontik tedavisi tamamlanmış hastalara, çapraşıklaşmanın tekrar oluşmaması için 20’lik dişlerin çekilmesi tavsiye ediliyordu. çağımızdayse ağızda bir mesele oluşturmadığı takdirde, belli aralıklarla denetimlerin yapılması kuralıyla dişlerin çekilmemesi öneriliyor. ancak alt çenede kemik gelişimi tamamlanmadığı için gömülü kalan, hastaya sorun yaşatan, birebir vakitte ağrı ve enfeksiyon yapan 20’lik dişlerin çekimi gerekebiliyor.

20’lik diş meselesini yaşayan her hasta için farklı karar veriliyor

sıhhatli bir ağız kapanışını ve öbür dişlerin sürmelerini engelleyebildiği için 20 yaş dişlerinin çekimi yapılıyor. Ortodonti meselesi olan kimi hastalarda çene cerrahisi planlanmışsa, bu operasyondan en az 6 ay evvel 20’lik dişlerin çekilmesi gerekiyor. Bu dişlerin çekilmesi cerrahın, boşalan 20 yaş dişlerinin olduğu ortamdan daha rahat kemik kesiti yapmasını sağlıyor. Bu durumların hiçbiri var olmamışsa, ortodontik tedavinin yapılması için dişlerin çekilmesine gerek kalmayabiliyor. Sorunlar her hastaya nazaran farklı değerlendirilirken, tedavi sistemleri yeniden her hastaya farklı halde kararlaştırılıyor. Hastaya problem yaratmayan 20’lik dişler içinse, 3-4 yılda bir sorun olup olmadığını ölçmek ismine röntgen çekimi yapılarak dişlerin denetim edilmesi öneriliyor.

Kadinvekadin

http://www.kadinvekadin.net/20-lik-disiniz-50-de-cikabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Diş,Yaş,Çene,iyileştirme,sebep,Diş Eti,Enfeksiyon,Hasta,Hastaya


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20’lik dişiniz 50’de çıkabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin