Cezerye nedir? Cezeryenin faydaları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir?


Akdeniz Yeri'nde yaygın olarak tüketilen imgesi lokuma benzeyen cezeryenin ne olduğunu biliyor musunuz? Vitamin ve mineral deposu olan cezerye ...


Cezerye nedir? Cezeryenin faydaları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir?

Akdeniz Yeri’nde yaygın olarak tüketilen imgesi lokuma benzeyen cezeryenin ne olduğunu biliyor musunuz? Vitamin ve mineral deposu olan cezerye birkaç besin pahasının bir araya gelmesiyle yapılır. Vücudun gücünü artıran cezerye hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Cezeryenin yararları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir? bütün soruların detayı haberin detayında…

Arapçada Havuç mealine gelen Cezerye, havuç, toz şeker ve Hindistan cevizi ile yapılan bir tatlı tipidir. İçerisine Antep fıstığı, fındık yahut ceviz eklenebilir. Omega-3 ve A vitamini bakımından güçlü olan besinlerin bir araya gelerek yapılan bu tatlı tipi bilhassa kış aylarında ortaya çıkan marazlara yarar sağlar. Havuçlar rendelenip kaynatılır. İçerisine toz şeker eklenir. Uygunca kaynatılır. Bu esnada içerisine isteğe bağlı yukarıda sayılan kuruyemişleri eklenebilir. Daha sonra belirli süreçlerden geçirilir. Birtakım yörelerde tüm süreçler yapıldıktan sonra ateşte kavrularak da tüketilir. Akdeniz Bölgesin’de sıklıkla yapılır. Mersin yöresinde adım başı her konumda var. Arap kültüründen yüzyıllar evvel kültürümüze girdi. Kahve ya da çay üzere içeceklerle bir arada ikram edilir. Bunun dışında yöre halkı misafirlerine ikram ederek onlara bedel verdiklerini gösterir. Buraları ziyaret eden turistlerin ise ikramlık olarak tercih ettiği tatlı çeşididir. İçeriğinde havuç bulunduğundan besin kıymetleri birebirdir. Bunun yanı sıra içerisine fındık, ceviz ya da Antep fıstığı konulduğunda bu paha iki kat artar.

CEZERYENİN YARARLARI NELERDİR?

A vitamini bakımından varlıklı olduğundan göz sıhhati için birebir yarar sağlayan ülkü bir besindir. Mütehassıslar havucu direk tüketemeyenler için önerir. Bilhassa ileri yaşlarda görülen katarak illetinin önüne makbul. Şayet içeriğinde ceviz varsa tıpkı vakitte gözlerin görme nispetini artırır.

İçeriğinde fındık içeren cezerye cildin yenilenmesini destekler. Hücrelerin oluşumunu koruyan fındıklı cezerye saçların daha daha gür çıkmasını sağlar. Anti aging tesir göstererek yaşlanmayı geciktirir.

bütün çeşitleri kronik yorgunluğu ortadan kaldıracak en doğal besindir. Hudut hücrelerin yapısını korur. Bu sayede ruhsal marazların yaşanma mümkünlüğünü da azaltır. Metropollerde yaşayanlar için mütehassıslar, günde en az ortalama iki dilim tüketmesi gerektiğini vurguluyor.

Lif bakımından varlıklı olan cezerye makûs kolesterolü düşürerek kalppp ve damar sıhhatine yarar sağlar. Bunun yanı sıra hazımi düzenler hem kabızlığı hem de ishalin oluşmasını önler. Tıpkı devranda diyet yapanlar için ülkü bir tatlı çeşididir. Çok tüketilmedikçe kilo vermede yardımcı olur.

Yüksek vitamin ve mineral içerdiğinden vücudun gücünü yükseltir. Klâsik olarak yeni evlenen çiftler tüketir. Hem yumurtalığı korur hem de erkeklerdeki sperm orantısını artırır.

Hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) kuvvetlendirdiğinden dimağa de yarar sağlar. İleri yaşlarda görülen unutkanlık ve alzheimer üzere marazları önler.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Cezerye nedir? Cezeryenin faydaları nelerdir? Cezerye nasıl tüketilir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin