Cilt kuruluğu guatr habercisi olabilir aman dikkat!

Guatr marazı nedir? Guatr marazının belirtileri neler? Guatr marazı nasıl tedavi edilir?  Bilirkişiler uyarıyor! cilt kuruluğu guatr illetinin ...


Cilt kuruluğu guatr habercisi olabilir aman dikkat!

Guatr marazı nedir? Guatr marazının belirtileri neler? Guatr marazı nasıl tedavi edilir?  Bilirkişiler uyarıyor! cilt kuruluğu guatr illetinin habercisi olabilir? Pekala neden? İşte tüm merak edilenleri Genel Cerrahi Kompetanı Op. Dr. Sarper Işıksel’den öğrendik.

Yaz günü bile üşüyorsanız…

“Tiroid marazlarının iyot eksikliğine, ailevi eğilime ve günlük hayat koşullarından kaynaklanan şahsî özelliklere bağlı ortaya çıkabileceğini söyleyen Umum Cerrahi Mütehassısı Op. Dr. Sarper Işıksel, tiroid dokusundan az hormon salgılanan erişkinlerde yorgunluk, halsizlik, idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ), yaz günü bile üşüme, çalışma isteğinin kaybolması, saç dökülmesi, tırnak kırılması, tenkuruluğu olduğunu söz ederek bu belirtilerin guatr habercisi olabileceğini lisana getirdi.”

Tiroit dokusu sıradandan büyükse… 

Guatr denince genellikle tiroid dokusunun olağandan büyük boyutlarda olması anlaşılsa da bu her hengam için muteber bir durum değildir. Dokunun büyüklüğü yaşa, cinsiyete, alınan iyot ölçülerine nazaran değişiyor. Velev topluluklara ve nahiyelere nazaran de tiroid dokusunun büyüklüğü farklı olabiliyor.

İyotlu tuz tasarrufu tiroid dokusunun muhtaçlıkları için düşünülmüş olup sıhhat bakanlığı tarafında iyotlu tuz üretimi ve kullanılması özendirilmiş, maddelerle desteklenmiştir. Herkes iyotlu tuzun yararlı olduğunu bilir ancak yararının ne olduğunu bilmez. Mahsusen evlat yaşlarında kesinlikle iyotlu tuz kullanılmalıdır. Tiroid dokusunun marazları demek olan guatr iki kümede incelenir. 1. öbekte iyot eksikliği sonucu ortaya çıkan endemik guatr vardır. Devletimizde; Karadeniz Yeri, Uşak, Ödemiş üzere ortamlarda bazen bütün bir köy ahalisinde görülebilen bu cins guatr vardır. Buralarda toprakta ve sudaki iyot ölçüleri çok düşüktür ve bu da guatr illetine sebep olmaktadır. 2. öbekte sporadik yani nonendemik guatr vardır. Bu tip guatrlarda iyot eksikliği kelam konusu değildir.

HORMON SEVIYESINE NAZARAN 3 ÖBEKTE İNCELENİYOR

Tiroid dokusu esas olarak triiyodotironin, tiroksin isimli iki tane hormonu salgılar. Bunlar T3 ve T4 olarak da bilinirler. İşte guatr bu hormon seviyelerine nazaran üç kümede incelenirler. 1. kümede alışılagelmiş seviyede T3 ve T4 salgılanan guatrlar bulunur. Olağan seviyede hormon salgılayan guatrlar, ismi üstünde hastalarda uzunluğunda şişlik dışında hiçbir şikayete sebep olmaz.İkinci öbekte çokça hormon salgılayan, yani çokça T3 ve T4 üreten guatr’lar bulunur. Bunlara hipertiroidi denir. Halk arasında “zehirli guatr” olarak bilinir. Lakin natürel ki bu guatr zehirli değildir, yalnızca yakıştırma bir isimdir. amansız hastalık(kanseer) ile de ilgisi yoktur. Zehirli denmesinin sebepi hastalarda çarpıntı, kilo kaybı, sonluluk, gözlerde fırlama, ellerde titreme, adet düzensizliği üzere çok çarpıcı hastayı çok rahatsız eden şikayetler vermesidir. Hipertiroidi tedavisi ilaçla ve ameliyatladır. Hastalar ameliyattan evvel hormon seviyelerinin olağana indirilmesi için uzun periyodik bir ilaç tedavisine muhtaçlık duyabilirler. Üçüncü öbekte az hormon salgılayan guatrlar bulunur. Az hormon salgılayan guatrlara hipotiroidi denir. Bu hastalarda tiroid hormonları T3 ve T4 seviyeleri düşük bulunur.

İyileştirmede geç kalınırsa hastalık kalıcı olur 

Tiroid dokusundan az hormon salgılanan erişkinlerde yorgunluk, halsizlik, idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ), yaz günü bile üşüme, çalışma isteğinin kaybolması, saç dökülmesi, tırnak kırılması, ciltkuruluğu olduğunu kaydeden Dr. Sarper Işıksel, “İştah çok azalmıştır ancak kilo artışı vardır. Bu kilo artışı vücuttaki su birikmesine bağlıdır. Ses kalınlaşır, ilerleyici bir sağırlık gelişebilir. Hipotiroidi’ nin tedavisi büsbütün ilaçlardır. Eksik olan tiroid hormonu ilaç halinde hastaya verilince hasta süratle düzelir ve büsbütün olağana döner. Bebeklerde ve çocukluk yaşlarında ortaya çıkan hipotiroidi büyüme ve gelişme geriliğine ve velev zeka geriliğine yol açar, sağırlık ve dilsizlik olabilir. iyileştirmede geç kalınırsa bebek ve evlatlar düzelmez, hastalık kalıcı olur. Bu yüzden Sıhhat Bakanlığının denetimi altında tüm hastanelerde yeni doğan bebeklere hipotiroidi istikametinden farz kan tetkiki yapılmaktadır” biçiminde açıklamada bulundu.

Amansız hastalık(kanseer) görülme sıklığı artıyor 

Birçok defa lisana getirdiğimiz üzere onlarca çeşit guatr vardır. Hepsinin özellikleri, teşhis metotları ve tedavileri farklıdır. Bazıları ilaçla tedavi edilir, kimileri ameliyatla, kimileri radyoaktif unsurlarla. Onun için guatr denince hangi cins olduğu kesinlikle bilinmeli, bilinmiyorsa araştırılmalıdır. Tıpkı halde, tiroid kanseri demek de çok meal tabir etmez. Zira tiroid kanserinin de birçok  türü vardır. Ve hepsinin tedavisinde farklı formüller uygulanır. fakat tüm kanserlerde olduğu üzere tiroid kanserinde de birinci tedavi seçeneği ameliyattır. Ameliyat, kanserde altın standarttır. çağımızda tiroid ameliyatlarında standart eğilim tüm tiroid dokusunun alınması ve ömür uzunluğu tiroid hormanu kullanılması biçimindedir. Tiroid kanserleri uzun yıllar guatr zannedilirler ve lakin ayrıntılı tetkiklerle yahut ameliyatla teşhis edilirler. Bu yüzden guatr’ı olan herkes kanser riski altındadır ve kesinlikle tabip denetiminde olmalıdır.

Menşe: Mahmure

;">Elmaelma

https://www.elmaelma.com/saglik/cilt -kurulugu-guatr-habercisi-olabilir-aman-dikkat-5e125a62533acc25f64acbea

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanbirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Guatr,Hasta,Hormon,iyileştirme,amansız hastalık(kanseer),İyot,Grupta,Tiroid,Normal,İlaç,Guatr Marazı


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt kuruluğu guatr habercisi olabilir aman dikkat!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin