Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık genetik mi, neden olur? Kadınlarda kısırlık belirtileri


Evli çiftler için çok büyük bir hayal kırıklığı durumu olan kısırlık ne yalnızca bayanları ne de yalnızca erkekleri ilgilendiren bir sorun ...


Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık genetik mi, neden olur? Kadınlarda kısırlık belirtileri

Evli çiftler için çok büyük bir hayal kırıklığı durumu olan kısırlık ne yalnızca bayanları ne de yalnızca erkekleri ilgilendiren bir sorun. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kısırlık tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde. Kısırlık nedir, (İnferfilite) nasıl anlaşılır? Kısır olup olmadığımı nasıl anlarım? Hatunlarda ve erkeklerde kısırlık belirtileri neler? Kısırlık nedenleri neler, kısırlık tedavisi nasıl yapılır? Kısırlığa neden olan etmenler…

Evlat hayali ile yanıp tutuşan çiftlerin korunmasız bir biçimde nizamlı olarak girdikleri münasebete karşın yeniden de hamilelik görülemiyorsa bu durum halk arasında kısırlık olarak geçmektedir. En az 1 sene boyunca nizamlı girilen bağlantıda bayanın yaşı 35 yaşından büyükse evlat sahibi olabilmek için gerekli tetkik ve tedavilere erkenden başlamak gerekir. İleri yaş devrinde daha sık görülme ihtimali olan kısırlık bir nevi üreme sisteminde görülen sıhhat sorunlarının sonucudur. Tek bir nedenden ötürü ortaya çıkabildiği üzere çevresel etkenlerin de tetikleyebildiği kısırlık, yapılan çalışmalar sonucunda 1/3 nispette erkeklerde, 1/3 orantıda hatunlarda ve yeniden 1/3 orantısında her iki tarafı ilgilendiren bir durumu ortaya koyar. En az 1 sene olabildiği üzere korunmasız cinsî ilgiye karşın 2 sene sonucunda da oluşamayan bebek için kısırlık tedavisi ile ilgili çiftlerin bilmesi gerekenler…

KISIRLIK sebep OLUR? HATUNA VE ERKEĞE BAĞLI KISIRLIK sebepLERİ

Haftada 2-3 sefer cinsî mealde etkin olup korunmasız bir alaka tercih eden her 100 çiftten 85’inde hamilelik görülebilmektedir. Hatunların yumurtalarındaki üreme sistemi yaş ile bir arada verimsizleşmesi halinde doğurganlık azalır ve en çokta 38’li yaşlarda bu durum daha net görülebilir. 35 yaş üstü hatunlarda 6 ayın üzerinde kısırlık varsa jinekolojik muayenelere başlamak değerlidir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri:

Sperm oluşumunda ve sperm hareketinde azalma
Anormal sperm fonksiyonu
Menide sperm hücresinin 0 olması
Testis damarlarının genişlemesi
Kanal tıkanıklıkları
kalıtsal illetler
Şeker marazı
Cinsî fonksiyon bozuklukları
Çocukluk çağında ve ergenlik periyodunda geçirilen kimi ateşli illetler
amansız hastalık(kanseer) tedavisi
Şiddetli sigara, alkol ve kafein tasarrufu
Gerilim.

Hatunlarda kısırlık nedenleri:

Yumurtlama problemleri
Enfeksiyonlar ve karın içi operasyonlar
Bağışıklık sistemi sorunları
Doğurganlık talihinin azalması
Erken menopoz
Polikistik Over Sendromu
Rahim miyomları
mide içi yapışıklıklar ve fallop tüplerinin yapışıklığı
Tüplerde tahribat yahut tıkanıklık
Sistemsiz adet döngüsü
Şiddetli sigara, alkol ve kafein tasarrufu
çok bol şişmanlık (obezite)
Tiroid sıkıntıları.

KISIRLIK NASIL ANLAŞILIR? KISIRLIK BELİRTİLERİ:

Kısırlığa neden olabilecek sebepler için her ne kadar kimi durumlar öne sürülse de kısırlık için kesin şundan ötürü kısır olunuyor denilemez. Kısırlık tanısının net bir formda konulabilmesi için kimi tetkik ve sonuçlara gerek vardır. Adet devrinin nizama oturmaması yahut hiç adet görememe, şiddetli regl sancısı, gebe olunmamasına karşın göğüste süt birikintisi, erkekte sertleşme ve boşalma, erkeklerde yok denecek kadar az meni olması, 2 yıl korunmasız münasebet olmasına karşın bebek oluşmaması kısırlığın belirtilerindendir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri:

Erkeklerde oluşan kısırlığın bilinen en yaygın belirtileri direkt olarak testislerde olmasa o ortamda görülen şişme, ağrı, peniste akıntı üzere durumlar kısırlığın habercisi olabilmektedir.

ERKEKLERDE KISIRLIK TESTİ NASIL YAPILIR?

Çiftlerde erkekte görülen birtakım kuşkulardan ötürü varsayım edilen kısırlıktan ötürü yapılabilecek kısırlık testinde birinci evvel sperm sayısını ölçen bir test uygulanır. Bu vade zarfında 3 gün bağlantıya girilmemesi ve mastürbasyon yapılmaması gerekir. Alınan örnek spermde hareketlilik ve formu incelenir. Sperme karşı antikorun olup olmadığını anlamak için Antisperm Antikor testi yapılır.

Erkeğin üreme organında görülebilecek yapısal işlev bozukluklarının kıymetlendirilmesi değerlidir. Ultrasonografi testiyle erkekte testislerin yapısı, boyutu, genişleme meseleleri ve sperm kanallarındaki darlıklarla ilgili donelere ulaşılır.

Hatunlarda kısırlık belirtileri:

Birtakım hatunlarda hiç kendini göstermeyen kısırlık; kimilerinde belirtileri ile birinci sinyallerini verebiliyor. Erkeklerdeki kısırlık belirtilerine orantıyla daha çokça görülen hatunlarda kısırlık belirtilerine baktığımızda kısaca şunları söyleyebiliriz:

Adet düzensizlikleri yahut adet olmama
Adet periyodunda ağır kanama
Ölçüsüz kilo ve hormon bozukluğuna da bağlı olabilecek şiddetli tüylenme ve aknelenme.

BAYANLARDA KISIRLIK TESTİ NASIL YAPILIR?

Hatunlarda kısırlık testi için yapılan birinci şey yumurtlamanın sağlıklı meydana gelip gelmediğidir. Adet periyodunun birinci günü hormonlara bakılarak adetten evvelki birinci birkaç günde rahim içindeki endometriyal biyopsi örneği ile yumurtalık gelişimi incelenir. Bakılacak bir farklı etken ise tüplerdeki tıkanmadır. Büsbütün ya da bir kısmının tıkanması yumurtanın rahme girmesini önleyerek kısırlığı oluşturur.

Bunu anlayabilmek için rahmin içindeki tüplere kişisel ilaçlar göncilt lir ve çekilen röntgen ile tüplerde tıkanıklık olup olmadığına bakılır. Başkaca bayanlardaki yapısal bozukluklardan, yapışıklıklardan, miyomlardan yahut poliplerden kısırlık oluşabilir. Histerospkop sistemiyle, rahme girerek yapısal bozukluklar incelenebilir.

KISIRLIKLA İLGİLİ HAKIKAT BİLİNEN YANLIŞLAR!

Hatun Illetleri Tevellüt ve Tüp Bebek Mütehassısı Op. Betül Görgen, topluluk içerisinde kısırlıkla ilgili en çok yayılan efsaneleri ve gerçekleri şu biçimde sıraladı:

EFSANE: Kısırlık yalnızca hatunun kusurudur.
GERÇEK: Yalnızca hatunda olmayıp erkeğe ilişkin nedenler ile derhal hemen birebirdir. Bayanda olduğu kadar erkekte de değerlendirilmeli.

EFSANE: Benim ailemde kısır yok, bende de olmaz
GERÇEK: Kısırlık kestirim edilenden daha çok karşılaşılan bir durum.

EFSANE: 1 sene boyunca doktora gitmeye gerek yok
GERÇEK: Bu durum herkes için tıpkı olmayabilir. Katılığı yoktur.

EFSANE: Tüp bebek tedavisi ikiz ya da üçüz ile sonuçlanır.
GERÇEK: iyileştirmenin çoğul gebeliği artırdığı yanlışsız lakin artık teknoloji sayesinde tek ve sağlıklı hamilelik gerçekleşebiliyor.

EFSANE: Çok soru sorunca hasta olduğumu zannederler.
GERÇEK: iyileştirme ve durumunuzla ilgili soru sormaktan çekinmeyin.

EFSANE: Kendimi yaşlı hissetmiyorum, yaş benim için kıymetli değil.
GERÇEK: Yaş, doğurganlık için kritik bir belirleyicidir.

EFSANE: 40 yaşına kadar yumurtalarım için kaygılanmaya gerek yok.
GERÇEK: Münhasıran 35 yaşından büyük kişilerin sonra hem sayısında hem de kalitesindeki bu azalma sürat kazanır.

EFSANE: Üreme sıhhati hakkında hekimle görüşünce otomatik tüp bebek olur.
GERÇEK: Sahasında mütehassıs olan biri durumunuzu çok daha düzgün belirleyerek sizi yanlış yönlendirmez. Bilirkişi bir hekimde muayene olmak ve gerekli testleri yaptırmak tüp bebek yaptıracaksınız demek değil.

KISIRLIĞA sebep OLAN ETMENLER NELER? DİKKAT! BU ESERLER KISIRLAŞTIRIYOR…

Tıp literatüründe ‘Endokrin bozucular’ olarak nitelendirilen fitalat unsuru, evlat sahibi olmak isteyen insanların önündeki en büyük kösteklerden biridir. Plastiklerin esnekleştirilmesinde kullanılan bu unsurlar, insan sıhhatini önemli mealde riske atıyor. çağımızda sıklıkla kullandığımız kozmetik eserlerinde, alışveriş poşetlerinde, oyuncaklarda, deterjanlarda ve parfümlerde fitalat unsuru olduğundan ötürü bunun üzere daha birçok eserin kullanılması endokrin sistemini bozarak, kısırlığın fazlalaşmasına ve doğurganlığın azalmasına yol a

ıyor.cilt effüs, ağız yolu ya dacilt teması ile pratiklıkla bulaşabilen bu rahatsızlık, erkeklerde peder olmayı engelliyor.

Bu nedenle ana ve peder olmayı düşünen insanlar, içerisinde fitalat bulunan hususları kullanmaktan olabildiğince uzak durmalıdır.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkeklerde kısırlık nasıl anlaşılır? Kısırlık genetik mi, neden olur? Kadınlarda kısırlık belirtileriBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin