Tuzun zararları neler fazlasına kaçarsanız…

Kaliteli bir ömür için vücudun gereksinimi olan tüm vitamin ve mineralleri doğal yollardan sağlamamız gerekiyor. ancak her yerde olduğu üzere ...


Tuzun zararları neler fazlasına kaçarsanız…

Kaliteli bir ömür için vücudun gereksinimi olan tüm vitamin ve mineralleri doğal yollardan sağlamamız gerekiyor. ancak her yerde olduğu üzere beslenme de de sıhhatimiz için risk faktörü oluşturan birtakım besinler bulunuyor. Bunlardan biri de tuzdur. Vücudun ihtyiacı olan sodyumu sgöz yaşı dökmek (ağlamak) için tüketmemiz gereken 6 gram tuzda 2.400 mg sodyum bulunuyor. Lakin yapılan araştırmalara nazaran kişilerin ortalama 7.000 mg civarı sodyum tüketildiğini söyleyen Beykoz Üniversitesi mutfak sanatları ve gastronomi Kısmı Tedrisat Üyelerinden Prof. Dr. Y. Birol Değer, ”Tuz çokça tüketildiğinde düşmana dönüşür. Kronik marazlara davetiye çıkarır” dedi. İnsan sıhhati açısından bir çok risk oluşturan tuzun zararları saymakla bitmiyor. İşte tuz tüketimlerinde dikkat edilmesi gerekenler elmaelma.com’da!

Tuz metabolizma için ne kadar kıymetli? sebep tuz tüketimi konusunda telaşlıyız? Tuz arkadaş mı, yoksa düşman mı? Tuzun % 40 sodyum, % 60 klordan oluşmaktadır. Tuzda kıymetli olan mineralin sodyum olduğunu söyledi. Tuzdan gelen sodyumun bir elektrolit olduğunu anlatan Hürmet, “Elektrolitler; had adale uyarılabilirliğini sağlar, vücut sıvılarının osmolaritesini devam ettirir, vücutta asit – baz istikrarını düzenler, organizmada su hacminin düzenlenmesinde ve dağılımında hizmet alırlar. Organizmada kısımlar arası likit dağılımı sağlar, hücre membranının işlevinde etkilidirler. Biyolojik süreçlerde işlev görürler ve hücre işlevlerinde konum alırlar” dedi.

Tuz ”Sağlık mı-lezzet mi?”

“Sağlık mı, lezzet mi?” sorusu nispeten değerlidir. Sıhhat kaybedildiğinde düzeltmek pratik değil ancak lezzet tercihlerinde metabolizmanın alışması pratikdır. Lezzet, hiçbir hengam sıhhate tercih edilmemelidir. Metabolizmaya sodyum alımı temel ögesi unutulmadan sağlıklı beslenmek çok kıymetlidir. Metabolizmanın yeteri kadar sodyum alması gerekir. Günlük tuz tasarrufu 5 bin yıl evvel 100 mg seviyesinde iken günümüzde, devletimizde 15, velev 18 gramın üzerindedir. Türk besin kodeksine nazaran önerilen günlük tuz alımı 6 gram olup bu da 2 bin 400 mg sodyum alımı demektir.

Biz ise günlük 6 bin – 7 bin 200 mg sodyum almaktayız. Bu da alınması gerekenin iki katından ziyadesi demek oluyor. Metabolizma için sodyumun çok kıymetli ve gerekli olduğunu ama ziyadesinin Gibbs-Donnan istikrarının zorlanmasına neden olacağını da tabir eden Hürmet, sıradanda 1 olması gereken bu istikrarın Türkiye’de 2’nin üzerinde olduğunu açıkladı.

Vücudun Gereksinimi Olan Sodyum Ölçüsü Hayli Önemli!

Sodyumun muhtaçlıktan çokça tüketilmesinin metabolizmada birçok kronik marazın tetikleyicisidir. Çok sodyum ve gayrikâfi potasyum alımının sıhhat üzerine değerli tesirleri var. çağımızda önerilen ‘faydalı tuz’ olgusunun öncelikle sodyum içeriği ile kıymetlendirilmesi gerekir. ‘Mineral içeriği yüksektir’ sözünde bu mineralleri alırken metabolizmaya ne kadar sodyum aldığımız değerli. Unutulmaması gerekir ki tuz vücudumuz için mineral aslı katiyen değil. Besinlere lezzet veren tuz, günlük tasarruf limiti aşıldığında sıhhat riski içeren bir eser oluyor. Yani tuz hem arkadaş hem de düşmandır.

Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/tuzu

n-zararlari-neler-fazlasina-kacarsaniz-5e10c44a04898e63d04c325d

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Tuz,Sodyum,Önemli,Metabolizma,Lezzet


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tuzun zararları neler fazlasına kaçarsanız…Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin