Özgüven gelişimi

Özgüven; kıymetli hissetmek, kendisi ile ilgili kıymetlendirme yaparken kendini fizyolojik ve ruhsal olarak kâfi hissetme alanını kapsayan bir ...


Özgüven

Kıymetli hissetmek, kendisi ile ilgili kıymetlendirme yaparken kendini fizyolojik ve ruhsal olarak kâfi hissetme alanını kapsayan bir kavramdır. Bireyin daima kendini eleştirmesi, olumsuz durumları açığa çıkarması, yapamadıklarına odaklanması ve kendini eleştirel hali özgüven eksikliğine işaret etmektedir.

Özgüven duygusu

Bireyin hayatında karşılaştığı sorunlarla baş etme marifetlerini geliştirir, beşeri ilgilerinde sağlıklı bağlantı modellerinin oluşumuna katkı sağlayarak bireyin ömür kalitesi üzerinde de olumlu özellikler gösterir.

Özgüven düşüklüğü yaşayan bireylerde

Bir işe girişmek istememe, giriştiği işlerde başarılı olacağına dair inancının düşük olması, potansiyelini açığa çıkaramaması, kendini söz etmede zahmet durumları gözlenmektedir. Özgüven eksikliği bireyin ömür kalitesini düşürürken; fonksiyonel olmayan otomatik kanıların daima açığa çıkması ile birlikte bireyde depresif özellikler göstermektedir. Kimi vakit bağlarında saldırganlık durumu da gözlenebilir.

Özgüven eksikliği

İmtihan derdi, gerilim, ikili ilgiler ve toplumsal bağlantılarla birlikte akademik meslek hayatı ve muvaffakiyet üzerinde de kelam sahibidir. Psikoterapi takviyesi ile birlikte özgüven çalışmaları sağlanmaktadır.

Özgüven gelişimi sağlanabilmesi için

Öncelikle ertelemeden işlere koyulmak gerekir. Potansiyelini açığa çıkarmak elbette senin elinde. Olumsuz özelliklerini düşünüp kendine hayıflanırken şunu dene; kâğıdı kalemi koy önüne. Olumlu özelliklerini sıralamaya başla. Benim olumlu yanlarım neler? Eminim sana çok âlâ gelecek.

Ayrıyeten fizikî ve ruhsal olarak kendine kıymet vermek yararlı olacaktır. Düşünsene; aynada kendine baktığında müspet ve enerjik hissetmek gibisi var mı? Hem senden pahalı kim var?

Kendini çokç

a sev. Uzman dayanağı konusunda da her vakit seninleyim, senin desteğinle birlikte daha hoş bir ömür için her şeyi inşa edebiliriz.

Sevgiler.

Özgüven İle Alakalı Daha Detaylı Makale İçin Tıklayınız

Buraya Tıklayarak Başka Sıhhat Makalelerini Okuyabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özgüven gelişimiBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin