Gözümüz neden seğirir

Vücudumuz hayatın akışı içinde ve gün içerisinde çeşitli istem dışı reaksiyonlar verir ve bunlar bizim için sıradan, üstünde durulmayacak ...


Gözümüz neden seğirir

Vücudumuz hayatın akışı içinde ve gün içerisinde çeşitli istem dışı reaksiyonlar verir ve bunlar bizim için sıradan, üstünde durulmayacak reaksiyonlardır. Örneğin; göz seğirmesi, göz dalması gibi… Çoğunlukla batıl inançlarla birleştirsek de bu yansıların biyolojik nedenleri var ve birtakım rahatsızlıkların ön belirtileri olabilir.

Önemli bir illetin belirtisi olabilir

Tıbbi karşılığı myokimi olan göz seğirmesi göz kapağı adele(adele(kas))larının tekrarlayan, istemsiz adele(adele(kas))ılmasıdır, diyen Seiko Optik Türkiye Göz Sıhhati Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, “Göz seğirmeleri umumiyetle üst kapakta olur nadiren de alt kapakta da görülebilir. Çok nadiren göz kapağı seğirmeleri önemli bir dimağ ve hudut illetinin belirtisi olabilir. Gelgelelim bu durumda eşlik eden diğer nörolojik belirtiler de bulunabilir” diyor.

Yorgunluk ve gerilim tetikleyebilir

Göz seğirmesi şayet birkaç haftadan uzun sürerse, gözlerde kızarıklık, şişlik yahut akıntı varsa, göz kapağında önemli bir sarkmaya neden olduysa ve yüzün gayrı kısmını da etkilemeye başladıysa kesinlikle tabip denetimine gitmek gerekir. Seğirmeler ruhsal olarak rahatsız edebilir ve birçok tedaviye gerek kalmadan tabiatıyla makbul.

Umumiyetle yorgunluk, uyku eksikliği, fizikî zorlanma, gerilim, ölçüsüz alkol, tütün yahut kafein tasarrufu ve kimi ilaçların yan tesiri olarak ortaya çıkabilir, diye belirten Op. Dr. Gözpınar,”İlk yapılması gerekenler dinlenmek, ehil uyku almak, suni gözyaşları ile gözün kuruluğunu önlemek, daha az tütün ve kafein almak, spazm olduğunda da ılık kompleks uygulamak sayılabilir. Blefarospazm ise çok zorlüdir ve gözün külliyen kapanmasına sebep olan adele(adele(kas))ılmadır. Seğirmeler, bir yahut iki gözü birden kapatarak görmeyi azaltabilir ve katiyetle tedavi gerektirir.” dedi.

Göz kısmınca misafir gelmez

Gün içinde sıklıkla gözümüz dalar ve çoklukla büyüklerimizden öğrendiğimiz “gözüm daldı misafir gelecek” diye bir cümle sarf ecilt z. Göz dalması misafirin gelişini haber vermez ancak gerilimli olduğumuzu gösterebilir. Op. Dr. Gözpınar, göz dalmasını “Genellikle farkında olmadan lakin bazen farkında olarak da uzun bir vade birebir noktaya baka kalma, göz kapaklarını kırpmama ile karakterizedir” diye tanımlıyor.

Bu devirlerde umumide dimağ gayri tasavvurlara odaklanıp görme fonksiyonunu askıya alıyor. Çoğunlukla ağır iş temposunda çalışan gerilimli kimselerin gözü daha sık dalar, diyen Dr. Gözpınar, “İleri yaşlarda daha sık görülür ve çok nadiren de olsa nörolojik illetlerin ve epilepsi nöbetlerinin belirtisi olabilir” formunda haber veriyor.

Kadinvekadi

n

http://www.kadinvekadin.net/gozumuz-neden-segirir.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

GözBeğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

34
13 shares, 34 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözümüz neden seğirirBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin