Salep bitkisi nedir, hangi bitkiden yapılır? Salep içmek kilo aldırır mı?


Kış mevsiminde bayıla bayıla tükettiğimiz ve artık adeta ulusal içeceğimiz haline gelen salep içeceği vücuda hem çok tesirli hem de imalatı ...


Salep bitkisi nedir, hangi bitkiden yapılır? Salep içmek kilo aldırır mı?

Kış mevsiminde bayıla bayıla tükettiğimiz ve artık adeta ulusal içeceğimiz haline gelen salep içeceği vücuda hem çok tesirli hem de imalatı epey olağan enfes karışımlardan biridir. İçerisinde kimi unsurlardan ötürü kilo alımına müsait olacağımız salep tüketimini kilo almadan gerçekleştirmek istiyorsanız Prof. Dr. Seçkin Saraç’ın hazırladığı diyet salep ile kışın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Kalorisiz salebin tanımı için haberimizi okuyabilirsiniz! Salep kilo aldırır mı? Meskende diyet salep nasıl yapılır? Salep hangi bitkiden elde edilir? Salep bitkisi ne vakit toplanır? Seçkin Saraç’tan kilo aldırmayan salep imalatı…

Sonbaharın bitmesinin akabinde birdenbire havaların buz kestiği soğuk kış günlerinde içimizi sımsıcak tutacak olan sıcak çikolata ve salep üzere prodüksiyonu pratik içecekler gönlümüze taht kuran karışımların en başında geliyor. Bilhassa de tarihi çok eskilere dayanan lakin kış aylarında her zamankinden daha ziyade rağbet gören konut prodüksiyonu salepler, ağızda bıraktığı enfes tat sayesinde gayri hiçbir içeceğe baht bırakmıyor. Lapa lapa yağan karın altında konutunuzda cam kenarında karın tane tane alana düşüşünü izlerken keyfinizi ikiye katlayacak olan nefis bir salebi konutunuzda hazırlamak üstelik çok pratik! Hem içinizi ısıtmaya yarayacak hem de kilo vermenizi pratiklaştıracak diyete kişisel tanımlarla salep bağımlısı bile olabilirsiniz. Herkesin bildiği sıradan salep tanımlarına alternatif olarak hanede çok pratik bir halde hazırlayabileceğiniz zayıflatıcı salep ile dilediğiniz görünüme sahip olabilirsiniz. Bunun için Prof. Dr. Nadir Saraç’tan kilo verdiren salep tanımına göz atabilirsiniz! Evet salep hangi bitkiden yapılıyor? Diyette salep nasıl içilir? Salebin kilo verdirici tesiri nasıldır?

SALEBİN İÇİNDE NE VAR? SALEP HANGİ BİTKİDEN YAPILIR?

Orkideler familyasına ilişkin olup çeşitlerinin bulunduğu toprak altı yumrularından oluşan tozdan yaptığımız salep özünde otsu bir bitkidir. Kök tarafında 2 adet yumrusu olan ve bu yumruları nişastaya emsal bileşikler bulunduran bitkinin çiçek hali salkım ya da başak görünümündedir. Çam çiçeği, salep orkidesi ya da sadece orkide üzere isimlerle nitelendirilir. Su ve sütle birlikte tüketildiğinde şiştiği için dondurma ham hususu olarak kullanılabilmektedir.

Toprağın alt tarafındaki yumrular toplandıktan sonra haşlanılır ve gölgede kurutulup un ufak tozlaştırılır. Akabinde kişinin damak zevki ve isteğine nazaran tarçınla karışıp sütle birlikte uzunca bir vadede kaynatılır ve hazır hale getirilir.

SALEP NASIL ELDE EDİLİR? SALEP BİTKİSİ NE DEVIR TOPLANIR?

Kışın hanemizde sıcacık iken içmeye bayıldığımız salebin toz olarak meydana getirilmesi epey meşakkatlidir. Köklerinin zarar görmeyeceği biçimde topraktan çıkarılan yabani orkidenin yumruları Mayıs ve Haziran aylarında toplanıp yıkandıktan sonra suyla ya da sütle açılarak kaynatılır.

Akabinde ipe dizilip gölgede kurutularak değirmende tozlaştırılır. Bir kilo ölçüsünde salep tozu elde etmek için 1000-4000 yumru lazımdır.

BOZA VE SALEBİN SIHHAT AÇISINDAN İNANILMAZ YARARLARI…

KIŞIN FAVORİ İÇECEĞİ SALEBİN KALORİSİ VE BESİN BEDELLERI

Salebin içerisindeki besin pahaları yiğit ne kadar tipine, maradele(adele(kas))ına ve yapısına nazaran farklılık gösterse de meskende yapılana nazaran hazır amnaturel çiçek Doğal çiçek balııııajlı biçimde satılan saleplerin kalorisinin daha çokça olduğunu söyleyebiliriz. 200 ml. kadar bir hazır salep ortalama 300 kcal’e denk gelir iken orta büyüklükteki salep 180 kcal, Türk kahvesi kahve kahve fincanııında ise 165’tir.

Şayet formunuzu koruyarak, kilo denetiminizi bozmadan salep tüketimine devam etmek istiyorsanız küçük bir kahve kahve fincanıı boyutu sizin için en ideali olacaktır.

Dışarıda satılan hazır saleplerin içerisinde şeker olacağı için hane prodüksiyonu sıfır şekerli salepler daha mütenasiptir. Kalsiyum, protein, soyum ve karbonhidrat bakımından pahalı olan salepte 72 gr civarında karbonhidrat, 366 mg sodyum, 800 mg civarında kalsiyum, 1,5 gr yağ, 15 mg kolesterol, 7’şer gr kadar A ve C vitaminleri bulunuyor. Toz salep besin pahası de neredeyse birebirdir.

DİYETTE HANGİ SALEP NASIL İÇİLMELİ?

Diyetinizi bozmak istemiyor ve sağlıklı yollarla ince görünmek istiyorsanız hazır saleplerden uzak durmalısınız. İçerisinde nişasta ve şeker olan bu üzere içecekler yüksek ölçüde bir kaloriye sahip olduğu için kilo alımına müsait olabilmektedir. Diyet formülündeki salep tanımları zayıflamak maksatlı tüketilmek isteniyorsa üzerine kesinlikle ve kesinlikle tarçın ek edilmelidir.

Kan şekerini istikrarda tutarak daha uzun müddette acıkmanızı sağlayacak olan salep içerisindeki glikomannan unsuru bağırsaklardaki suyu emerek diyetteki kabızlığın da önüne geçecektir.

MESKENDE DİYET SALEP NASIL YAPILIR? KİLO ALDIRMAYAN SALEP IMALATI

Toz salep paketinin 4’de birine, 100 ml. kadar laktozsuz diyet süte de 1 çayy adele(kas)ıgı ölçüsünde tarçın eklemek işinizi görecektir.cilt cerenin içine light sütün tümünü döküp sütü ısıtmaya başladıktan sonra salebi yavaş yavaş içine ek edin.

Toz salebi süratlice koyup  devamlı karıştırmanız halinde salebiniz ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bir müddet sonra karıştırmayı bırakıp biraz kıvamlı katılaşmasını sağlayarak tarçın ekleyebilirsiniz.

SALEP NASIL YAPILIR? HANE IMALATI GERÇEK SALEP TANIMI

Gereçler:

Yarım çayy adele(kas)ıgı salep

1 çayy adele(kas)ıgı toz tarçın

1 çayy adele(kas)ıgı toz zencefil

1 çayy adele(kas)ıgı naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ya da hurma şurubu (İsteğe bağlı)

1 su bardağı süt

Hazırlanışı:

Türk kahvesi pişirir üzere kısık ateşte süt ve salebi karıştırın. Kaynamakta olan süt kıvamını aldıktan sonra zencefil ve tarçını ek edip şıkça karıştırın. Bir taşım kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın.

Salebin ağzınıza tatlı gelmesini istemiyorsanız 1 çayy adele(kas)ıgı naturel çiçek Doğal çiçek balıııı ya da hurma şurubu ek edin.

Afiyet olsun…

MESKENDE KOLAY VE PRATİK SALEP TANIMI…

SALEBİN ZAYIFLATICI TESIRI NASIL ARTTIRILIR?

Her gün içeceğiniz 2 kahve kahve fincanıı kahve yaklaşık 13 kcal’dır. Diyetteki kişilerin günlük tüketmesi gereken kalori ölçüsü 1500 olması gerektiği için bu durumda salep hem az kalorili hem de besleyicidir. Salebin zayıflatıcı tesirini arttırmak için de sistemli egzersiz hareketlerine devam edebilirsiniz.

SALEP ÇEŞİTLERİ KAÇ KALORİ?

1 su bardağı (200 ml) salep 188 kcal
1 kahve ka

hve fincanıı (200 ml) salep 188 kcal
1 kahve fincanı (150 ml) salep 141 kcal
250 ml salep 235 kcal .
1 paket (17 gr) toz salep 65 kcal .
1 kahve kahve fincanıı sütlü salep 188 kcal.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Salep bitkisi nedir, hangi bitkiden yapılır? Salep içmek kilo aldırır mı?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin