Enfeksiyon erken doğuma neden olabilir

Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelik enfeksiyonun erken veladet sebepleri arasında bölge aldığını belirterek, "Anne adayları bebeğine zarar verir ...


Enfeksiyon erken doğuma neden olabilir

Prof. Dr. Faruk Buyru, hamilelik enfeksiyonun erken veladet sebepleri arasında bölge aldığını belirterek, “Anne adayları bebeğine zarar verir mütalaası ile verilen ilaçları içmeyebiliyor, enfeksiyon durumunda antibiyotiği kullanmamak yahut yarıda kesmek erken tevellüdü tetikleyebilir” ihtarında bulundu.

Enfeksiyonları denetim altına alın

Buyru, “Bebeğin etrafındaki su kesesinin bir vazifesi enfeksiyonlara karşı fetüsü korumak, şayet su kesesi erken açılırsa enfeksiyonlara açık hale geliyor. Bu hem ana açısından hem de fetüs açısından tehlikeli bir durum. Su kesesi erken açılan ana adayını kesinlikle hastane koşullarında yatarak izlememiz gerekiyor. Enfeksiyonlar da su kesesinin erken açılmasına yol açabiliyor, erken veladeti tetikleyebiliyor. Burada daha çok idrar yolu enfeksiyonlarından ve vajinit üzere vajinal akıntı ile devam eden enfeksiyonlardan kelam ediyoruz” dedi.

Erken veladet riskini artırıyor

Buyru, enfeksiyonların hengamında teşhis edilip tedavi edilmesi gerektiğini belirterek, “Bunları devranında teşhis edip tedavi etmek, velev tedbir varsa bunları yanına getirmemiz gerekiyor. Ana adaylarının gereğince su içmesi, sık tuvalete gitmesi, idrarını sıkışmadan yapması enfeksiyonların gelişmemesi açısından çok değerli. Ana adayları ilaç tasarrufundan, münhasıran antibiyotikten kaçınmak istiyorlar. Bebeği olumsuz etkileyeceğini düşünüyorlar. Ama gerekli ilacı kullanmadıkları taktirde erken veladet açısından bir ekip riskler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle ana adaylarının tabiplerinin verdiği antibiyotiği tam ve dozunda, ehliyetli vadede kullanmalarını öneriyoruz. İlacı hiç kullanmamanın yanında gereğince kullanmadan bırakmak, marazın belirtileri geçtiyse ilacı kesmek formunda erkenden bırakabiliyorlar, bu da erken tevellüdü tetikleyebiliyor” dedi.

Kızamıkçık aşısı gebe kalmadan yapılmalı

Prof. Dr. Faruk Buyru, gebelerde gribin daha ağır seyrettiğini ve uzun sürdüğünü söz ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Anne adayları gerek gebelik öncesi, gerek gebelik esnasında grip aşısını yaptırmalı. Aşı hem kendilerini, hem bebeklerini korumak açısından çok değerli. Kızamıkçık aşısı da gebelere gebe kalmadan yapılmalı, hepatit aşısı ve tetanoz aşısı gebelikte de yapılabilir. Bunlar koruyuculuğu epeyce yüksek aşılar.”

Kadinvekadin

http://w

ww.kadinvekadin.net/enfeksiyon-erken-doguma-neden-olabilir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Enfeksiyon,Gebe,Erken Tevellüt,Aşısı,Açısından,Anne


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enfeksiyon erken doğuma neden olabilirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin