Omurga sağlığı için yatak seçimi nasıl olmalı?

Omurga Korunmalı! Omurga sıhhati için en ülkü yatak tercihi omurga ve omurgayı destekleyen yapıların üzerine asgarî yükün bindiği yataklardır ...


Omurga Korunmalı!

Omurga sıhhati için en ülkü yatak tercihi omurga ve omurgayı destekleyen yapıların üzerine asgarî yükün bindiği yataklardır. Omurganın doğal kavitasyonlarını yatma durumunda da sağlamamız gerekir. Yatakların çok yumuşak çok sert yahut esnek olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu usul yataklar ilerleyen devirlerde omurgayı zorlar ve omurgaya bağlı sorunların görülmesi kaçınılmaz olur.

Omurga olağan kavitasyonlarını uzun mühlet koruyamadığı için mekanik olarak bu eğriliklerde artma ya da kaybolma görülebilir. Bununla birlikte omurga içerisinde ki disklere daha fazla yük biner ve buna bağlı hudut irritasyonları görülebilir. Devamında mekanik etkilenime bağlı olarak şahıslarda sabah kalktığında sırt ve bel ağrıları yorgun uyanma görülür.

Yatak Ömrü Ne Kadar Olmalı?

Oklahoma State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada 33 bayan 29 erkek toplam 62 bireye yeni yatak verilerek 28 gün takip edilmiş Çoğunluğun daha kaliteli uyuduğu gösterilmiştir. Ucuz yataklar kıymetli yataklara nazaran daha fazla bel ağrısı oluşturduğu da çalışmada belirtilmiştir.Yatakların ortalama müddetlerinin ortalama 9 10 yıl olduğu eklenmiştir.

Emin Değilseniz Orta Sertlikte Yataklar Tercih Edin!

Danimarka’da yapılan en kapsamlı ve metodolojiye en uygun olan araştırmada kronik bel ağrılarına sahip yaşları 18-60 ortasında 150 hasta incelenmiştir. Yaş, cinsiyet ve boy/kilo oranları misal olan hastalar eşit olarak üç kümeye ayrılmış ve 30 gün boyunca birinci kümede orta sert yatak, ikinci kümede yumuşak yatak ve üçüncü kümede sert yatak denenmiştir. 30 günün sonu

nda orta sert yatakta yatan birinci kümede ki hastaların %90’ı ve yumuşak yatakta yatan ikinci kümedeki hastaların %30’ı ağrılarının azaldığını söylemişlerdir. Üçüncü kümede sert yatakta yatan hastaların yalnızca %10’unun ağrılarının azaldığını belirtmişlerdir.

Buraya Tıklayarak Öbür Sıhhat Makalelerini Okuyabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
1
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
1
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
1
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Omurga sağlığı için yatak seçimi nasıl olmalı?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin