Boyun ağrısına yol açan 9 neden

Günlük olumsuz etkileyen, gece uykudan uyandıran boyun ağrıları omurganın kemik ve eklem yapılarından doğabileceği üzere adele(adele(kas ...


Günlük olumsuz etkileyen, gece uykudan uyandıran boyun ağrıları omurganın kemik ve eklem yapılarından doğabileceği üzere adele(adele(kas)), bağlar ve sonlar üzere yumuşak dokulardan da kaynaklanabiliyor. Pekala, yatıp dinlenmeyi neredeyse imkansız hale getiren boyun ağrısı neden olur? Algoloji Bilirkişisi Prof. Dr. Ateş Önal, boyun ağrılarına yol açan 9 sebebi sıraladı.

1. Boyun fıtığı

Uzunluğunda 7 adet omur cismi bulunuyor. Boyun fıtığı her iki boyun omuru arasında yastık hizmeti yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden hudutlara hakikat taşması sonucu ortaya çıkıyor. Basının büyüklüğü ve aktifliğine nazaran boyun ve kol ağrısı, kol adele(adele(kas))larında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebiliyor. Şayet omuriliğe sahih bası olur ise yürüme zorluğu, bacaklarda kuvvetsizlik ve idrar şikayetleri de tabloya eklenebiliyor.

2. Kireçlenme

Uzunluğunda kireçlenme eklemlerin yıpranıp aşınmasıyla oluşuyor. Şayet eklemlerdeki zarar(zarar(hasar)) ve disk kenarlarındaki yeni kemik oluşumları boynun olağan hareketlerini engellerse, ağrı dışında uzunluğunda tutukluluk hissi de ortaya çıkıyor. Eklem kenarlarından büyüyen yeni kemik oluşumları boyun hareketleri sırasında hudut köklerine bası yaparak haddin yayılım ortamı boyunca omuz ve kollarda ağrıya neden oluyor. Had zarar(zarar(hasar))ı birebir devirde uyuşukluk ve iğnelenme hissiyle adele(adele(kas))larda kuvvetsüzlüğü de beraberinde getirebiliyor. Çok ileri olgularda ise kemik çıkıntıları omuriliğe de bası yaparak vücudun alt kısmında kuvvetsüzlük ve duyu kaybına bile neden olabiliyor.

3. Omurga kanalında daralma

Omuriliğin yahut hudutlarının geçtiği kanalların daralması ve omurilik beslenmesinin bozulması ile ortaya çıkıyor. Bilhassa ileri yaşlardaki hastalarda ellerde uyuşma, kuvvetsizlik ve beceriksizlik, yürümede zorluk ve el-ayaklarda his kusuru görülebiliyor.

4. Torasik çıkış sendromu

Uzunluğundan çıkan sonların omuz ve koltukaltı kesiminde sıkışması uzunluğundan kola yayılan ağrıya ve uyuşukluğa neden olabiliyor. Boyun ağrılarına yol açan nedenler arasında sıklıkla görülen torasik çıkış sendromu operasyon ile tedavi edilebiliyor.

5. Romatizmal illetler

Romatoid artrit, ankilozan spondilit üzere illetler boyun hareketlerinde kalıcı kısıtlılığa sebep olabiliyor. Ama mekanik ağrıların aksine bu hastalıklarda ağrı hareketle azalırken uzun periyodik istirahatle ve mahsusen geceleri artıyor.

6. Travmalar

Trafik kazaları da uzunluğunda önemli yaralanmalara neden olabilen faktörler arasında. Bilhassa araca arttan vurulması durumlarında boynun denetimsiz olarak öne ve geriye savrulması bağlarda önemli yaralanmalara sebep oluyor. Bu nedenle araç koltuklarının gerisindeki baş desteklerini açık durumda tutmak ve kesinlikle emniyet kemeri takmak gerekiyor. Güreş üzere sporlar ve yüksekten düşmeler de emsal aşamada boyun meselelerine yol açabildiğinden bilhassa spor yaparken dikkatli olmak gerekiyor.

7. Miyofasiyal ağrı sendromu

Boyun ve sırt adele(adele(kas))larında hassas noktalarla kendini gösteren yumuşak doku asıllı ağrılara miyofasiyal ağrı sendromu ismi veriliyor. iyileştirmesinde öncelikle medikal tedavi denilen ilaçlar; bunlar zayıf kalırsa ağrılı tetik nokta injeksiyonları lokal anesteziklerle (LA), LA artı steroid injeksiyonlarıyla velev kuru iğne ile uygulanıyor.

8. adele(kas) ve bağ zedelenmeleri

Boyun ağrılarının en sık sebebi olan adele(adele(kas)) ve bağ zedelenmeleri çoklukla uzunluğunu destekleyen adele(adele(kas))ların şiddetli gerilmesi ile ortaya çıkıyor. Ağır kaldırmak, çok spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması boyun adele(adele(kas))larında spazma neden olabiliyor. Ayrıyeten yanlış konumda uyuyakalma, yüksek yastık ve istenilmeyen seyahat kuralları da boyun tutulması ile sonuçlanabiliyor. adele(kas) ve bağ zedelenmelerine bağlı boyun ağrıları birçok vakit yalın tedaviler ile ortadan kaldırılabiliyor.

9. bütünörler ve gayri marazlar

Boyun tümörleri, omurilik tümörleri ve tüberküloz, bruselloz üzere kemik enfeksiyonları da boyun ve kol ağrısına neden olabiliyor. Bununla birlikte omuz ekleminden kaynaklanan ağrılar boyun ve kol ağrılarını taklit edebilirken; yemekyolu(yemekyolu(yemek borusu)), solunum borusu, tiroit ve akciğer hastalıklarında da nadiren boyun nahiyesinde ağrı görülebiliyor.

Kadinvekadin

h

ttp://www.kadinvekadin.net/boyun-agrisina-yol-acan-9-neden.html

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanİnsan.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂

Boyun,Ağrı,sebep,Omur,adele(kas),Sinir,Bağ,Eklem,Kemik,Boyun Ağrıları


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyun ağrısına yol açan 9 nedenBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin