Kaparinin (Gebre otu) faydaları nelerdir? Kapari hangi hastalıklara iyi gelir?


Tabiatta bizatihi yetişen kaparinin bir sair ismiyle gebre otu dikenli bir bitki çeşididir. Pekala kaparinin (Gebre otu) yararları nelerdir ...


Kaparinin (Gebre otu) faydaları nelerdir? Kapari hangi hastalıklara iyi gelir?

Tabiatta bizatihi yetişen kaparinin bir sair ismiyle gebre otu dikenli bir bitki çeşididir. Pekala kaparinin (Gebre otu) yararları nelerdir? Kapari hangi marazlara güzel gelir? Küçük tomurcuklar biçiminde yetişen kaparinin çoklukla turşusu yapılır. Sıhhate inanılmaz yararı olan kaparinin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında kaparine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kebere, keper, gebere, gebre otu, kedi tırnağı, menginik, karga kavunu ve  hint hıyarı olarak da bilinen kapari Ege Kesiminde daha ziyade yetişir. Tomurcukken de tüketilebilen bu meyve tabiatta zaten yetişir. Kısa uzunluklu nokta bitkisi olan kapari 200 yıl rahatlıkla yaşar. Besin kesiminde sıklıkla kullanılan bu meyve birebir devirde kozmetik endüstrinde de kullanılıyor. Yerküre umumunda bu meyvenin turşusu bile yapılıyor. Memleketimizde yeni yeni tüketimi artan bu meyve Avrupa da garnitürü olarak tüketilmektedir. 200 gram çiçek tomurcuğunda 134 mg fosfor, 18 mg demir, 48 mg protein, 24 mg selüloz ve 4 mg lipid içerir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsi geçen kapari tablet biçiminde de satılır.

KAPARİNİN YARARLARI NELERDİR?

Antik Yunan çağlarında Aristo ve Hippokrat tarafından birtakım hastalıklarda ilaç olarak kullanılmıştır.

Flavonoid unsuru bakımından güçlü olduğundan bu sayede yüksek orantıda antioksidan tesiri gösterir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki tüm muaf radikalleri idrar yolu ile atar. Ödem toplanmasını önler.

Lif orantısı yüksek olduğundan hazım rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. Kilo vermede yardımcı olur. Münhasıran turşu hali tüketildiğinde uzun müddet tokluk hissi vermenin yanı sıra vücudu dinç tutan bir kuvvet de sağlar. Kronik yorgunluk üzere durumların yaşanma riskini azaltır.

Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve kemik ve diş gelişimine ek sağlar. Gelişimlerini desteklerken birebir devranda daha güçlü olmalarına da destek olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan önemli rahatsızlıkların riskini azaltmada vücuda destek olur.

Akciğer ve karaciğerin temizlenmesini destekler. Bu iki organda vücudun temel organları arasında bölge alır. Mahsusen karaciğer yağlanmasını önleyerek bölgesel kiloları ve tensıhhatini olumlu destekler.

KAPARİ NASIL TÜKETİLİR?

Taze olanları evvel tuzlu suda daha sonra sirkeli suda bekletilerek turşu yapılır.

Meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılır. Umumiyetle pizza üzerine konulan gereçlerle birlikte mahal alır.

Klasik olarak naturel çiçek Doğal çiçek balııııık, beyaz et ve al et üzere yemeklerin yanına pişirilerek eklenir.

Kış ayları için yapılan domates soslarının tadını zorlendirmek içinde kullanılır.

KAPARİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Vücudun bağışıklığını zorlendirmek için tüketilen kapari çayı için aktarlardan işlenmiş hali alınır. 2 su bardağı su yeterlice kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır. İçine bir tatlı kaşığı kapari otu atılır. 5 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra ılık halde bir bardak tüketilir. Kapari çayı taze tüketilmelidir. Ayırca kaynatılan kapari çayı tonik olarak da kullanılabilir. Sivilce ya da yara temizlemede tesirlidir.

KAPARİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Direkt tüketilmesi konusunda eksperler önemli ikazlarda bulunuyor. Zira kapari otu zehirli bitkiler arasında giriyor. Bu yüzden kapari otunu aktarlardan işlenmiş hali alınması

öneriliyor. Ayrıyeten evlatlar ve gebelerin tüketmemesi gereken bir ottur. Kapari çayı çokça tüketildiğinde mide ağrısı, baş dönmesi ve halsizlik üzere sıhhat meselelerine neden olur.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaparinin (Gebre otu) faydaları nelerdir? Kapari hangi hastalıklara iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin