Karabiberin faydası nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar? Karabiber-Limon karışımı neye iyi gelir?


Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan'a kadar uzanıyor ...


Herkesin baharatlığında bulunan eşsiz kokusu ve lezzeti ile yemeklere farklı bir tat katan karabiberin kökeni Hindistan’a kadar uzanıyor. Beyaz ve yeşil üzere biberlerin tohum halleri kurutulup ufalandığı hale karabiber denir. Küçük yuvarlak üzere olan bu baharat alternatif tıpta münhasıran üstcilt effüs yolları hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Pekala karabiberin yararları nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar? Karabiber-Limon karışımı neye güzel gelir? Sizler için karabiber hakkında merak edilenleri araştırdık.

Kökeni Hindistan’a dayanan karabiber yuvarlak meyveler olan piperaceaenın kurutularak ufalanıp baharat olarak yemeklerde ve ilaçlarda kullanılır. Sıcak iklimlerde rahatlıkla yetişebilen karabiber meyvesinin birebir vakitte beyaz olanı da bulunmaktadır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından nispeten zengindir. kuvvetlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun muhtaçlığı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Kendine lâtif kokusu ve tadı olan karabiber, Türk mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarındandır. Bilhassa tadı bakımından keskin olan karabiber, alternatif tıpta ilaç olarak tüketilirmiş. Boğaz enfeksiyonları, üstcilt effüs yolları marazları ve iltihaplanma üzere sıhhat sıkıntılarında kullanılan doğal ilaçların başında gelir. C vitamini bakımından da güçlü olduğundan güçlü bir antioksidandır.

KARABİBER TOHUMU NE İŞE YARAR?

KARABİBERİN YARARLARI NELERDİR?

Karabiber Satın almak İçin tıklayabilirsiniz>>

Devamlı öksürük ve soğuk algınlığında vücutta artan enfeksiyonlu hücreler, kemiklere yerleşerek vücudun halsiz olmasını sağlar. Boğazda kaşıntıya neden olan iltihaplanmayı artırır. Lakin karabiber içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlu hücreleri vücuttan atar.

Diyet lif içeren karabiber hazıme ve kilo vermede de pratiklık sağlar. Hazırlanan salatanın içerisine eklenen karabiber metabolizmayı hızlandırır. Ya da yoğurtla bir arada karıştırılıp tüketildiğinde mide asidini istikrarlar. Bağırsak florasını azaltır. idrar yapamamak ( Kabızlık ) ve ishal rahatsızlıklarının yaşanmasını önler.

kuvvetlü bir antioksidan olduğundan vücuttaki bağımsız radikalleri vücuttan atar. Böylelikle hücrelerin deforme olmasını mahzurlar. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanserli illetlerin oluşmasını önler.

Karabiber enfeksiyonlu hücrelerin oluşumunu önler. Bu sayede ağızda ve dişte biriken mikropların birikmesinin önüne makbul. Diş çürümesini köstekler. Ayrıyeten dişlerin sararmasının önüne makbul.

Zerdeçal, karabiberi ve naturel çiçek Doğal çiçek balıııı karışımı hem akciğeri temizler hem de sigara içme isteğini azaltır. Vücuttaki nikotin isteğini azaltan bu karışım tıpkı devranda deforme olmuş hücreleri de yeniler.

Çağdaş çağda en sık görülen ruhsal dertlerden olan gerilim ve depresyonun tesirini azaltmak ve hudut gözelerini(gözelerini(hücrelerini)) yatıştırmak için karabiber birebir yarar sağlar. Antidepresan tesiri gösteren karabiber, dimağa giden sonların daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Göz sıhhati için en tesirli vitamin A vitaminidir. A vitamini münhasıran korneayı korur. Görme yetisini artırır. Bu yüzden vücut günlük A vitaminine gereksinim duyar. Karabiber bu bakımdan en tesirli besindir.

Hem cilthem de saç sıhhati için yarar sağlayan karabiber, saç dökülmesi ve kepek dertlerinin önüne makbul.

KARABİBER-LİMON KARIŞIMI NEYE ÂLÂ GELİR?

Kronik rahatsızlıkları olanların bu karışımı tüketmeden bir ekspere istişaresi gerekir. Aksi halde bu karışım kan basıncını artırabilir. Yüksek tansiyona yer hazırlayabilir. Bunun dışında bu karışım süratli kilo vermek isteyenler ülkü bir karışımdır. Ayrıyeten bu karışım yemekyolu(yemekyolu(yemek borusu))ndan bağırsaklara kadar olan kısmı temizler. Mesane de kum ve taş oluşumunun önüne makbul. Vücudu temizleyerek illetlere karşı bağışıklığı zorlendirir.

Yasemin


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Karabiberin faydası nelerdir? Karabiber tohumu ne işe yarar? Karabiber-Limon karışımı neye iyi gelir?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin