Astım hastalığını kışın neler tetikler?

Soğuk hava, grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı üstcilt effüs yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, mesken tozu (akar), küf mantajı alerjisi ...


Astım hastalığını kışın neler tetikler?

Soğuk hava, grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı üstcilt effüs yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, mesken tozu (akar), küf mantajı alerjisi üzere pek çok durum astım illetinin tetikleyicileri arasında bulunuyor. Göğüs Illetleri ve Erişkin Alerji Bilirkişisi Prof. Dr. Serhat Çelikel, astım hastalarının akut astım bunalımlarına karşı dikkat etmesi gerekenleri Pudra.com okuyucuları için anlattı.

Hava yollarının mikrobik olmayan bir çeşit iltihapla haddinden fazla hassas hale gelmesi ile karakterize, ataklar halinde seyreden kronik bir hastalık olan astım illeti yerkürede yaklaşık 300 milyon, memleketimizde de yaklaşık 5 milyon kişinin ortak sorunu. iyileştirme edilmediğinde hayat kalitesini epeyce düşüren, çok daha berbatı tedavisi gayrikâfi ve sistemli ilaç kullanmayan hastalarda hayatı bile tehdit edebilen astım ataklarından korunmak aslında mümkün. Göğüs Marazları ve Erişkin Alerji Eksperi Prof. Dr. Serhat Çelikel kış aylarında astım hastalarını tehdit eden 4 değerli etkeni anlattı, değerli teklifler ve ikazlarda bulundu!

Astım illetini tetikleyen durumlar:

1. Soğuk ve kuru hava: ​Kış aylarında havaların soğuması, ısıya hassas birtakım astım hastalarında öksürüğe ve astım ataklarına neden olabiliyor. Soğuk hava astımlı hastalarda hava yollarının aniden daralmasına yol açıyor. Bronşların daralması sonucu şiddetli öksürük, hırıltı ile solunum darlığı üzere problemler gelişiyor; mahsusen acil servislere müracaatta artış yaşanıyor.

Münhasıran kuru ve soğuk havada dış ortamda yapılan spor, velev bazen sabah ve akşam soğuk havada hafif süratli yürümek bile bronş duvarlarındaki soğuma ile kurumaya bağlı olarak astım semptomlarını tetikleyebiliyor, egzersiz astımı denilen tabloya yol açabiliyor. Göğüs Marazları ve Erişkin Alerji Eksperi Prof. Dr. Serhat Çelikel bu sorunu önlemek için egzersizin kışın örtük ve sıcak ortamlarda yapılmasını; ayrıyeten egzersize direkt başlamak tarafına kesinlikle egzersiz öncesinde ısınma hareketlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Yüzünüzü kesinlikle atkıyla örterek soluduğunuz havayı ısıtın!

Prof. Dr. Serhat Çelikel’in verdiği haberlere nazaran astım hastaları mahsusen kuru soğuk havalarda, sabah ve akşam yürürken soludukları havayı ısıtmak ve nemlendirmek için yüzlerini kesinlikle atkıyla örtmeli.

2. Grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı enfeksiyonlar:

Grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı üstcilt effüs yolu enfeksiyonları, astım ataklarının en bilinen ve en sık görülen tetikleyicilerinden. Göğüs Illetleri ve Erişkin Alerji Kompetanı Prof. Dr. Serhat Çelikel, grinaturel çiçek Doğal çiçek balıııı enfeksiyonların mahsusen tedavisi zayıf ve nizamlı ilaç kullanmayan astım hastalarında hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşan şiddetli astım ataklarına yol açtığı ihtarında bulunuyor. “Bu nedenle astım üzere kronikcilt effüs yolu marazı olan İnsanler her yıl sonbaharda grip aşısı yaptırmalı” diyen Prof. Dr. Serhat Çelikel vesair tekliflerini şöyle sıralıyor: “Astım hastalarının salgın devirlerinde toplu ulaşım ve saklı alışveriş merkezleri üzere kalanaturel çiçek Doğal çiçek balııııık insan topluluklarının bulunduğu mekanlardan da mümkün olduğunca uzak durmaları çok değerli. Salgının büyük boyutlara ulaştığı periyotlarda maske kullanmaları ve sık sık el yıkamaları da viral enfeksiyonlardan, binaenaleyh astım ataklarından korunmalarında tesirli oluyor”

3. Hava kirliliği

Kışın sonaturel çiçek Doğal çiçek balııııarın ve kaloriferlerin yanmasıyla dış ile iç ortamdaki hava kirliliği artıyor. Havadaki toksik gazlar ve partikül sayısının çoğalması astım hastalarını olumsuz etkileyerek şikayetlerinin fazlalaşmasına ve astım ataklarına yol açıyor. Prof. Dr. Serhat Çelikel tedbir olarak kış aylarında hava kirliliği olan nahiyelerde hastaların ilaç dozlarının tabipler tarafından çoklukla artırıldığını belirterek, “Hava kirliliği sabah erken saatlerde ve akşam üstü daha besbelli olduğu için mümkünse bu saatlerde dışarı çıkılmamalı, iş ve mektep sebebiyle çıkmak zorunda kalınıyorsa atkı yahut maske ile maruziyet azaltılmalı” diyor.

4. Hane tozu ve küf mantarı alerjisi: 

Sonbahar ve kış aylarında yağışların fazlalaşmasıyla birlikte iç ve dış ortamda nem nispeti yükseliyor. Münhasıran noktaya dökülen ve çürüyen yapraklar üzerinde küf mantarları oluşuyor ve bunlar atmosfere salınıyor. Meskenlerde ise üremek için belli bir sıcaklık ve nem aralığına muhtaçlık duyan akarlar i

çin ülkü ortam oluşunca, bu mesken tozu alerjenlerinin sayıları süratle artıyor. Sonuç olarak

astım,kış aylarında astım,kış aylarında bronşit,astımı tetikleyen durumlar

http://www.pudra.com/saglikli-yasam/hastaliklar/astim-hastaligini-kisin-neler-tetikler-29145.htm

Pudra

sıhhatli yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Astım hastalığını kışın neler tetikler?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin