AŞIRI YAĞLI VE HASSAS CİLT BAKIMI İÇİN GEREKEN ÜRÜNLER


*Merhaba Değerli Okuyucu

Bu makalemde sana hassas cilt yapımıza uygun ürünlerden, hassas cilt yapısına etki eden çevresel faktörlerden ve cilt kuruluğa iyi gelecek bazı ürünlerden bahsedeceğim.

Yağlı cildim ile uzun süren savaşım sonunda kullandığım ve faydasını gördüğüm birkaç ürün ve kullanımı hakkında kısa bilgiler vereceğim.

*Öncelik ile cilt bakımının temelini oluşturan iki adet cilt temizleme ürününden bahsetmek istiyorum:

Dr. Rena Dermo keçi sütlü yüz temizleme jeli

Öncelikle bu ürünü yüzünüz çok yağlı ise kullanabilirsiniz, kuru ve hassas ciltlerde iritasyona(egzema-kaşınma-alerji) sebep oluyor. Ürünün amacı ciltteki fazla sebumun(yağlanma) azalmasını sağlamak.

Cildinizi matlaştırır ve tüm gün yağlanmasını engeller. İçerisindeki keçi sütü dolayısıyla cildi yumuşatır, nemlendirir. Diğer bir yararlı içerik olan AHA(ALFA HİDROKSİ ASİT) içeriyor, AHA grubunda sitrik asit, glikolik asit ve laktik asit içerdiği için ciltteki sivilcelerin kurumasına ve lekelerin azalmasına fayda sağlıyor.

İlk kullandığınız zamanlarda günde iki kere(Sabah-Akşam) olmak üzere, ancak bir süre sonra sebum azalmaya başladığında, sivilceler söndüğünde kullanımını bir defaya düşürmeniz gerekiyor.

Keçi sütü jelinden sonra keçi sütlü sabun ile bakımı tamamlayabilirsiniz. Ürün İçin Tıklayınız

okyanus-sabunu-krem

Nilera Okyanus Sabunu

Sabun formunda bir cilt temizleme ürünüdür, aşırı derecede sivilceli, siyah noktalı ve yağlı ciltlerin kullanımına uygun sabundur. İlk kullanımdan itibaren etkisini ciltteki fazla yağı ve siyah noktaları azaltması ile gösteriyor. İçerisinde bol miktarda gliserin olan bir temizleme ürünü aslında buda cildin nemini kaybetmesini önlüyor.

İçerisinde gliserine ek olarak ‘Hindistancevizi yağı’ ve palmiye yağı bulunuyor. ‘Palmiye yağı’ içerisinde yüksek miktarda ‘E vitamini’ barındırırken Hindistancevizi yağı ise cildin nem dengesini bozmadan sivilceler ile başa çıkmanızı sağlıyor.

Günde iki kez(sabah-akşam) kullanıma uygundur. Bu sabunu diğer sabunlardan ayıran özelliği ise kurumaya bıraktığınızda bile içerisinde bulunan yağ özü sebebiyle, kuruyup parçalanmamasıdır.

*Şimdi gelelim cilt bakımında önemli olan diğer bir konu, TONİKLEME !

Cilt temizleme ne kadar önemli ise tonikleme ise bir o kadar önemlidir, Bunun için elinizde birçok tonikleme ürününe gerek yok. Cildinize uygun olan bir tonik kullanmanız yeterli olacaktır.

effaclar tonik

La Rocho Posay Effeclar Tonic

Bu ürün diğer ürünler gibi yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için uygundur. Sıkılaştırıcı ve mikro soyucu bir toniktir. Pürüzlü ve yağlı ciltlerde genişlemiş gözenek görünümünün düzenlenmesine yardımcı olur. İçerisindeki AHA(ALFA HİDROLİK ASİTLER) sayesinde yağlanmayı en aza indirgeyerek lekelerin azalmasına yardımcı olur.

+Tonikleme adımını da atladığımıza göre bir diğer cilt için önemli olan, cilt nemlendirmeye geçiyoruz.

effaclar duo

Ufak Bir Mola 🙂

Yöresel Ürünler Online Satış

Değerli okuyucu, yazımız ile yakından ilgili bir diğer konu ise sağlıklı beslenmektir. Günümüzde sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda zorlanıyoruz. Size benimde zaman zaman ürünlerinden satın aldığım bir web siteden bahsedeceğim. Daha öncede bahsetmiştim, bir arkadaşımın önermesi ile keşfettiğim kilistengelsin.com sitesi küçük esnafın online olarak ete kemiğe bürünmüş hali diyebilirim. J

Salça, zeytinyağı, tahin, pekmez, antep fıstığı, cevizli sucuk gibi az ama net ürünler buluyorsunuz. Aldığınızda 2-3 gün içinde kargo ile size geliyor. Denemenizde fayda var diyebilirim. Buraya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsin..

La Rocho Posay Effeclar Duo

Yağlı ciltler için üretilmiş jel formunda kremdir. İçerdiği maddeler sayesinde ciltteki yağlanmayı en aza indirir. Lekeleri önlemeye karşı da etkilidir. İlk kullanımdan itibaren ciltteki yağlanmayı en aza indirir. Gözenekleri tıkamayan bir formüle sahiptir, cildiniz nemlendiriciyi hemen emeceği için ciltte ağırlık ve kusma yapmaz ayrıca bu jel kremi de makyaj bazı olarak da kullanabilirsiniz.

*Yukarıda belirtmiş olduğum ürünler yağlı ciltlerde tüm ihtiyaçları karşılayacaklardır, ancak makyaj yapıyorsanız cildinize bu ürünler yeterli olamayabilir. Makyajınızı temizlerken kesinlikle bitkisel bir su kullanalım(makyaj temizleme suyu)Bunun için de size iki adet makyaj temizleme ürünü önericem.

bioderma h2o

BIODERMA(sensibio)H2O

Yağlı cilt dahil tüm cilt tipleri kullanabilir, makyajınızı temizledikten sonra exta durulamaya ihtiyaç yoktur. Makyajınızı temizledikten sonra ciltte yağlılık yapmaz ve ağırlaştırmaz. PH değeri cilt ile uyumludur, cildinizde herhangi bir hassasiyete sebebiyet vermez.

diadermine

DIADERMİNE(Arındırıcı temizleme suyu)

Yağlı ciltlerin kullanabileceği bir makyaj temizleme suyudur. Hassas cildi irrite edebilir. Makyajı temizledikten sonra extra durulama gerektirmez.

*UYARI

Eğer cildinizde çok fazla sivilce varsa bu da tıbbi destek almanıza gerek yok anlamına gelmiyor, Mutlaka bir hekime danışmanızı tavsiye ederim.

Sivilceli Ciltleri Bebek Gibi Yapacak Kremler ve Doğal Sabunlar YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hassas Cilt Bakımında Çevresel Faktörler

Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen Alışkanlıklar

Cilt sağlığımızı korumak oldukça zor bir durum. Ne kadar özen göstersek bile çoğumuz zaman zaman cildimizde bozukluklara rahatsızlıklara maruz kalıyoruz. Özen göstermemize rağmen cildimizde bozukluklar oluşmasının sebepleri genellikle farkında olmadan cilt sağlığımızı bozan alışkanlıklarımız. Hatta cildimize iyi geldiğini düşündüğümüz ve alışkanlık haline gelen bazı alışkanlıklarımız bile cilt sağlımızın bozulmasına neden olabiliyor.

yüz-yıkama

Gece Yüz Yıkamak

Elbette gün bitip eve geldiğinde yüz yıkamak son derece doğal. Özellikle hanımların tüm gün makyaj kaplı yüzleri ile yatmaları son derece sağlıksız. Uzmanların bahsettiği geç saatlerde yüzü yıkamak. Çoğu kişi tarafından yatmadan yüzü temizlemek için yıkamak doğru bir alışkanlık olarak bilinir. Oysaki yatmadan önce ya da gece yüz yıkamak cildimize zarar verir.

kozmetik

Yanlış Ürün Kullanımı

Herkesin cilt tipi farklıdır. Bu yüzden her cildin duyduğu ihtiyaçlar veya verdiği tepkiler farklı olur. Cildimize uygun olmayan ürünlerin kullanılması cildimizi büyük ölçüde zarar vermektedir. Örneğin; yağlı cilt yapısına sahip kişilerin salisilik asit içeren ürünleri tercih etmesi gerekirken, hassas cilde sahip kişilerin süt bazlı ürünleri tercih etmesi gerekmektedir. Hassas cilde sahip kişilerin salisilik içeren ürünleri tercih etmesi veya yağlı cilde sahip kişilerin süt bazlı ürünler tercih etmesi çok belirgin ve rahatsız edici cilt sorunlarına yol açar

uykusuzluk

Düzensiz Uyku

Uyku düzensizliği tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi elbette cilt sağlımızı da olumsuz etkilemektedir. Geç yatmanı, uykusuz kalmanız, cildinizin dinlenmesine fırsat vermediği için yıpranmasına neden olmaktadır. Bu da yaşlı bir görünüme ya da sağlıksız bir cilde sahip olmanıza neden olur.

Kışın cilt kuruluğuna nasıl dikkat ederiz?

cilt-kuruluğuna-iyi-gelenler

Kış aylarında cildimiz hiç olmadığı kadar kurur ve çatlar. Yaz aylarında ise bunu pek fazla yaşamamaktayız. Soğuk havalar cildi yıpratıyor ve kurutuyor. Çamaşır suyu gibi temizlik malzemelerin de bulunan kimyasallarda cildimize zararlar verir.

 Kimyasal maddelerden korunmak için eldiven kullanımı da önemlidir. Cildimizin bakımı için bize iyi gelen nemlendiriciler kullanarak cilt kuruluğunu azaltabiliriz.

dogal-nemlendirici

Cilt İçin Doğru nemlendiriciler

Her nemlendirici maalesef cildimize iyi gelmemektedir. Bazı nemlendiriciler ellerimizde yapışkanımsı bir his veriyor bu da pek hoş olmamaktadır. Cildimize alerji eden nemlendiricilerde olabilmektedir.

aromatik-nemlendiriciler

Doğal Nemlendiriciler

Hindistan Cevizi Yağı

Tatlı Badem Yağı

Zeytinyağı

Aleo Vera

Avakado Yağı

Ballı Sabun

Lavanta Sabunu

Nemlendirici kremlerin katkı maddelerine ve taklit olmamalarına dikkat edelim. Doğal olan nemlendiriciler tercih edelim. Uzman kontrolü altında doğru nemlendiriciler tercih etmek en doğrusudur.

Cilt kuruluğuna iyi gelen şeyler

Doğal yöntemle de cildimize iyi gelen seçeneklerden birisi aloe vera bitkisidir. Birçok araştırma sonucu aloe vera bitkisinin oldukça fazla faydası saptanmıştır. Bunlardan biride cilde olan faydasıdır.

Eğer ki sizin de evinizde aloe vera varsa ya da dışardan almayı düşünürseniz, içindeki sıvıyı cildiniz için kullanabilirsiniz. E vitamini de cildimizin için çok önemlidir. Ciltte fazla kuruluk varsa bu E vitamini eksikliğinden de olabilir.

E vitamini içeren besinler şu şekildedir;

Ispanak

Kuru kayısı

Mango

Balık

Fındık

Mantar

Brokoli

Soya

Mısır.

Su tüketimi de cildimiz için çok önemlidir.

Yazanbirey.com

Sağlıklı Yaşam | Anne Çocuk | Doğal BeslenmeBeğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

71

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

AŞIRI YAĞLI VE HASSAS CİLT BAKIMI İÇİN GEREKEN ÜRÜNLERBir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin