Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?


zeytin-yagi-ile-sac-bakimi-nasil-yapilir
zeytin-yagi-ile-sac-bakimi-nasil-yapilir

Saç bakımı deyince aklımıza  gelen bin bir çeşit saç bakım ürünü vardır.
Bunların başında da zeytinyağı ile yapılan saç bakımı gelmektedir. Zamanla iş yoğunluğu ve mevsim değişikliği sonucunda saçımıza uyguladığımız birçok ürün saça zarar verebilmektedir. Saçlarımız bakıma ihtiyaç duymaktadır. Zeytinyağı saç bakımı sayesinde mat ve görünümünden kurtulmasına olanak sağlar ve canlılık kazanmasını sağlayacaktır. Zeytinyağının vücudumuza faydasını saymakla bitiremeyiz. Zeytinyağı ile yaptığınız dokunuşlar saçarınızın eski doğal görünümüne bürünmesine olanak sağlamaktadır. Haftada en az 1 veya 2 defa uygulanması gerekmektedir.

sac-maskes-zeytinyagli
sac-maskes-zeytinyagli

Saç Maskesi İçin Hazırlanan Zeytinyağı Maskesi Malzemeleri

Saç maskesi yapmak isteyenlerin ilk tercihi zeytinyağı olmalıdır. Böylelikle saçlarınız daha canlı ve doğal görünümde olmasına olanak sağlar. Saçınızda uygulayacağınız yüz maskesinin içine 1 adet yumurtayı bir kaba kırın ve hakiki zeytinyağını 5 yemek kaşığını yumurtanın üzerine koyun önce elinizle homojenleştirin. Aktarda da kolaylıkla bulacağınız iki tatlı kaşığı badem yağını ekleyin ve iki tatlı kaşığı Hint yağını aynı karışımın içine dokun karıştırın güzelce bir 2 dakika bekletin. Birbirleriyle iyice karışması gerekmektedir. Yaptığınız karışım sıvı şeklinde olması gerekmektedir.

Zeytinyağlı Saç Maskesi Nasıl Uygulanır?

Doğal Zeytinyağı Satın Almak İçin Tıklayınız

Hazırladığınız karışımı bir derin kaba alınız. Daha sonra yaptığınız karışımları saçlarınıza sürün. Saçlarınıza 3 dakika boyunca masaj yaparak yediriniz. Uyguladığınız maskeyi kökten başlayarak saç uçlarına kadar tarayınız. Saçlarınızı bir küçük tokayla toplayınız. Topladığınız saçınızı bir saat boyunca toplu şekilde kalması önemlidir. Homojen olarak dağılması gerekmektedir. 1 saat dolduktan sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayınız. Maske kalmayacak şekilde temizleme işlemini devam ettirin. Doğal sirke ile saçlarınıza dökerek saç yıkama işleminiz bitmiş olacaktır. Sirke kullanılmasının önemi zeytinyağı ile bütünleşince saça parlaklık ve ışıklık verecektir. Bu kürü haftada 2 kere uygulamanız yeterli olacaktır.

zeytin-yagi-ile-saglikli-saclar
zeytin-yagi-ile-saglikli-saclar

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi kepekle mücadele etmektedir. Zeytinyağı sayesinde kepek sorununu ortadan kaldırma mümkün olur. Zeytinyağınızın içine bir tane limon sıkıp her yıkamadan sonra masaj olarak yaparsanız kepek sorununuz ortadan kalkmaktadır. Saçlarınız kuru ise zeytinyağı sayesinde nemlendirme özelliği kazandırır. Saçlarınızda çok kırık varsa kırık oluşumunun önüne geçecektir. Saçınız kabarık ve pürüzlü görünümüne sahipse sadece zeytinyağı sürüp 30 dakika saçınızda bekletmeniz hem görümünde hem de saçınız yapısını düzeltmenize olanak sağlamaktadır. Ayrıca zeytinyağı maskesi sayesinde uzamak bilmeyen saçlarınızın köklerine canlılık katılarak saçların daha gür ve uzamasına olanak sağlar.

zeytin-yaginin-saca-dezavantaji
zeytin-yaginin-saca-dezavantaji

Ufak bir mola 🙂

Yöresel Ürünler Online Satış

Değerli okuyucu, yazımız ile yakından ilgili bir diğer konu ise sağlıklı beslenmektir. Günümüzde sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda zorlanıyoruz. Size benimde zaman zaman ürünlerinden satın aldığım bir web siteden bahsedeceğim. Daha öncede bahsetmiştim, bir arkadaşımın önermesi ile keşfettiğim kilistengelsin.com sitesi küçük esnafın online olarak ete kemiğe bürünmüş hali diyebilirim. J

Salça, zeytinyağı, tahin, pekmez, antep fıstığı, cevizli sucuk gibi az ama net ürünler buluyorsunuz. Aldığınızda 2-3 gün içinde kargo ile size geliyor. Denemenizde fayda var diyebilirim. Buraya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsin..

Zeytinyağının Saçlara Dezavantajı Nedir?

Zeytinyağı kullanımı her saça uygun olmamaktadır. Bu maskeyi uygularken dikkat etmemiz gereken bazı önemli kurallar vardır. Bunların en başında gelen eğer saçlarınız ince telli ve soluksa zeytinyağı ile bakımı yapmayın. Bu saçlarınızı daha çok yıpratmaya sebep olacaktır. Zeytinyağının dezavantajı yağ olduğu için saçlardan çok zor çıkmaktadır. En son işlemi sirkeyle yıkayarak bakımınızı tamamlamış olacaksınız. Bir diğer olumsuz yanı da bazen tek yıkamayla çıkmaya biliyor o süre zarfında saçlarınız olduğundan daha dolaşık ve yıpranmış görülecektir. Tam anlamıyla çıkması için dört veya beş günü almaktadır. Eğer zeytinyağı çıkmazsa saçınızda bitkisel kremlerle saçınızı daha kolay açmanıza sebep olacaktır.

zeytin-yagi-ile-sac-bakimi-önemi
zeytin-yagi-ile-sac-bakimi-önemi

Zeytinyağı ile Saç Bakımının Önemi

Saçlarınızın daha yumuşak, parlak ve ışıltılı gözükmesini hepimiz isteriz. Lakin duman, egzoz, fön kullanımı veya temasla saçımızı yıpratır ya da eski görünümünden eser kalmaz. Zamanla saç köklerinize kadar zarar görmenize sebep olacaktır. Böylelikle saçlarınızda daha çok dökülme yıpranmış süpürgeye benzeyen saçlar yerini alacaktır. Zeytinyağı içerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde saçlarınızı tekrar canlılığına, ışıltısına ve pürüzsüz görünümüne sahip olmasına olanak sağlar. Saçınız çok kuru ise sarı kantaronla beraber yaptığınız maske sayesinde hem kaşınmayı giderir hem de saç derinizin nemli olmasına olanak sağlar. Saç boyası için kullanılan malzemeler saçlarınızı yakar bu durum hiç istenilmeyen bir durumdur. Zeytinyağı ile dokunuş yaptığımızda saçarımıza canlılık katarız.

zeytin-yagi-ile-sac-kiriklarina-son
zeytin-yagi-ile-sac-kiriklarina-son

Zeytinyağı Sayesinde Kırıklara Son

Saçlarınıza uyguladığınız her türlü bakım ve  saçlarınızın şekillenmesi için kullanılan her türlü saç maşası, düzleştirici, fön saçlarınızda zamanla kırıklara neden olur. Zeytinyağı ise iste tam burada devreye girmektedir. Saç köklerinizi yenileyerek saçlarınızdaki kırıkları tedavi eden organik üründür. Her gün bir avuç zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yaparak yedirin. İsterseniz Hindistan yağ ile birlikte sürebilirsiniz. Böylelikle hem canlı görünecektir hem de saclarınızın kırıklarını onaracaktır. Saçlarınıza ek olarak limonda uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın kuru olmasının önüne geçilmiş olacaktır. Zeytinyağı sürdüğünüzde mutlaka 1 saat bekletmeniz gerekmektedir.

zeytin-yagi-sac-ve-cilt-üzerinde-etkisi
zeytin-yagi-sac-ve-cilt-üzerinde-etkisi

Zeytinyağı Cilt Ve Saç Üzerinde Nasıl Etki Yapar?

Zeytinyağı sadece saçlarda kullanılmamaktadır. Cildimizde de kullanabilmekteyiz. Yüzümüzde oluşan kırışıkları, cildimizde oluşan güneş lekelerine karşı önüne geçmektedir. Ayrıca zeytinyağının bilinmeyen diğer özelliğinde güneş ışınlarına karşı etkin koruma sağlamaktadır. Birtakım alerjik reaksiyonların önüne geçilmiş olacaktır. Zeytinyağını düzenli ve saatinde kullanmak saçlarınızdaki kepeklenmeyi, döküntüyü, kızarıklığın önüne geçmektedir. Hangi bölgenize uygulanırsa uygulansın harikalar yaratır. Zeytinyağı sürerken mutlaka masaj yapınız. Ayrıca yemeklerin zeytinyağlı olması kalp damar hastalıkların önüne de geçmektedir. Zayıflamanıza yardımcı ve metabolizma dengesini düzenler. Kabız olmasının önüne geçilir.

zeytin-yagi-ile-nemlendirici
zeytin-yagi-ile-nemlendirici

Saç Nemlendirici Maske Yapımı

Zeytinyağının yanında kullandığınız birtakım ürünler saçlarınızın muhteşem görünmesine olanak sağlar. Avokado saçlarınıza nem vermesine ve zayıf köklerinde daha canlı olmasına olanak sağlar. Zeytinyağı ile beraber kullanıldığında avokadonun içinde bulunan antioksidan sayesinde saçlarınız daha yumuşak ve pürüzsüz görünmesine neden olmaktadır. Marketten aldığınız olgun avokadoyu ikiye bölün içerisinden çıkan bir adet çekirdeğini robottan geçirin. Göz kararı su ekleyin yalnız kıvamı krem gibi olacak. 1 yemek kaşığı ile organik zeytinyağını buluşturun. Saçınıza masaj yaparak uygulayın. Saçınızda 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

zeytin-yagini-sac-uclarina-sürmek
zeytin-yagini-sac-uclarina-sürmek

Zeytinyağını Sac Uçlarına Sürmek Zarar Verir mi?

Zeytinyağı saç uçlarına zarar verir mi düşüncesi yanlış düşüncedir. Zarar vermesinin aksine saç uçlarını besler ve doğal görünümden daha güzel görülmesini sağlar. Saça parlaklık vererek nemli görünüm olmasını sağlar. Saçlarınızın kökünü gençleştirme özelliği sayesinde saçlarınız olması gerekenden daha güçlü görünür. Hakiki bal 2 yemek kaşığı olacak şekilde bir kaba koyunuz. İçerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile buluşturunuz. Bu iki karşımı homojen olarak karıştırın daha sonra saçınıza bir tarak yardımıyla yedirin. Saçınızda 45 dakika durduktan sonra saçınızı yıkayın. Saç uçlarınızın bakımını yapmış olacaksınız.

Saç Bakımında Merak Edilen Sorular

Saç Nasıl Çabuk Uzar

Saç boyu çoğu insan için önemli bir detaydır. Kimi insan kısa saçı tercih ederken, kimi insan uzun saçı tercih etmektedir. Eğer saçımızın uzun olmasını, bakımlı görünmesini istiyorsak doğru malzemelerle bakım ve temizliğini yapmamız gerekir.

 Doğru Bakım Nasıl Yapılır?

 Her insan kadın ve erkek olarak bile farklı farklı saç tiplerine sahiptir. Saçımızın uzamasını istiyorsak doğru malzeme seçmemiz büyük önem taşır. Kendi saç tipimize uygun olmayan bir malzeme ile saç temizliği ve ya bakımlar yaparsak saçımıza yarardan fazla zarar vermiş olabiliriz. Bunun sonuncunda saçımız hem yıpranabilir hem de uzamayabilir.

 Bakım Türleri

 Saçımıza göre uygun olan malzemeyi seçtikten sonra sıra temizlik ve bakıma gelir. İlk olarak eğer saçımızın uzamasını istiyorsak temiz bir saça sahip olmalıyız. Saçımızı kendi tipine uygun olan bir şampuanla yıkadıktan sonra devamında tamamlayıcı bakımlar yapabiliriz. İkinci adım olarak taramadan önce tarağın vereceği hasarı en aza indirmek için saçın kolay açılmasını sağlayan spreylerden kullanabiliriz. Tabi ki bunun yanında tarakta çok önemlidir. Mümkünse saçı yolmayan kolay tarama sağlayan bir tarak kullanmalıyız. Saçımızı taradıktan sonra kremlerle yumuşatıp yıpranmasını önleyebiliriz. Özellikle saçımıza ısı uygulayacaksak (kurutma işlemi, saç maşası, saç düzleştirme vs.) saç tipimize göre seçtiğimiz kremin ısıya karşı koruyucu olmasına da dikkat etmemiz gerekebilir.

 Saç Maskeleri

 Şampuan ve krem gibi bakımlardan sonra saçımıza ihtiyacına göre haftada bir ve ya iki olmak üzere saç maskeleri uygulamak iyi olacaktır. Evde kolayca yapabileceğimiz maskelerin yanında, yine saçımızın ihtiyacına göre seçeceğimiz hazır maskeleri de kullanabiliriz. Evde yapılan maskelere örnek vermek gerekirse;

 -Hindistan cevizi yağı maskesi ( 1-2 saat bekletilebilir),

 -Tatlı badem yağı maskesi (1-2 saat bekletilebilir),

 -Yumurta, mayonez, zeytinyağı maskesi (yarım saat – 45 dakika bekletilebilir),

 -Ceviz suyu maskesi ( bir avuç kuru ceviz kabukları 1-2 bardak suda 5-10 dakika kaynatılır ve saç köklerine sürülür) bunlar gibi örnekler verilebilir.

 Saç Nasıl Çabuk Uzar Ve Göz Alıcı Olur?

 Yukarı da bahsettiğimiz bakım ve maskeleri yaparak saçımızın kendine gelmesini ve uzamasını daha da kolaylaştırırız. Bunların yanında sağlıklı beslenerek su içerek de destek olabiliriz.

Saç Nasıl Canlı Görünür

Hem duygusal hem de psikolojik olarak ruh halimizi etkileyebilen saçlara, yıpranmış ve bakımsız görünmemesi için bakım yapılması şart. Canlı ve parlak görünmesi de özgüvenin artmasına, erkek ve ya kadın olsun herkesin iyi hissetmesine yardım eder ve sağlığın kanıtıdır.

 Saçın Yapısını Tanıyalım

 ​​​​​​Saçlar, tel tel ayrılır ve kişiye göre rengi, hassaslığı, dalgalı, kıvırcık ve ya düz şekli değişen, kafa derimizde olan tüylerdir. Dipleri yağlı olur ve kan dolaşımını, sağlık oranının sağlanmasını büyük ölçüde etkiler. Yapısında Demir, Çinko, B12, Folikasit ve biotin gibi bileşenler bulunur. Saçları dışarıdan beslemek çok zordur. Asıl olan içeriden kan yoluyla köklerden beslenmesidir.

 Saçların Daha Canlı Olması İçin Ne Yapılmalı?

 Öncelikle her şeyi etkilediği gibi saç sağlığımızı da etkileyen stresten elden geldiği kadar uzak durulmalıdır. Yeşil çay tüketilmeli. İçerisindeki antioksidanlar saçlara güç verir ve besler. Yukarıda sayılan vitaminleri içeren besinler tüketilmelidir. Şampuan ve saç kremini ikisi bir arada olarak değil, ayrı ayrı kullanmak daha doğru olur. Saç kremi saçın daha yumuşak ve bakımlı görünmesini sağlar. Kullanılan kimyasal maddelerin alkolsüz olmasına özen gösterilmelidir. Eğer boyama işlemi yapılacaksa saçın doğal rengine yakın renkte boyamak daha iyi olacaktır. Badem yağı ve zeytinyağıyla bakım yapmak da saçları besler. Şöyle ki; saçın deriye kadar inmeden sadece enseden aşağısına uygulamak ve 15 dk. – yarım saat bekletip yıkamak gerekir. Eğer diplere sürülür ise yağ dengesi bozulabilir.

 Duştan sonra çıkmadan önce saçı soğuk suyla yıkamak saça canlılık verir. Sıcak suyu yavaş yavaş soğuğa çevirip en son soğuk suyla durulayıp çıkmak sadece saça değil vücuda da iyi gelir. Ayrıca bir pet şişeye ( 500 ml) yarım çay bardağı elma sirkesi koyup üzerine su doldurup, bu hazırlanan suyu saçları yıkadıktan sonra durulama için kullanmak da saçı parlatır ve sağlıklı yapar. Alternatif olarak maden suyu ile de durulanabilir. Saç maskesi olarak da, balla sütü karıştırarak saça yedirip 15 dk. beklettikten sonra yıkamak iyi gelir. Bu maske, kuru saçlara özellikle bire birdir. Yumuşatır ve canlılık katar. Balın ve sütün içerisindeki yararlı besinler saçı besler.

 Nelerden Sakınılmalı?

 Saçları ıslakken taramamalı, doğal saç fırçası kullanılmalıdır. Şampuanı saçı iyi temizlesin diye fazla fazla değil, az miktarda kullanmalı, yeterli bulunmazsa tekrar yıkanmalıdır. Saçları her gün yıkamaktan kaçınılmalıdır. Bu, yağ dengesini bozar. Ayrıca sık sık taranmamalıdır. Bu da saç dibindeki yağın aşağı inmesine neden olur.

 ​​Yazanbirey.com

Sağlık | Diyet | Anne Çocuk | GüzellikBeğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

57

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevindim Sevindim
0
Sevindim
Hüzünlendim Hüzünlendim
0
Hüzünlendim
Yok Artık ! Yok Artık !
0
Yok Artık !
Kesinlikle Katılmıyorum Kesinlikle Katılmıyorum
0
Kesinlikle Katılmıyorum
Katılıyorum Dostum Katılıyorum Dostum
0
Katılıyorum Dostum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
0
Sesli Güldüm
Adam Haklı Beyler Adam Haklı Beyler
0
Adam Haklı Beyler
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sinirlendim Sinirlendim
0
Sinirlendim

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?Bir format seç
Kişisel Test
Kişisel bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin