Bebeklerde çapak nasıl temizlenir? Bebeklerde göz çapaklanması neden olur ?


Neredeyse tüm bebeklerde en az 1 kez bile olsa muhakkak görülen çapaklanma sorunu, her ananın yaşadığı bir durumdur. Bebeklerde görülen ...


Bebeklerde çapak nasıl temizlenir? Bebeklerde göz çapaklanması neden olur ?

Neredeyse tüm bebeklerde en az 1 kez bile olsa muhakkak görülen çapaklanma sorunu, her ananın yaşadığı bir durumdur. Bebeklerde görülen çapaklanmanın nedenleri bilinmeli ve ona nazaran erkenden tedbirler alınmalıdır. Bebeklerde çapak ariliği nasıl yapılır? Ana sütü bebeklerde çapaklanmaya uygun gelir mi? Bebeklerde çapaklanma masajı nasıl yapılır? İşte bebeklerde çapaklanmaya en uygun gelen usuller…

Validelerin yeni doğan bebeklerinde sıklıkla karşılaştıkları manzaralardan biri de çapaklanma meselesidir. Umumide uzun müddetli uykudan kaynaklandığı ve doğal bir salgıdan ibaret olduğu düşünülen çapaklar valideden bebeğe geçebilen enfeksiyon ya da illetlerin birinci işaretleri olabiliyor. Alerji, göz nezlesi, sinüzit ya da göz iltihabı üzere sebeplerden ötürü da ortaya çıkan bu çapaklar şayet çok sık görülmeye devam ediyorsa bebeğin sıhhati için muhakkak hekim denetiminde bulunulmalıdır. Göz kapağının etrafında, göz pınarı dediğimiz gözün en iç kısmında sarımsı ve yapışkan likit ile ortaya çıkan çapaklanma sorunu büyük bebeklere nazaran yeni doğan bebeklerde daha yaygın görülür. Uygulanabilecek yalın fakat tesirli olağan tedavi teknikleri ile kısa müddette düzgünleşme sağlanabilir. Her ana ve pecilt n çapaklanma ile ilgili bilmesi gerekenler…

BEBEKLERİN GÖZÜNDE sebep ÇAPAK OLUR? BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI sebepLERİ

Mahsusen de yeni doğan bebeklerde çok yaygın bir formda görülen çapaklanmaların en temel sebebi bebeğin tevellüt kanalından geçerken aldığı enfeksiyonla başlar. Tevellüdün birinci gününde beliren bu çapaklanma ilerleyen günlerde ya da haftalarda ortaya çıktığında daha farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkmış olabilir. Topluluk içerisinde umumide pek ciddiye alınmayan fakat uzun vadeli devam ettiği hengam göz delinmesi üzere önemli problemlere yol açabilen çapaklanma nedenlerini gelin birlikte bakalım…

Kirpik dibi iltihabı: Bebeklerde değil lakin yetişkinlik periyodunda daha sık rastlanan kirpik dibindeki iltihaplanmalar çapaklanmaya sebep olabilir. Göz içinde ve etrafında kuruluk, kirpiklerin dip kısmında kuruluk ve iltihaplanma hekimin önerdiği krem ya da merhem ile halledilebilir.

Göz nezlesi: Bebeklerde yaygın oluşan göz nezlesi, şişkinliğe, kızarıklık ve çapaklanmaya yol açabilir. Göz nezlesinin geçmesi için kullanılan antibiyotikler, yeni doğanlarda muhakkak tabip onayı ile alınması gereken bir ilaçtır. Şayet hekim söylememişse ılık ve ıslak bezle aklık uygulandıktan sonra soğuk kompres önerilebilir. Umumi olarak bakacak olursak bebeklerde çapaklanma nedenlerini şu formda sıralayabiliriz:

– Göz enfeksiyonları,
– Göze farklı bir cisim kaçma,
– Doğumdan sonraki birinci üç ayda devamlı olarak çapaklanma oluyorsa gözyaşı kanalında tıkanma,
– Korneada oluşan travma üzere sorunlardan ötürü göz muhitinde çapaklanma görülebilir.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI BELİRTİLERİ NELER? 

Yeni doğan bebeklerde görülen çapaklanmaların fark edilen birinci belirtileri şu formdadır:

Beğenilen sarı yahut yeşil renkte akıntı,
Uyku esnasında kirpiklerin birbirine yapışması,
Şişmiş göz kapakları,
Gözün beyaz kısımlarında kızarıklık
Göz kapaklarında ve kirpiklerde kurumuş iltihap,
Beğenilen sulanma çapaklanmanın belirtilerindendir.

BULAŞICI GÖZ ILLETLERI NELER? ÇAPAKLANMA BULAŞICI MIDIR?

Birçok vakit virüs ya da bakterilerden ötürü oluşan çapaklanma sorunu enfeksiyona sebep olan hava ya da mikroplar aracılığıyla kimseden İnsane pratiklıkla bulaşabilir. Bebeklikte, çocuklukta ve yetişkinlikte görülen bu üzere rahatsızlıkların bulaşması olağandır. Rahatsızlığı olan bir kimsenin ya da bebeğin havlusu, çarşafı ve yorganı üzere ferdî eşyaları yalnızca ilişkin olana has olmalıdır.

Validenin gözünde çapaklanmalar oluyorsa o sıralar bebekle çok sık temasta bulunmamak kıymetlidir.

GÖZ ÇAPAKLANMASINA ANA SÜTÜ ÂLÂ GELİR Mİ? ANA SÜTÜ İLE ÇAPAK PAKLIĞI NASIL YAPILIR?

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan çapaklanmalar için tabip enfeksiyonu önlemek için antibiyotikli göz damlası ile merhem önerebilir. Ellerinizin ak olduğundan emin olduktan sonra merhemi çapak nahiyesine sürebilirsiniz. Halk arasında çapak ariliği için önerilenler arasında ana sütü de gelir.

Şayet hekim onay verdiyse ana sütünü bebeğin gözüne damlatıp pamukla ya da bezle silmekte sakınca görülmemekte velev yeterli geldiği bile söylenmektedir. Bebeğin gözüne temas ederken hayli dikkatli olunmalıdır.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NASIL MAKBUL? GÖZ ÇAPAKLANMASINA NE DÜZGÜN GELİR?

Bebeklerde göz çapaklanması ariliği için tabip denetiminde uygulanabilen antibiyotik tedavisinde kronikleşen çapak durumu varsa erkenden tedbir almakta yarar var. Aksi takdirde gözyaşı kanallarında tıkanıklık olabilir. Pamuklu bezi ıslatıp çapaklı gözü nazikçe silerek çapaklanmayı engelleyebilirsiniz. Her şeyde olduğu üzere çapak paklığı içinde mucizevi bir tedavi metodu olan ana sütü çapaklı kesime damlatılırsa, doğal bir antibiyotik tesiri oluşturulabilir.

Gözyaşı tıkanıklığından kaynaklanan çapakların geçmesi için göz pınarın alt kısmında şişiklik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu türlü durumlarda masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

BEBEKLERDE SU İLE ÇAPAK ARILIĞI NASIL YAPILIR?

ilk evvel nezih bir pamuğu alıp ılık su ile ıslatın. Daha sonra bebeğinizin her iki gözüne münferit ayrı pamuklar hazırlayın. Hazırladığınız bu pamukları bebeğinizin gözünün dışından başlayıp alt kısmına akıllıca nazikçe silin. Bebeğinizin gözlerini en olağan bu prosedürle temizleyebilirsiniz.

ÇAPAK AKLIĞI İÇİN MASAJ NASIL YAPILIR? BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI MASAJI

Ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla gözden buruna gerçek yuvarlak hareketlerle masa

j uygulayın. Bu hareketi 1 kezde 10 sefer yapın ve günde 5 defa uygulayın. Masaj metodunun dışında hekimin münâsib gördüğü antibiyotikli göz damlalarını ve merhemi tertipli kullanın.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeklerde çapak nasıl temizlenir? Bebeklerde göz çapaklanması neden olur ?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin