Kalp sağlığı için 10 mucize besin

kalpp illetleri, yerküredeki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birinin sebebidir. Beslenme nizamı, kalppp sıhhatinde kıymetli bir rol oynar ve kalppp ...


Kalp sağlığı için 10 mucize besin

kalpp illetleri, yerküredeki tüm ölümlerin yaklaşık üçte birinin sebebidir. Beslenme nizamı, kalppp sıhhatinde kıymetli bir rol oynar ve kalppp illeti riskini etiler. Yedikleriniz ve içtikleriniz tansiyonu, kandaki trigliserit orantısını, kolesterol seviyelerini ve iltihap seviyelerini tesirler. bütün bunlar kalppp sıhhati açısından çok değerlidir.

İşte kalppp sıhhatiniz için yemeniz gereken 10 besin.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana ve kara lahana üzere yeşil yapraklı sebzeler, güçlü vitamin, mineral ve antioksidan aslıdır. Mahsusen, damarları muhafazaya ve sağlıklı kan pıhtılaşmasına yardımcı olan kusursuz bir K vitamini aslıdır. Yeşil yapraklı sebzeler başkaca, tansiyonu düşürdüğü, damar sertliğini azalttığı ve kan damarlarını kaplayan hücrelerin işlevini geliştirdiği gösterilen diyet nitratları bakımından yüksektir.

sıhhatli bir diyet sisteminde yeşil yapraklı sebzelerin alımını arttırmak, kalppp illeti risklerini düşürmektedir. Yapılan çalışmalar, yeşil yapraklı sebzelerin yüksek ölçüde alınmasının, koroner kalppp marazı riskinin kıymetli ölçüde azalttığını göstermektedir.

Tam tahıllar

Tam tahıllar, tahılın besin açısından varlıklı üç kesimini da içerir: tohum, endosperm ve kepek. Tam tahılların yaygın tipleri arasında tam buğday, kahverengi pirinç, yulaf, çavdar, karabuğday ve kinoa bulunur. Rafine tahıllarla karşılaştırıldığında, tam tahıllar lif bakımından daha zendindir. Bu da “kötü” LDL kolesterolü azaltmaya ve hasebiyle kalppp illeti riskini azaltmaya yardımcı olur.

Birçok çalışma, sağlıklı bir diyet sisteminde daha ziyade tam tahıl tüketilmesinin, kalppp sıhhatine yarar sağlayabileceğini göstermektedir. gün boyu en az üç porsiyon tam tahıl tüketiminin; sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) 6 mmHg azalttığı, bunun da inme riskini yaklaşık yüzde 25 azalttığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

Tam tahılları satın alırken, içindekiler etiketini dikkatlice okuyun. “Tam tahıllı” yahut “tam buğday” üzere sözler tam tahıllı bir eseri belirtirken, “buğday unu” üzere sözler tam tahıllı olmadığını gösterebilir.

Meyveler

Çilek, yaban mersini, böğürtlen ve ahududu kalppp sıhhatinde merkezi bir rol oynayan değerli besinlerle doludur. Meyveler ayrıyeten, kalppp marazının gelişimine ekte bulunan oksidatif gerilime ve iltihaplanmaya karşı koruyan antosiyaninler üzere antioksidanlar açısından da zengindir.

Çalışmalar, çilek yemenin kalppp illeti için çeşitli risk faktörlerini azaltabileceğini göstermektedir. Örneğin, metabolik sendromlu 27 yetişkinde yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca dondurularak kurutulmuş çileklerden yapılmış bir içecek içilmesinin “kötü” LDL kolesterolü yüzde 11 azalttığı gösterilmiştir.

Bir öbür çalışmada, yaban mersini yemenin günlük olarak, kan basıncını ve kan pıhtılaşmasını denetim etmeye yardımcı olan hücrelerin işlevini geliştirdiği gösterilmiştir. Ek olarak, 22 çalışmanın tahlili, meyve yemenin “kötü” LDL kolesterol, sistolik kan basıncı (büyük tansiyon), vücut kitle indeksi ve birtakım iltihap belirteçlerindeki azalmalarla bağlı olduğunu göstermektedir.

Meyveler doyurucu bir atıştırmalık yahut lezzetli ve düşük kalorili bir tatlı olabilir. Meyvelerin tüm yararlarından yararlanmak için beslenme nizamınıza birkaç farklı tıp eklemeyi deneyin.

Avokado

Avokado, kolesterol seviyelerini ve kalppp marazı riskini düşüren eksiksiz bir sağlıklı tekli doymamış yağ aslıdır. Her gün yenilen 1 adet avokado bile “kötü” LDL kolesterolü azaltabilmektedir. Başkaca nizamlı olarak avokado tüketmek, metabolik sendrom geçirme riskini de düşürmektedir.

Avokado, kalppp sıhhati için gerekli bir besin olan potasyum açısından da zengindir. 1 avokado 975 miligram potasyum içerir ve bu ölçü bir günde gereksiniminiz olan ölçünün yaklaşık yüzde 28’i demektir. gün boyu en az 4.7 gram potasyum almak kan basıncını ortalama yüzde 8.0 / 4.1 mmHg azaltabilir, bu da yüzde 15 daha düşük inme riski demektir.

Yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklar ve naturel çiçek Doğal çiçek balııııık Yağı

Somon, uskumru, sardalya ve ton naturel çiçek Doğal çiçek balııııığı üzere yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balıııııklar, kalppp sıhhati yararları için kapsamlı bir biçimde incelenen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Yapılan çalışmalar, haftada en az 2 porsiyon yağlı naturel çiçek Doğal çiçek balııııık tüketiminin kan basıncı seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir. Başkaca sistemli olarak uzun devir naturel çiçek Doğal çiçek balııııık tüketiminin (haftada 2 gün olarak), kolesterolü, kan trigliseritlerini, açlık kan şekerini ve kan basıncını düşürdüğü haberdar olunmaktedir.

Deniz eserlerini çok ziyade tüketemiyorsanız, günlük omega-3 yağ asitleri gereksiniminizi almak için naturel çiçek Doğal çiçek balııııık yağı farklı bir seçenektir. Doğal çiçek balııık yağı takviyelerinin kan trigliseritlerini azalttığı, damar fonksiyonunu güzelleştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü haberdar olunmaktedir.

Ceviz

Ceviz, magnezyum ve manganez üzere büyük bir mikro besin ve lif aslıdır. Araştırmalar, diyetinize birkaç porsiyon ceviz eklemenin kalppp illetine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir incelemeye nazaran, ceviz yemek “kötü” LDL kolesterolü yüzde 16’ya kadar azaltabilir. Başkaca tansiyonu, oksidatif gerilimi ve iltihabı azaltabilir.

Domates

Domatesler güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir bitki pigmenti olan likopen içerir. Antioksidanlar, her ikisi de kalppp illetine ekte bulunabilecek oksidatif zarar(zarar(hasar))ı ve iltihabı önleyerek zararlı bağımsız radikalleri yok etmeye etmeye yardımcı olur.

Likopen açısından varlıklı azıkların yüksek ölçüde tüketilmesi, kalppp marazı ve inme riskini azaltır. Nizamlı olarak domates tüketmenin, “iyi” HDL kolesterolü yükseltiği haberdar olunmaktedir. Daha yüksek HDL kolesterol seviyeleri, kalbinizi sağlıklı tutmak ve kalppp illeti ve felce karşı korumak için damarlardan haddinden fazla kolesterol ve plak çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Badem

Badem inanılmaz kademede düzgün bir besindir ve kalppp sıhhati için çok kıymetli olan uzun bir vitamin ve mineral listesine sahiptir. kalpp illetine karşı korunmaya yardımcı olabilecek iki kıymetli besin olan, tekli doymamış yağ ve lif aslıdır.

Araştırmalar, badem yemenin kolesterol seviyeleriniz üzerinde de güçlü bir tesire sahip olabileceğini göstermektedir. Badem tüketimi başkaca, plak birikimini azaltmaya ve damarları nezih tutmaya yardımcı olabilecek HDL kolesterolü yükseltmektedir. Bademlerin besin bedelinin yüksek olduğu üzere kalorisinin de yüksek olduğunu unutmayın. Kilo vermeye çalışıyorsanız porsiyonlarınızı ölçün ve alımınızı azaltın.

Sarımsak

Sarımsak, yüzyıllar boyunca çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Son yıllarda, araştırmalar güçlü tıbbi özelliklerini doğrulamaktadır ve sarımsakların kalppp sıhhatini güzelleştirmeye bile yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Sarımsakların kalppp sıhhatini olumlu istikamette etkilemesi, çok sayıda terapötik tesire sahip olduğuna inanılan allisin ismi verilen bir bileşiğin varlığı sayesindedir. Araştırmalar, sarımsağın tansiyonu düşürdüğünü ve LDL kolesterolü azalttığını göstermektedir.

Sarımsağı çiğ olarak tüketmek en sağlıklısıdır. Çiğ tüketemiyorsanız, sarımsakları ezin ve pişirmeden evvel birkaç dakika bekletin. Bu, potansiyel sıhhat yararlarını en üst seviyeye çıkararak allisin oluşumuna müsaade verir.

Zeytinyağı

Akdeniz diyetinde bir temel olan zeytinyağının kalppp sıhhatine olan yararları belgelenmiştir. Zeytinyağı, iltihabı hafifletebilen ve kronik hastalık riskini azaltabilen antioksidanlarla doludur. Ayrıyeten tekli doymamış yağ asitleri açısından da zengindir. bütün bunlar kalppp sıhhati açısından nispeten kıymetlidir.

Sistemli zeytinyağı tüketimi kalppp illeti geliştirme riskini yüzde 35 düşürmektedir. Pişmiş yemeklerin üzerine gezdirerek yahut salata sosu olarak kullanarak zeytinyağının birçok yararından faydalanabilirsiniz.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin

>http://www.kadinvekadin.net/kalbe-faydali-10-harika-besin.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Kolesterol,kalpp Illeti,kalpp Sıhhati,Yağ,Kan,yardım eden,Riskini,Besin,Zengin,Açısından,Önemli,Doğal çiçek balııık,Gün,Tahıl,Avokado,sıhhatli,Yüksek,Damar,Zeytinyağı,Diyet,Karşı,Meyve,Badem,Tüketimi,Sarımsak,Antioksidan


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kalp sağlığı için 10 mucize besinBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin