Patlıcanın faydaları nelerdir? Patlıcan suyu ne işe yarar? Patlıcan sapını sakın çöpe atmayın!


Türk mutfaklarının vazgeçilmez lezzeti olan patlıcanın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Nikotin bakımından nispeten varlıklı olan ...


Türk mutfaklarının vazgeçilmez lezzeti olan patlıcanın insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Nikotin bakımından nispeten varlıklı olan patlıcan tıpkı vakitte vücudun muhtaçlığı olan nikotinin yüzde 80’ini pratiklıkla karşılar. Evet patlıcanın yararları nelerdir? Patlıcan suyu ne işe yarar? Patlıcan saplarının çöpe atılmaması konusunda eksperler ikazda bulunuyor. Mahsusen basur illetinde doğal ilaç olarak önerilir. Haberin detayında patlıcana dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

M.Ö. 5’inci yüzyılda birinci sefer Hindistan’da yetiştirilmiştir. İpek yolu ticareti ile Afrika ve Şark Avrupa’ya yayılan patlıcan, küçük bir ağaç kadar büyüyen çiçeklerden ortaya çıkar. ilk yetiştirildiği yıllarda süs bitkisi olarak kullanılan patlıcan yıllar içinde yiyecek olarak tüketilmiş ve çeşitlendirilmiştir. İçeriğinde çok az ölçüde nitokin barındırmasına karşın tüketilen tek besindir. 100 gram patlıcanın içinde kalori kıymeti 24, 1.1 gram protein, 2 gram yağ, ve 5.5 gram karbonhidrat vardır. Vitamin içeriği bakımından ise; 100 gramında 30 IU A vitamini, 0.4 mg B1 vitamini, 0.5 mg B2 vitamini ve 5 mg C vitamini bulunur. Devletimiz birçok mevsimi yaşadığı için ve birçok toprak çeşidine sahip olduğu için patlıcan yetiştirmekte de gayrı memleketlere nazaran ön sıralardadır. Başkaca tüketiminde de gayrı devletlerden daha öndeyiz. Patlıcanın gövdesinin olduğu kadar sapı da yararlıdır. Sapı topraktan gelen tüm vitamin ve mineralleri barındırdığından saplar kaynatılıp tüketildiğinde başta hemoroid olmak üzere cilde, saçlara ve bağışıklığa kadar birçok yarar sağlar.

PATLICAN SUYU NE İŞE YARAR?

PATLICAN SAPLARINI SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

Patlıcan sapı içerdiği B2 ve A vitaminleri göz sıhhatinde epeyce tesirlidir. Yüksek ölçüde vitamin barındıran patlıcan sapı, 5 gün boyunca sistemli tüketildiğinde göz sonlarında deforme olmuş hücrelerin kısa müddette yenilenmesini destekler. Bunun yanı sıra çevresel faktörlerden ötürü zayıflayan korneanın da kuvvetlenerek görme kaybını ortadan kaldırır.

zorlü bir lif aslı olan patlıcan sapı, hazım sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. Başkaca içerisinde yağ orantısı az olduğundan patlıcan sapı kaynatılıp tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Doyurucu tesir veren patlıcan suyu, kahvaltıdan evvel tüketildiğinde idrar yapamamak ( idrar yapamamak ( Kabızlık ) ) üzere ömür kalitesini düşüren rahatsızlıkları önler. Başkaca bağırsaklardaki zararlı bakterileri vücuttan atar. bütün hazımi yenilemede tesirli olan patlıcan, mide asidini dengelemede tesirli olan besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde ülser, reflü ve gastrit üzere rahatsızlıkların yaşanmasını önler.

Başkaca ıspanaktan sonra demir bakımından en güçlü olan besin patlıcanın sapıdır. Demir hususu vücuttan azaldığında kansızlık üzere rahatsızlıklara neden olur. Bu da yorgunluk, gerilim ve depresyon üzere ruhsal rahatsızlıkları önlemenin yanı sıra kemiklerin genişlemesini sağlar. Patlıcan sapının suyunu bilirkişiler, mahsusen ergenlik, regl ve hamilelik devirlerinde tüketilmesini öneriyor.

Antioksidan bakımından varlıklı olduğundan vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu ile atar. Münhasıran karaciğerde biriken yağlı toksinlerin birikmesini önler. Bunun yanı sıra tengözelerini(gözelerini(hücrelerini))n de yenilenmesinde tesirli olan patlıcan, cildin daha parlak ve genç görünümlü olmasını destekler.

Patlıcan sapı ayrıyeten insülin seviyesini de dengeleyerek şekerin aniden yükselmesini engelleyerek şeker illetinin yaşanma riskini azaltır.

çağımızda yaygın olan ve ömür kalitesini olumsuz etkileyen hemoroid yani basur illetine düzgün gelir. 4 adet patlıcan sapı ve 4 su bardağı su bircilt cerede uygunca kaynatın. uygunca kaynayan bu suyun kapağını açmadan ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Daha sonra soğuyan suyu süzgeçten geçirip suyu bir kaba koyup kaldırın. Sabah kahvaltılarından evvel bir bardak tüketin. Bu yalnızca hemoroide değil yukarıda saydığımız sair tüm illetlere yeterli gelir.

PATLICANIN YARARLARI NELERDİR?

PATLICANIN YARARLARI NELERDİR?

Vücudun demir emilimini destekler. Anemi üzere önemli sıhhat dertlerini önler.

Kalorisi düşük, lif orantısı yüksek olan patlıcan kilo vermek isteyenler için ülkü bir besindir.

Ayrıyeten içerdiği lif hazımi pratiklaştırdığından bağırsak illetlerinin önüne makbul. çağımızda giderek yaygınlaşan kolon kanserinin yaşanmasını maniler.

Sigara bırakmada en tesirli besindir. Zira içeriğinde doğal nikotin barındırır.

Anti bakteriyel tesiri sayesinde hür radikallerden vücudu arındırır.

İçerdiği C vitamini sayesinde cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Beyindeki hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini))n azalmasını engelleyerek, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan unutkanlığı önler.

Yasemin

sağlıklı yaşama dair haberlerin bulunduğu www.yazanBirey.com web sitemizde sizleri görmek bizleri mesrur eder 🙂


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Patlıcanın faydaları nelerdir? Patlıcan suyu ne işe yarar? Patlıcan sapını sakın çöpe atmayın!Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin